1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Луѓе со џуџест раст

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од inimini, 31 август 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  72
  Прошетав по форумов и решив да поразговараме малку и на оваа тема и да си поделиме мислења околу тоа. Незнам дали го гледавте велики брат и дали ги видовте Ема и Милан како се прифатени ако несте виделе како се дружат со сите отворете на you tube и ке видите. Браво за сите таму. Кај нас мислам дека не се баш прифатени таквите луѓе а зашто да не бидат не се криви они. Од секогаш имало и секогаш ке има луѓе со физичка, психичка или пак комбинирана пречка.
   
 2. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Дали во вашето друштво би прифатиле луѓе со џуџест раст

  мислам дека кај нас опшеството е такво што ако некој се дружи со човек од понисок раст и него ке почнат да го гледаат чудно
  инаку јас не би имала ништо против да се дружам со такви луѓе, ако се добри по карактерот :!:
   
 3. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  Дали во вашето друштво би прифатиле луѓе со џуџест раст

  јас немам прерасуди кон никакви луѓе ама баш кон никакви така да зошто не?
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Дали во вашето друштво би прифатиле луѓе со џуџест раст

  Мене не би ми пречело, и покрај тоа што знам какви погледи ќе добијам од околината, тоа е нешто што неможе да се смени. Но до каде ќе стигнеме ако се грижиме само за тоа што мислат другите за нас? Не треба да бидеме полни со предрасуди...
  Пријателите ги бирам според карактерот, според тоа какви се одвнатре, а не според надворешниот изглед. :)
   
  На sanjaж и Trendafilka им се допаѓа ова.
 5. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Немам предрасуди кон никого ни јас, зошто да не би прифатила? И тие се луѓе, баш како што сме ние.
  За пријател е важен внатрешниот изглед, а не надворешниот.
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  сите сме луге(некои се нормални, некои двометраши, некои со џуџест раст)
  постојат хормони за растење(секако со одобрение од лекар кои се примаат и даваат ефекти, но не кај сите, зависи од организмот)
  во малечките шишенца се чуваат скапите парфеми, но и отровот :lol: па сега вие видете
   
 7. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Ни јас немам предрасуди кон овие луѓе. Зошто?
  Никој не сака да е толку низок ( или висок за оние со две метра и 20-30 цм) .
  Не гледам никаква причина да бидат грубо отфрлени од нормалниот живот во ова општество.
  А за луѓето да, дури не искоментираат и навредат , душа нивна. Таков им е менталитетот , што да правиме, да се смени тешко е. А да се замислат како би им било да бидат на нивно место?
   
 8. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.694
  Допаѓања:
  121.937
  Немам предрасуди.А впрочем и сите тоа го велат.Како што немаме предтасуди кон ништо,а всушност имаме....
  Ете тоа е вистината.
  Ретко кој се дружи со нив.СЕ бираат и се дружат заедно.Мене ми е многу жал.Па не се криви они.Зар ќе ги делиме заради една висина?
  Но кај нас така е.Менталитет :fubar:
  Не се ниту манијаци,нити крадци,педофили...луѓе се.Исто како тебе,мене,оној,овој...само со пониска висина.
   
 9. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Немам причина зошто би ги одбегнувала тие луѓе.И тие се најнормални личности.Треба да ти фали многу тука :fubar: па да правиш предрасуди за таквите луѓе.Некои сме ниски,некои средни,некои високи,некои со џуџес раст,некои со огромен раст ама сите сме ЛУЃЕ!
  Т.е треба да бидеме луѓе и да ги цениме внатрешните особини на човекот,а не неговата надворешна слика. :!:
   
 10. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Ај сега сите немаме предрасуди |( а колку имаат контакт со нив . И искрено колку од нас би се дружеле со нив.. ? !

  Да не шириме морал и етика сите знаеме како би требало |( ... АМА да да секогаш има АМА состојбата е таква каква што е . Јас не се плашам од нив (зошто ги има и такви ) другарка ми полудуваше кога ќе видеше не од ремет туку навистина се плашеше .
  Колку од вас ама искрено би излегле на кафе или во дискотека со ваква личност .. ?
  Од мене ја имаат сета можна подршка и прифаќање ама не би можела дасе дружам со ваква личност . После ова најверојатно ќе бидам нападната .
  Зошто ?
  Зошто не знам ни како ќе се поставам од средината која ќе зјапа во нас , од љубопитните погледи , можни коментари , вртење со очи ко да е вонземјанин , сожалување итн ...
  Ќе ми биде непријатно а на него или неа уште понепријатно .Би помогнала како знам и умеам тоа е сигурно.
   
 11. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  98
  јас би одела и на кафе и во дискотека и секаде и баш ми е гајле што мислат неписмените зјапачи кои од носот подалеку ништо не виделе . а и подобро да зјапаат во мене кога шетам со нормален човек само со низок раст отколку да ме покажуваат со прст кога би шетала со некоја ороспија или со некој глупак кој кога зборува малце ја криви устата џоа голем мангуп е :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
  стојам зад ова и не го пишувам колку да напишам нешто
  поздрав
   
 12. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Некој низок, некој висок, некој џуџе, некој џин мене тоа ми е сеедно. Па не е ли исто со дебели и слаби?? Баш ми е гајле дали некој ќе гледа во нас и дали ќе озборува баш сеедно ми е. Нормално ако ми одговара карактерот на човекот ќе се дружам, ако не ми одговара нема да се држам. Немам никакви предрасуди и не ми пречат луѓето со низок раст. Познавам само едно вакво девојче од мојата околина.
  Едит: Па овие луѓе не се заразни да бегаме од нив.
   
 13. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Леле девојки јас сум ептен нисчичка ама оти сум послаба не изгледам ептен џуџесто шесто одд сум и сум ниска ептен 147цм сум и ја добив првата менструација и ако пораснам максимално 8цм би били 150 и нешто...Некако ептен се одојувам од другите,некои ми имаат кажано дека сум и мила но незнам ептен се чуствувам отцапено од другите...
   
 14. no.name6

  no.name6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  57
  малечко не се секирај и јас кога бев на твои години бев како тебе па сега сум со нормална висина.Дали твоите родители се ниски? Зависи и од генетскиот фактор
   
 15. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Па да, мајка ми и татко ми се ко израмнети со турпија хД
  Мајка ми е нормална,татко ми е малце понисок бидејќи е машко нели па треба да биде поголем.Инаку имам рода и сите братучедки од еден исти бабин сој сме ниски така да...али ајде тоа нека ми биде најмал проблем
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Постои разлика помеѓу ниски луѓе и луѓе со џуџест раст :!:
   
 17. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Херр 150 и нешто не е џуџесто, не му се секирај ти за тоа. Никој Кајли Миног не ја смета за таква а и она е толкава, со зор :)

  На темата, јас всушност се имам запознаено со човек кој има Russell-Silver синдром, RSS. ОК, во голема земја каде се сметаат луѓето како многу слободоумни, прифаќаат се, не дискриминираат демек |( , а кога влезе во ресторан сите го гледаа вака :o Под рака привлечна жена со нормален раст, и се гледаше човеков дека за да го скрие тоа дека му е незгодно од ѕверењето на луѓето, во јавност си фрла шеги сам на негова сметка. Ама ако било кој што го изгледа убаво всушност направеше два реда муабет со него, ќе видеше колку е само харизматичен, колку знае, полн со живот и смисла за хумор, ќе знаеше зошто жена му го избрала него.
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.108
  Допаѓања:
  76.319
  Пол:
  Женски
  Годинава во студентскиот дом каде седев имаше еден таков дечко. Јас немам ништо против нив и баш би ми било мило да се дружам со нив. Зошто висината да биде пречка за нешто? Што им фали на тие луѓе? Баш ништо. Секој е убав таков каков што е а оние што ги исмеваат се искомплексирани будали.