1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Магнетна резонанца

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од renata76, 3 ноември 2010.

  1. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    не знам дали постои ваква тема......
    треба да ја снимам главата и многу се плашам
    оти проблемот е во хипофизата!

    ве молам нека ми каже некој дали е ова ризично
    докторот ми рече да правиш магнетна резонанца оти рентген правевме

    јас многу се секирам сега све паметот таму ми стои, ама требало да помине малку време од снимката на рентгенот за да го правам и ова сега!!!!!
     
  2. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    магнетна резонанца....

    рената, не се плаши, не е ништо страшно. на мајка ми и правеа магнетна резонанца и не беше воопшто деликатно.
    само што тоа ти е како една перална за алишта :lol: (така наједноставно да ти го прикажам), само доооолга и те пикаат внатре, малку тесничко е, ама ако немаш мака од тесно, уживај тогаш.
    е сега тебе ти е страв од магнетната како поим, и шти ли би ти правеле таму, или од резултатите кои следуваат??
    е сега, треба време нели да помине од снимките кога си ги правела (на рентген), и да те снимаат на магнетна, затоа што сепак си женско, и д ане дојде до поголемо зрачење на телото, на органите.
    нели зрачењето сепак е штетно.
    ајде, без страв, и се надевам се ќе испадне добро :)
     
  3. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на гиниколг за се што имам ке ви пишам во соодветните теми но на крајот од прегледот докторот рече вака;направи магнетна резонанца за да видам подобро и како да се лекуваме понатаму,не можел да виде убаво на вагиналното ехо.Се распрашав на приватно е 1500д тоа не е ни важно но дали е доро,здраво,зрачење ли е.Треба ли јас да си кажам што да ми снимат со извештајо од докторот.Не закажав се моислам што да правам.Имали од вас некој што е бил што мислите вие,вашето искуство. |-) |-)
     
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Сонце, сега не знам кој ти е проблемот, зошто си морала на гинеколог, и што ти кажале таму...
    Магнетната резонанца, не прави толкави големи зрачења како рентегнот. При ваквиот начин на снимање не се користат јонизирачки зрачења, за разлика од конвенционалната ренген технологоја...
    Исто така бидејќи МР нема зрачење (иако го мислев спротивното, сепак пред некој ден баш ова го прочитав, дека нема зрачење) , често се прави и снимање на осетливите органи во малата карлица.
    А во извештајот сигурно ти пишува што треба да се снима, не се секирај ти за тоа. И не се двоуми, закажи си уште веднаш. Ништо страшно. :)
     
  5. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Благодарам 2468 закажав во недела во 11ч седиштето му е над краш кај рекорд во стан било се распрашав траело неколку секунди...Имам циста на левиот јајник со вагиналното ехо докторот ме прегледуваше 20мин кога го помрднуваше цевчето-стапчето надолу накај чмарот многу ме болеше,при сексуални односи ме боли,ако се преморам,а во последниот месец имав и болна менструација неможеше да види од каде ми е жариштето што предизвикува болка,а ме гледаше и на обично ехо со полна бешика.Да ти се поплакам имам и бело прање.Ликот на докторот беше замислен и ми предложи МР и после тоа пак да му се јавам.Ке видам што ке биде ......
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.180
    Не е ризично да се право магнетна резонанца, рендгенот е многу поштетен, а се прави многу почесто. Во државна многу бучи, и безврска е што треба ептен мирен да си, а и легнуваш во една цевка и така малку калустрофобиично е. Должината на снимањето зависи од тоа што треба да се снима - кога се снима глава трае 30 минути.

    Цената, ако е за приватно, е прилично евтина - јас за глава прашував, беше 7500.
     
  7. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Сонце777 и рената ви посакувам се најдобро :*

    а јас сакам да прашам нешто ... Во државна закажуваат многу касно тек во Мај таму ... каде можам да прашам приватно и да закажам ? За снимање цел рбет ? и од прилика колку пари би било ?
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.180
    Јас само Толовски го знам, иако можеби е поскап бидејќи неговата ординација е една од првите приватни од овој тип.

    адреса: Железничка 50, Скопје (спроти средно фискултурно)
    телефони: (02) 3110 003, 3220844
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    ВИТАСОЛ-СОЛЕНА СОБА-ШТИП УЛ.ВАНЧО ПРКЕ ББ ТЕЛ/О32-607-300 кога се обратив овде ми одговорија немало доволен број на пациенти бидејки докторката доагала од ск.Сакав што побргу одма ми закажаа во недела на 21.11. во 11ч во ск над краш на рекорд.За цената убаво ја разбрав 1500ден.е-mail vitasol@live.com.mk www.vitasol.com.mk адресата ми е од брошурата.... :hai: :hai:
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  10. viki85

    viki85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    21
    за штетно не е премногу, многу помалку од рентген. јас правам магнетна резонанца на глава на секои две години, и не е ништо страшно. можеби не е премногу пријатно, ама не е болно, нити па ептен језиво. немај гајле, опуштено само ;) сепак за здравје се работи, а и ние жените сме многу силни во такви моменти. со среќа :)
     
  11. viki85

    viki85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    21
    ја имам аденом на хипофиза, и верувај не е ништо страшно. се снимам на секои две години во државна (само со закажување, иначе ќе се окапеш од чекање :( ) и да ти најдат нешто (не дај боже), не се паничи. има терапија која е многу ефикасна. снимањето не е страшно, ти ставаат канила со контраст во вена, и треба само да седиш мирно. не е болно, ризикот е мал. good luck :)
     
  12. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Јас се снимав неодамна и како што веќе ти кажаа не е ништо страшно.Те пикаат во тоа како тунел(јас како што си имам проблем со тесни простори,едвај издржав) и треба само да лежиш мирно.
    Прегледот кошта 700 ден.резултатите ги добиваш после 5 работни денови,или се доплаќа 1300 ден.ако сакаш да ги добиеш резултатите веднаш.
    (Зборувам за Државна болница-Скопје)
     
  13. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    *Magnetna rezonanca pravev kaj Tolovski i plativ 7.500Denari*
    Prvo rentgen pravev i doktort ustanovi deka ne e ok snimkata i mi preporaca(morase) da naravam magnetna rezonanca (za da se potvrdi dijagnozata od rentgen snimkata)so toa sto dokolku sakam kaj niv ke treba da pocekam okolu 20 min,ili dokolku sakam na klinika no ke trebalo da cekam poveke od 6 meseci, a nemam namera da cekam po klinikai se odluciv vednas da naprava magnetna.
     
  14. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Дали знаете колку пари е на приватно да направис магнетна резонанса?
     
  15. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    kako sto napisav vo prethodniot post-magnetna rezonanca kaj Tolovski e 7.500 denari.Neznam kako se cenite vo ostanatite privatni ordinacii


    [mod-kirilica:y2kpjofw][/mod-kirilica:y2kpjofw]
     
  16. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Толовски 7500ден. и е магнетна од отворен тип,МЕГАМЕД 8500ден,НЕУРОМЕДИКА околу 9000ден.+ нешто овие и сите други во гредов се од затворен тип,како во тунел.
     
  17. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
    Пролактинот ми е висок.Треба да одам на магнетна но не знам дали мора со контраст или без??
     
  18. srcushkax3

    srcushkax3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Девојки правев магнетна резонанца на коленото во Струмица(приватно) и беше 7500 денари.Кога отидов на болница ми рекоа дека за една недела пак ке треба магнетна резонанца.. Дали е тоа штетно :worried: ?
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.051
    Допаѓања:
    20.749
    Пол:
    Женски
    Не е штетно, магнетната резонанца работа со електомагнетни бранови,(кои не се штетни и затоа е толку скапо) а не со ранген зрачење кое е итекако штетно. Поззз
     
  20. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Здраво Рузмаринка

    Сакам да те прашам која е причината и зошто мора да одиш на магнетна..бидејќи и јас имам покачен пролактин веќе 4-5 години и никогаш не ми спомнале лекарите такво нешто а исто така и незнам никакви информации во врска со ова...инаку примам терапија бромергон :worried: :worried: :worried: се загрижив..дали неправилно ме лечат??? :worried: :worried: