1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маж ми ме удри

Дискусија во 'Брак' започната од BellatrixF, 29 август 2019.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Остави го веднаш! Ако останеш, не само ти, туку и детето ќе страда уште повеќе. Ако не мислиш на себе, мисли на детето и замини си веднаш заедно со детето.
     
    На sj *O*, Srckata28, oblace1 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Ваквите теми секогаш ќе ми се најболни. И немаше да коментирам, се сте кажале веќе ама морам едно нешто да потенцирам.

    НЕ СУМ ЗАМИНАЛА ЗАРАДИ ДЕТЕТО е најлошото нешто шо можите да му го напрајте на сопственото дете.
    Јас сум дете пораснато во средина со семејно насилство и мене ме уништија! Години шетав по писхилози, се борев со анксиозност и напади на паника и до денот дури умрам јас ќе имам големи трауми заради то шо мајка ми останвала ради децата и „шо ќе речат луѓето.“

    Не можам да сфатам како мислите дека е подобро за едно мало дете да гледа насилство и малтретирање во оформувачки години од едноставно да има разведени родители.
    Не можам да ви објаснам колку пати јас си имам речено ех барем да се разведеа, можи немаше мајка ми на гроб да ја посетувам.

    Ако се решавате да останите со насилен маж како во првиот случај, тогаш барем немајте деца.
    Не сум мајка и не знам како е да имам дете, ама од сега знам дека ако некогаш го имам ќе ми биди на прво место и ни маж, ни околина, ни никој и ништо нема да ми биди поважно од него. Толку.
     
    На eliesaab, bibiiii, sj *O* и 32 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    се сложувам. Јас како мала немав проблеми моите се воздржуваа од караници расправии. Ама никогаш не забележав дека меѓу нив имало љубов и разбирање никогаш не сум забележала дека ги има сите важни семејни особености. Одкако пораснав забележав
    Живеела цимерски живот ме воспитуваа на различен начин мајка ми на многу различен татко ми. Е тиквата пукна во одреден период. Дома уште што не почнаа да се колат меѓу себе. И ден денес е така и не знам каде да барам чаре за спас на мајка ми. Не ја сакам но не можам да гледам како трпи и физичко и психичко насилство.
     
    На sj *O*, marlonbrando69, mileystar и 5 други им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Татко ти е но јас би го пријавила на твое место. Тоа и го заслужува.
     
    На sj *O*, Alita, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    каде да пријавам?
     
  6. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Прочитај тука
    http://semejnonasilstvo.mk/
    Ако некој е поупатен нека сподели.
     
    На Alita и marchi-cool им се допаѓа ова.
  7. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Ова пријавувањево е шило со две острици, само да си знаете. Прво пробај ти да збориш со таткоти или ако имаш и брат/сестра заедно да видиш дали ќе се смират работите. Ако не бива тогаш пријавувај ама никако одма... Од паталец е ова. Веруј. Кај нас само така се смирија работите кога имаше проблеми.
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Зошто?
     
  9. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ваљда у случај да нема поддршка од нејзините, пак ќе мора да му се врати на насилникот..
     
  10. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Не оправдувам насилство во била каква форма ама секогаш сум за работите да се решат со збор пошто од тоа нема подобро. Инаку самиот чин обично ќе предизвика дополнителни проблеми да тој се настрои и против децата. Јас сум секогаш да се проба прво со збор ако продолжува тогаш нека пријави кај што треба. Ако успее со збор тоа е најдобра варијанта...
     
  11. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Тоа е плус, има случаеви кај што имаат големи врски и со власти, шефови, директори и тн и може прав да излези накрај. Да не навлагам offtopic. Во државава наша во моментов прво со збор да се проба најдобро е и тоа од некој што му значи, ако му значи...
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Па и вака тој не им мисли добро на своите деца, кога ја малтретира нивната мајка. И да се настрои против нив, што ако? Не им треба таков човек за татко! Што подалеку од него, тоа подобро. Мирна глава ќе имаат и мајката и децата.
     
    На bibiiii, sj *O*, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  13. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Ова е добра илустрација како децата го доживуваат тоа...

    FB_IMG_1569788060219.jpg
     
    На Јаневски, sj *O*, buba4e89 и 17 други им се допаѓа ова.
  14. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Во право си донекаде, обично не се ни свесни за тоа дека со тоа вршат насилство и кон децата. Ако може да се освестат со збор арно, ако не дргата варијанта
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Ни еден маж, ни една жена, не вредат колку уништеното детство.
    Се мажите заради родителите... комшиите?
    Не, заради себе... за да оформите семејство, за да го поминете животот со некој покрај себе. А тоа не е можно со насилник покрај себе... тоа не е можно се дете кое заради проблемите во бракот, ќе израсне во асоцијална личност...
    Затоа, ставајте крај на таква врска или брак... Не се умира од еден развод...
     
    На sj *O*, Cka, Alita и 10 други им се допаѓа ова.
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Тешко да промениш некој насилник со збор. Дури би рекла невозможно.
     
    На zalosna и nextredstyle им се допаѓа ова.
  17. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам зависи што човек и до карактерот ама и до големината на проблемот што го расправаат. Кај нас исто имаше проблеми скоро месец се додека не решивме да седнавме ние како деца (мада бевме над 18 во моментот двајцата) и зборевме со него и толку заврши се. Од тогаш за среќа немало инциденти еве неколку години поминаа и е горе долу пак ја има добрата атмосфвера што си беше пред тоа. Според мене вреди да се проба.
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ме растажи сликава сериозно. А околу мојата приказна можам реферати да пишувам и нема да биде само маж ми ме удри. Ако некој е расположен за разговор нека повели во порака. Има од тато ја удри мама до мама е истепа мене семејно насилство ... Свашта има.
     
    На marlonbrando69 и butterfly_mk им се допаѓа ова.
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.660
    Допаѓања:
    116.457
    Пол:
    Женски
    И на двете членки кои се пожалија во темава,ситуациите нема да им се решат со зборување.
    Нормален човек само благо повишува тон,не удира,но нивните мажи ги удриле.
     
    На sj *O* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    За да пријавиш некаде треба да имаш соработка од жртвата. Да пријави во полиција следно ударање, да има доказ - потврда од доктор за нанесени телесни повреди или психички трауми. Најчесто жртвите не сакаат да соработуваат. Имам пријавувано жени што се жртви на мажот и синот, ама коа нема соработка од нивна страна - џабе. Разговарај прво со жртвата дали сака помош.
     
    На Alita, Nausicaa и marchi-cool им се допаѓа ова.