Маж ми ме удри

Дискусија во 'Брак' започната од BellatrixF, 29 август 2019.

 1. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Девојки овој викенд доживеав хорор. Веќе имав пишувано у темите за брак и свекрви и снаи за проблемите ао свекрвами после и за мм. Веќе имав кажано шоске добивањето на ќеркани се се смени проблеми невидени но ајде дњмњк се се смири но викендов мм ме удри о тоа убаво по глава па по муцка додека малата беше кај него у раце. Денес повторно ме удри а малата беше кај мене за небитни работи се скравме ама како о да е не залужувам да бидам мавана плус ск кој мпзок го држам детето у раце не гледа. Му реков дека ќе си заминаж со малата и тука начисто збесна демек ја можам да одам кај сакам ама малата не смеам да ја изнесам ако сум ја изнела ќе ме убиел. После ми вика не ме терај да те заклучам зборуваше кон мене со омраза дури толку жн збореше со омраза кажуваше дека кај ме запознал итн више нз ни шо кажа шо не кажа. Сакам да се разделам од него ама неможам да заминам без ќерками незнам штп да направам кај да се обтатам?
   
 2. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  Јави се во Полиција,пријави го случајот,раскажи им се,дека ти се заканува ако си отидеш со ќерката дека ке те убие,кажи им дека те тепа,и дека е сериозна работата,што побрзо да дојдат да те извадат од таму.Друго чаре немаш освен ова,барем јас не гледам,чим почнува често да те мава,веќе ке иде во крајност додека не те осакати еден ден,секако недај Боже.Јави се на твојте родители,обавести ги за све ова(ако незнаат),али немој без полиција да си одиш,затоа што може некој невин да настрада со ваков психопат и лудак,кој е насилен.
   
  На Јаневски, Adorabela, bibiiii и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  А како да докажам дека жи се заканува и дека ме тепал? На мене нема ништони една модринка?
   
 4. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  Ке кажеш дека трае повеќе време,дека немаш видливи повреди,дека те мава по глава со раце,и по тело не со боксови,и крвнички,него дека тоа го прави доволно силно за да нема видливи повреди.Дека сакаш да си отидеш од таму,али дека он не ти дозволува,и дека секој ден ти се заканува,ако си отидеш дека ке те убие,ке објасниш дека не сакаш тужби,него само Полицијата да ти помогне да искочиш со детето од таму и ништо повеќе.
   
 5. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  А ќе.ми верува ли полоцијата? Плус и да заминам он нема да ме остави на раат со малата ако заминам после се што видов денес од него со која омраза ми се обраќаше спосебен е да ме убие знам...
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  Секако дека ке ти верува,не се јавуваш да им кажеш баклава дека правиш па да наминат,дека има и за нив.Ке им објасниш све,дека има голема омраза,дека бараш да бидеш заштитена,затоа што те измачува,физички и психички.Ке ти дадат насоки на кој да се движиш,сепак јас не сум Полицаец за да те упатам на сигурно,но се додека вака ќутиш ке те убие еден ден верувај,друго е кога Полиција ке му дојде,па казни,па чуда.
   
  На Justicija, cresa-jagoda и Annora им се допаѓа ова.
 7. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Он е учен со казми и шолиција како дечко млад имал мн искуства и вериј мака нема ни малце не се плаши од тоа...
   
 8. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  Тогаш ништо седи таму и ќути,друго јас незнам што можам да те советувам.
   
  На oblace1 и zalosna им се допаѓа ова.
 9. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  А да избегам со малата додека не е дома он?
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  А што чекаш до сеа?да дојде да те заклучи?Абре жено бегај,и барај си го чарето,а не дреми на Фемина и барај чаре,што можеме освен да бегаш друго да ти кажеме?Ти кажав бегај,пријави ако сакаш во Полиција,прави муабет со твоите родители,нека ти помогнат на било каков начин.Еве нека каже некој/а по искусна да те упати каде и што да правиш.Јас незнам како да ти помогнам,освен овие совети.
   
  На sj *O*, cresa-jagoda, zalosna и 3 други им се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Прво требало да одиш во болница, да те прегледаат, ќе кажеш дека маж ти те удрил и они по службена должност ќе повикаат полиција, во моментот кога викаат полиција веќе станува озбилна работата, не може да не ти веруваат штом ти си се пожалила, не е ова детска играчка. И да нема модринки доктор треба да те види да не има потрес на мозок, удар по глава не е лесна работа. Второ, зошто ова е веќе завршена работа, не си отишла на лекар и во болница, првиот момент кога ќе имаш шанса, собери најпотребните работи, оди во полиција, пријави, па оди си дома, кај твоите, кај роднини, пријатели... Битно не се враќај и никако не оставај дете таму. Во полиција ќе им објасниш дека те удрил, ти се заканувал, те малтретира.... Во моментот кога ќе посочиш на него како на криминалец, он има и криминално досие веќе, во тој момент он ќе добие забрана за пристап, а дете нема да му го даде ниеден суд. Не знам зошто му се плашиш ама најискрено, миљарда пати сме се скарале со маж ми па ниеднаш не ме удрил, сме се закачале двајцата, да се штипнеме, скокотнеме, бутнеме... Ама не и да ме удри да ме повреди, уште помалку пред дете.
   
  На bibiiii, sj *O*, Lostinparadise и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Amelaaaa

  Amelaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Денес е тука се мсилев за ноќеска он 3та смена на работа ако не ме заклучи да избегам само да најдам некој да мс собере од пред куќа
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.930
  Пол:
  Машки
  И да те заклучи ке се јавиш во Полиција,ке објасниш дека те држи како заложник,дека неможеш да избегаш,дека те мава секој ден,по глава,дека физички и психички си истрошена,дека неможеш да избегаш од таму.Плус кога ке проверат по име и презиме кој е,чим е познат по криминалот,одма ке дојдат верувај.Така да вечер собирај се што можеш,детето и бегај.
   
  На Butterfly1107, oblace1, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Ако те заклучи ќе се јавиш во полиција дека маж ти те заклучил, дека те држи присилно. Ете и Еден Член ти пиша, ако можеш земи клуч скриј си, нешто направи, скриј си нешто алишта надвор, олесни си. Немој да седиш! И апсолутно кога ќе видат за кој се работи и затвор ќе си добие и се со ред!
   
  На cresa-jagoda, ЕденЧлен и Amelaaaa им се допаѓа ова.
 15. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.894
  Пол:
  Машки
  @Amelaaaa
  Што чекаш? Земи ја ќерката, основни работи и избегај дур не е дома. Оди негде на сигурно за тебе и детето, јави се во полиција, објасни го случајот, како ти се заканува, те тепа итн. Они ќе преземат понатака. Тоа што трпиш е многу лошо и за двете, бегај спаси се од таков манијак
   
  На cresa-jagoda, zalosna и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 16. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.655
  Пол:
  Женски
  а малата со таков човек ли да живее? Да заминеш и да ја оставиш таа што живот ќе види?
  едино решение е да заминеш без тој да знае ама само ако имаш поддршка и позадина зашто ако те најде... Со таа психа што ја има тешко на тебе.
  никако! Без да има позадина која ќе ја заштити ништо не прави ќе ја најде којзнае што ќе и направи човекот болен е. Исто и се случуваше на мајка му на мм,се премажи од Велес (кај што се нејзините) во Кавадарци, деца со него 4 има тепана тепана и таа и деца и се и ни полиција помогна ни ништо,секогаш заминуваше кај мајка и и татко и и тој ќе појдеше ќе направеше сцени и скандали ќе се закануваше на нејзините и таа сирота за да не им направи нешто на нејзините се враќаше и пак одново. Ни полиција ни бутур ќе одиш во центар за социјални грижи и од таму ќе те згрижат инаку и блиски и фамилија и мајка и татко ќе настрадаат со таков психопат.
   
 17. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  569
  Пол:
  Машки
  Прво, замини си веднаш од таа куќа.
  Второ, пријави во полиција или директно кај јавен обвинител за насилство.
  Трето, преку адвокат побарај судска заштита од семејно насилство, да не може да ве доближува, ова се итни и брзи постапки до неколку дена ќе имаш таква одлука.
  Четврто, оди веднаш на лекар да извадиш лекарски извештај за сторени повреди, таму ќе те снимаат, ќе те прегледаат детално и ако има фрактури ќе ги документираат. Во исто време оди кај психолог да утврди психичко насилство дека е сторено врз тебе.
  Петто, преку адвокат поднеси тужба за развод, не се плаши за детето судот на вас ќе ви го довери на чување, воспитување и грижа.
  Шесто, преку адвокат поднеси тужба за надомест на нематеријална штета, оваа постапка е последна откако се заврши кривичната постапка за насилство и постапката за развод.
  Седмо, најдобро е и веднаш да пријавите во Центарот за социјална работа, чисто да биде документиран случајот, тоа како доказ ќе ви користи во сите постапки.
  Работам вакви предмети, секојдневно имам странки кои се жртви на семејно насилство, и знам низ што поминуваат, побарајте поддршка од вашите блиски, и не се плашите донесете одлука заради вашата безбедност, ако ве интересира нешто подетално пишете ми во порака.
   
  На Butterfly1107, oblace1, Lianna Anna и 8 други им се допаѓа ова.
 18. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  Мора да пресечеш сега, што сакаш уште да се деси, да те онесвести од ќотек, да ја поткачи малата додека посегнува по тебе, да попорасне детето па да набива трауми ?!
  Можам да замислам колку е тешко, ама цени се бре жено, не знаеш која сила лежи во тебе се до моментот кога од тебе се очекува да бидеш јака, не си на улица најдена па да те млати некој психопат из чистога мира.
  Како стоиш со твоите, обавезно јави им се извести ги за се, и одма бегај кај нив со детето. Он може само да лае, ништо друго. Пријави у меѓувреме во полиција и опиши се и дека ти се заканува по животот.
  Детето никој нема да може да ти го земе, детето припаѓа кај мајката, плус што он има досие како што веќе те разбрав.
  БЕГАЈ ОД ТАМУ !
   
  На VoodooGirl, sj *O*, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
 19. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.570
  Допаѓања:
  188.382
  Пол:
  Женски
  Имаш ли грб позади себе?
  Брат братучед татко?
  Па и мајка.. фамилија...
  Ако имаш собери се и замини кога не е дома. Исклучи телефон.
  Кога ќе дојде да праве драми таму нека излезе твојата фамилија ти и детето не.
  Ако не се смирува викнете и полиција тогаш. Па кажете зошто како си заминала и дека си била тепана.
  Ова ќе упали.
  Иначе со таков човек веќе немаш ни потреба да живееш и бидеш во брак.
  Таков човек не заслужува ништо. Се плашам дека е психички бааги растроен.
   
  На cresa-jagoda и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 20. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.718
  Допаѓања:
  48.133
  Пол:
  Женски
  Човекот има криминално досие, бил казнуван, ниеден суд нема да застане во негова одбрана. Полиција ако веќе еднаш отишла еден чекор напред го казнила нема да си го погази тоа, ќе го стресат малку. Ама под итно пријавување во полиција, оти секоја пријава и е основа а да си го задржи детето до неа, ако не пријави никој нема да знае дека он е насилен.
   
  На cresa-jagoda, zalosna, Alita и 2 други им се допаѓа ова.