1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија и НАТО

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lina24, 24 ноември 2011.

 1. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  Може темава не е за во политика, затоа што сакам да дискутираме општо за ставови и мислења.
  Што мислите за новиот стратешки концепт, како Македонија може да ги постигне барањата за влез во нато, зошто ни е потребен Нато?
  јас мислам дека најпотребни ни се во одбранбениот буџет, во подршка на армијата на Р.Македонија, иако може да се вклуче и во трговијата со луѓе.
  може да дискутираме ако има некој знаење плус може да сподели!
   
 2. PurpleMind

  PurpleMind Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  3.549
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Ако јас се прашувам само за НАТО би се залагала. Да НАТО ни е прекупотребно да си ја обезбедиме територијата што е најважно , башка други бенефиции , штом имаш јака и моќна војска тогаш имаш моќна држава .Не дека ќе бидеме Балканска Русија доволно е да знаат дека сме опасни , а Македонија има капацитет има карактер . Ни требаат пари . И добро е што прво се дава предност на НАТО односно членството во НАТО . И така ЕУ е за никаде , а нас доволно и вака ни диригираат што да правиме во сопствена држава затоа сме таму кај што сме |( .
   
  На Rama и Lina24 им се допаѓа ова.
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  додека грција е во нато ние може само да го сонуваме....
   
 5. Mekica

  Mekica Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  22
  Многу е лошо кога сувопарно и еднострано се гледа кон НАТО и ЕУ. Ми се повраќа кога че го слишнам муабетот што ќе ни е НАТо или што ќе ни е ЕУ, зашто нели ние сме библиска раса па можеме сами. Ние сами можеме само да пропаднеме и ништо повеќе. Да се постави ова прашање е безсмислено , доколку барем малку имаш опти познавања од глобалната и мегународна политика.
   
 6. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  43
  Според конвенцијата на НАТО секоја земја членка на НАТО доколку биде нападната се смета дека сите членови се нападнати и сите возваќаат кон агресорот. Па така ако Македонија стане членка ќе биде заштитена од земјите членки на НАТО. Но, кој сака да не нападне, немаме воени закани од никој, се мисли од надворешни напади не и внатрешни, друго НАТО од безбедносна организација, по крајот на студената војна стана политичка организација затоа што немаше повеќе причина за нејзиното постоење по распадот на Варшавскиот пакт. Нема повеќе опасност од воен напад од друга држава. Сега безбедноста е насочена кон борба против терористи и други внатрешни непријатели. Опасноста од воена офанзива од страна на некоја друга држава повеќе не е првостепена опасност. Друго НАТО сега е се повеќе и повеќе политичка организација со цел јакнење на западниот свет во однос на Русија и источниот свет, друго со членството на НАТО наши војници ќе треба да се борат за цели на НАТО, со тоа и некои постои можност во тие борби и да загинат, друго НАТО 1999 нападна на Југославија иако тоа беше противправно со прекршување на сите меѓународни права и договори, а се смета како важен фактор за мирот во светот а не почитува никакви меѓународни права и закони, итн. да не должам многу има уште многу да се пишува...
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.478
  Додека ние дискутираме за „празни муабети“, кој кандидат бил подобар, кој ќе не однесе каде, дали НАТО/ЕУ или нешто слично, говидов ова денес на интернет и се потресов.
  Поради таа никаква политика, луѓе гинат.А ако си против НАТО, како што беше Србија во 99, црно ти се пишува!
  А ние не сме против, ама ете, не не примаат.
  Три годишно девојче, загилнало седејќи на својот нокшир, кога НАТО ја бомбардираше Србија....жалосно...жалосно...пусти вжештени исполитизирани глави
  изворот е во спојлер.
  http://mkd-news.com/sekavane-3-god-militsa-zagina-sedejki-doma-na-nokshirche-ja-pogodi-parche-bomba-video/
   
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  Жално е тоа што Македонија упорно и упорно сака да се приклучи кон оваа терористичка организација.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.522
  Пол:
  Машки
  За среќа тука се Грците да не блокираат :D.
   
  На Rama и Vitaly им се допаѓа ова.