1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонија со лоши политики си ги брка младите?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 10 јули 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.065
  Допаѓања:
  11.214
  Вчера прочитав дека докторка од Дебар со договор на дело земала плата од 15,000 денари, и нема придонеси. Од друга страна социјалната помош стана скоро колку минималецот, односно 11.700 денари. Кога ќе сумирам и земам в предвид се, испаѓа дека човек џабе учи и работи овде, затоа што системот на вредности е наопаку. Вака Македонија ќе избрка се што е младо и способно. Што мислите вие?
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.910
  Допаѓања:
  32.510
  Пол:
  Женски
  Нормално дека младите ќе бегаат кога овде не се цени нивниот труд. И не е само случајот со докторката. Еден куп такви кои работат за мали плати. Коса ми се крева кога ќе ми текне кои неспособни се пикнаа во администрација. А некој што со години се трудел, си седи дома.
   
  На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Така испаѓа, ги брка. Или е во служба на глобализацијата, или планот е конкретно оваа држава да се растури.
  Само една забелешка за вас, редовно неосновано ги глорифицирате оние што ја напуштиле државата. Разни има меѓу тие што се иселија, како што има и меѓу тие кои останаа. Јас знам дека и шуто и рогато стигна до странство. Од ситни кримоси, до докторчиња кои тоа станале зашто докторка била мама, или доктор бил тато, или биле и двајцата. Ништо посебно талентирано за да се трескате од земја како најдобрите ни отишле. Исти се тие што заминуваат со тие што остануваат, додека овде не биле од особена корист, таму ќе ги усовршат со неколкумесечна обука и ќе им го извлечат максимумот.
   
  На zuto, Lancier, oblace1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  3.211
  Пол:
  Женски
  Небитно е дали си заминал образован и одговорен кадар или не, битно е што си идат! И тоа не само млади, познавам доста примери каде што и постари се отселуваат ради подобри услови. Замислете што ќе се случи за десет, дваесет години со Македонија.
  Штама.
  Жално е, ама секој сака подобра иднина за себе и својте најблиски па дури и во туѓа држава.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Машки
  Темава треба да живне.
  Би дал предлог, што ако не излегуваме на избори? Едноставно да се намали гласачкото тело за 90%.
  Дали би се променило нешто на тој начин, да се задржат младите тука?
   
 6. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.065
  Допаѓања:
  11.214
  Не сме сложни за да не излеземе на избори, и да се случи дебакл. Таква криза ќе не вовлече во многу проблеми.
   
  На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Машки
  Ќе се намалува излезност, ќе видиш. Нѐ заебаваат како никоја партија никаде својот народ што го заебава.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.