1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонските народни песни-преведени на англиски:)

Дискусија во 'Насмевка' започната од Avril.09, 12 јануари 2011.

 1. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Ах, каде е мојто либе? - Oh, where is my boyfriend?
  Македонско девојче,китка шарена.. - Macedonian girl, colorful flower..
  Море сокол пие.. - A falcon drinks sea..
  Не кажувај либе Добра ноќ.. - Boy,don`t say good night..
  Домаќине,добри гости ти дојдоа.. - Host,good guests have come to you..
  Три невести тикви брале,бре! - Three brides were picking pumpkins,hey!
  Назад,назад, Калино моме, немој да одиш по мене.. - Go back,Go back, Kalina girl, don`t go after me..
  :D :D :D
  можете и вие да додадете по некој стих:)
  ако постои ваква тема избришете ја :)
   
  На TS-310, MarchelineAmaru, Hopeful и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Dolce.Vita

  Dolce.Vita Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  15
  Се запали пиле Трено одајчето... - The small room is on fire chicken Treno... :D
   
  На mileystar, Kimberly11, s.a.-95 и 12 други им се допаѓа ова.
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  493
  Сите девојчиња мамо се мажија - All the girls mom got married :lol:
   
  На MarchelineAmaru, missperfect, Hopeful и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.976
  Пол:
  Женски
  Што имала к'смет Стамена-What luck had Stamena.
  Во Струмица на улица-In Strumica on street.
  Стани моме да заиграш-Stand up girl to dance.
  Среќата со пари не се купува-Luck with money does not buy
  :lol: :lol:
   
  На SummerGirl, MarchelineAmaru и Avril.09 им се допаѓа ова.
 5. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.282
  сестра кани брата на вечера-sister invites her brother to dinner
   
  На SummerGirl, MarchelineAmaru и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.343
  Dont sell your property Koljo, my mom wont give me for you...
  Не си го продавај Колјо чуфликот
   
  На lonelyheartsclub, MarchelineAmaru, mims-89 и 5 други им се допаѓа ова.
 7. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Дејгиди, луди млади години - Damn, crazy young years
  Зајди, зајди јасно сонце - Go down, go down bright sun
  Ај да беше стрела песнава - If this song could only be an arrow
  Черешна се од корен корнеше - Cherry tree has been ripped appart from the root
  Зошто си ме мајко родила - Why Oh Mother did you gave birth to me
  Фато мори душманке - Fato YOU BITCH!!! :D
   
  На lonelyheartsclub, Hkikica, TS-310 и 10 други им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.400
  Допаѓања:
  78.400
  Пол:
  Женски
  Ајде слушај, слушај, калеш бре Анѓо
  Come on listen, listen to me, you beautiful darkhaired Angjo
  На срце ми лежи мила мамо, на срце ми лежи
  It lies on my heart dear mum, it lies on my heart
  :D :D :D
   
  На SummerGirl и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 9. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Преводов мој е буквален: :lol:
  *Шеќерна, шеќерна ти калеша неверна - Sugar, sugar you darkhaired unfaithful
  *Елено, ќерко, Елено ти една на мајка - Eleno, daughter, Eleno you one to mother
  *Слушнете ме другарки, љубов не водете, љубовта е отровна, отровен беше и тој - Listen to me, girlfriends, don't have sex, love is toxic, toxic was he
  *Доста време ерген одев, доста лични моми водев - Shut up time I bachelor walked, shut up personal maids I lead
  *Не се бели Маре, мори не се црви - Don't whiten, Mare, don't redden yourself
  *Моми Македонки - песна да запеат, момци Македонци - оро да играат - Macedonian girls - do sing a song, Macedonian boys - do dance a wheel
   
  На SummerGirl, s.a.-95, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.797
  А еве како чичко Гугл Тренслејт ја преведе :D
  No white Mare, Mori no worms :D
   
  На MarchelineAmaru и Aurelia-Aurita им се допаѓа ова.
 11. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.517
  хахахахахха

  Ја излези стара мајко на пенџерето---- Old mother come out of the window

  хаха гоогле транслате и се е возможно
   
  На MarchelineAmaru и Name им се допаѓа ова.
 12. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.853
  Отвори ми бело Ленче вратата - Open the door whie Lenche.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 13. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.011
  На potterholic, papagal4e, TS-310 и 5 други им се допаѓа ова.
 14. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Лажи, лажи, Вере - Lie, lie Vere :lol:

  (Гугл ми преведе Voros, наместо Vere)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Aurelia-Aurita

  Aurelia-Aurita Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  40
  нема, нема, не ќе се роди поубаво девојче од македонче - will not, will not, be born beautiful girl from Macedonians
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  535
  кој ја мати водата на коњите Who blurs the horses's water хахаххахаха :D
  зете мили зете son in law , dear son in law
   
  На душленце и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 17. viks5

  viks5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  18
  Заврти се мила Магде ај заљуби мене
  Turn darling Magde loves me
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.836
  Тугината пуста да остане - Foreign shores to remain empty
  Не кажувај либе добра ноќ - Do not say goodnight liberal
  Кажи, кажи облаче ле бело - Say, say le white cloud
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 19. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.876
  - море што си бевме големото друштво, големото друштво сите пијаници.... - sea ​​were making great company, great company all the drunks

  - сите девојчиња мамо се мажија најубави момци зедоја, а јас најмалата најубава мома си останав мама без к’смет - all girls are men mom took the best guys and beautiful girl smallest I have stayed mum without kismet
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.976
  Пол:
  Женски
  Бело лице љубам јас-I kiss white face
  На сред село чешма шарена-On middle of village tap colorful
  Навали се Шар Планина-Bend Shar Planina
  Големото друштво, сите пијаници-The big company, all drunks
  Милке душо-Milke, honey :D
  Отвори ми бело Ленче вратата-Open the door white Lenche :D
   
  На papagal4e и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.