1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за дишење при загадување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од daylight, 13 ноември 2017.

?

Штитат ли доволно маските за дишење при смог?

Оваа анкета ќе биде затворена на 13 ноември 2027 во 01:04.
  1. Да

    7 глас(а)
    12,1%
  2. Не

    21 глас(а)
    36,2%
  3. До некаде

    30 глас(а)
    51,7%
  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.144
    Допаѓања:
    46.809
    Пол:
    Женски
    Има ли маски за мали деца т.е за детенце 16 месеци? :(Овие големи ке му се мислам :?:
     
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.689
    Допаѓања:
    42.873
    Пол:
    Женски
    Медицински маски не вршат работа за од овде до онде што се вика?
    Дај нека задуваат некои ветришта да растераат ова смогов аман кај да одиме.
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Оваа последнава од AliExpress добра е?
     
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Филтерот не се мокри бидејќи сите филтри во суштина се хартиени, а некои имаат плус и активен јаглен. Водата ќе го уништи филтерот.

    За жал, не. Медицинските маски служат само да ги заштитат другите од евентуалните заразни болести кои ти ги имаш, тебе не те штитат од ништо.
     
    На daylight, sanjaeva, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Има во Медикус Хелп некои ефтини од 150ден, ама не знам колку се квалитетни.

    Дали другите дознавте некои добри маски во Македонијава што штитат од 2.5пм?
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Доколку се работи за американската Вогмаска целата е обложена со филтер. Тоа од страна крукчето е само еднонасочен испусен вентил, слично како кај гас маските - дзволува да излезе издишениот воздух но не и да влезе нешто внатре.

    Доколку се работи за Вог-маските за перењето може да се види во второто видео од воведниот пост за темава на стр. 1.
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  7. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.902
    Пол:
    Женски
  8. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Земи си за 98 денари маска од Medicus Help (одма до т.ц. Зебра во Скопје). Индустриска е, не е многу убава на изглед, ама најдобро штити од сите до сега што ги имам гледано. Стандардот и е FFP3 (штити и од 0.6 пм честици) и добро дихтува на лицето.
     
    На Mishela, daylight и Kitten им се допаѓа ова.
  10. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски

    За колку часа е? Се менува филтерот?
     
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Таму во продавницата велат дека е за 120 часа. Ја би рекол да ја смениш на 60 часа. Земи си две маски и ќе поминеш зимово за 200 денари. Не се менува филтер, целата маска е филтер, со еден вентил за испуштање воздух се разбира.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски

    аууууу.....Супер, фала мнооооогу!!! Ќе ми заштедиш 700-800 денари. :clap:
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  13. memos

    memos Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    Zdravo, jas kupiv od neopren maskata vo Bilna Apteka Matija. Ima kako sal zategac okolu vrat a vo delot koj doaga pred nos ima golm filter. Mi kazaa deka filterot e 3 sloen (prv sloj smog i derivati, 2 sloj PM10, 3 sloj PM2.5), ne bile na princip aktiven jaglen tuku izraboteni od gust karbonski materijal. Mi rekoa deka samo oni i uste edna firma hmkd ja imale ovaa maska vo nasata zemja i bila najdobra bidejki celosno gi pokrivala trite kriticni tocki (Nos, Lice i Brada). Spored ona sto rekoa, maskite so lastik voopsto ne stitat bidejki delot okolu liceto dihtuva t.e propusta cesticki.

    Eve ja maskata pa videte
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155061129147478&set=pcb.154062675368067&type=3&theater

    istite maski gi imate i na IPSUM

    Neopren maska mislam deka e najdobra. Prvo za razlika od Vog maska ili sve ostalo na aktiven jaglen (tuka mislam deka posle 80 casa koristenje treba da ja frlis cela maska koja kosta 800-900den), ovaa maska trae so godini. Istrazuvav po net, neopren e gust tekstil od koj se izrabotuva mnogu sportska oprema megu koja i za nurkanje, pa ne propusta voda, vozduh, stud i tako dalje. Moj rodnina nasol neopren maski vo Sofija (okolu 30 leva) i tamu bile najbarani tokmu poradi toa sto najdobro go zatvarale liceto i ne propustale i najmali cesticki. E sea tamu mu rekle promena na filter posle 2 meseci (neznam kolku e tamu zagaduvanjeto, sigurno ne e ko u Skopje) a ovde u Bilna Apteka Matija vikaat od 1-2 meseci (2 meseci ako se nosi do 4 casa aktivno vo denot).
     
    Последна измена од модератор: 1 јануари 2018
    На protonce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Ја земав со менлив филтер од Матија билна аптека, последната ја земав а сега кога сакав да земам за синот рекоа доставувале со резервација поради зголемена побарувачка. Немам гребење во грло и не ме пржат градите, а по она што рекоа може да се носи со години ако добро ја одржаваш а менуеш филтерче после два месеца. Кошташе 400ден на Black Friday, a сега е 595 динари

    Видете си:
    https://www.facebook.com/matijanatu...254450893524/1791254390893530/?type=3&theater

    Detska maska:
    https://www.facebook.com/matijanatu...287261490243/1785286911490278/?type=3&theater
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ..џабе се тешите со маските, нема заштита, оти загадениот воздух не е концентриран само на едно место па ако се поминува на тоа место да се носи заштита во вид на маска! треба да се превземе мерки против загадувањето, а маските не се решение, напротив само ќе се поремети капацитетот на вдишување и за кратко време можни се проблеми во недостаток на воздух при вдишување, оти аерацијата со маска не е иста како диши човек кога не би ја имал истата и маската дома ли ќе се носи? зарем згадувањето не влегува преку прозор, влез, врата ....алишта? доволно алиштата што „испаруваат“ дома па да имаме порцент на загадување...
    кога ќе ја носите маската ќе приметите дека не можете правилно да дишите, а и кога ќе ја извадите нагло ќе видишете поголема количина на воздух како да сте се гушеле до тогаш, а тој воздух ќе биде чист ли? :(
    ... доколку автомобилите поминуваат со голема брзина дигајќи ја прашината и штетните честици од земјата нагоре, а ние подолго време поминуваме покрај тој пат и вдишуваме тие честици, е тогаш би требало да ставиме нешто на уста ,шал, марама, или некоја маска.... ама кој иде пешки покрај патот толку долго ?
     
    На protonce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. protonce

    protonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Toa se neopren maski, tie se najdobri ednas kupues trae po nekolku godini
     
  17. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
  18. Deko 1104

    Deko 1104 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Jas nacekav neopren maski vo bilna apteka matija pa sakav da prasam dali nekoj ja koristel nivnata. Imaat i na lastik ama ovaa posebno mi ja falea zaso bila so sal i stitela 100% poso najdobro go zatvorala liceto

    Najdov neopren maski:

    http://bio-herb.org/shop/некатегоризирано/maска-против-аерозагадување/

    https://www.facebook.com/matijapharmacy/photos/pcb.1758525134218653/1758524577552042/?type=3&theater

    I maski so lastice:
    http://www.ipsum.mk/jonizatori?product_id=163

    Koj sto koristel dosega? Mi gi preporacaa samo ovie neopren maski zasto stitele a ovie so lastik ne go zatvorale celosno liceto.

    Fala za bilo koja informacija, bidejki rusime rekordi so zagaduvanjevo.
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2018
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Овие од билна аптека Матија и лани се глупираа со тоа дека маската не им била со активен јаглен, туку со активиран карбон.
    Некој треба да ги научи дека activated carbon е активен јаглен на македонски :yawn:
     
    На kravce и Deko 1104 им се допаѓа ова.
  20. Deko 1104

    Deko 1104 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Мене ми рекоа дека филтерот е активен карбонски материјал со 3 слоја го видов личи као текстил дебел, најваѓно било дека маската била од неопрен густ текстил кој се користел за спортисти и као херметички го затворало лицето и се пропуштало влез на воздух само низ филтер. Плус можело да ја користиш маската со години и само менјаш филтер на месец.

    Овие па со ластик ги најдов слични и у аптека, тие па викаат дека јагленот најдобро штител ама коштаат 130ден и траат 2 дена (месец дена 2000 ден за маски, треба да сум богаташ за да неморам да се трујам со воздухов). Други шо прашував викаат све што е со ластик не штити, незнае чоек на шо да верува.

    Фала како и да е, се надевам и други ке споделат мислење.