1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за коса

Дискусија во 'Коса' започната од easyyyyy, 15 април 2011.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.355
    Пол:
    Женски
    Икуства?
    IMG_20191007_201914.jpg
     
  2. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Ја користам моментално, презадоволна сум од маската има преубав мирис и ја омекнува косата и без да користам спрејови пред фенирање. Дефинитивно ја препорачувам. Дури за мене е подобра од фамозната банана маска на Гарниер.

    Кога сум веќе на таа тема, јас од бананата немав некоја значителна разлика во мекоста и изгледот на косата истиот ефект а може и подобар сум го добивала со маскине од Калос. За мене воопшто не се погоди и не верувам дека ќе дадам толку пари пак на маските од таа линија.
    [​IMG]
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    На ladydy13 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.355
    Пол:
    Женски
    Од ДМ вчера
     
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Истото го мислев и јас,дека немам никаков ефект од маскава и се чудев зашто сите толку ја “величаат”,но откако целосно ја сменив рутината и производите за коса сфатив дека е најдобрата маска што некогаш сум ја пробала. Преминав на шампони без силикони,сулфати и др. штетни состојки и ја исчистив косата од нив.Исто така и од макадамија ми е преубава. Мислам дека треба да и дадеш шанса. :)
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  6. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Јас ги купив ептен е добра цената а маската е многу убава , ја омекнува косата и лесно се чешла , исто така мирисот е многу убав и се задржува долго..
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Постои маска без силикони и без сулфати?
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    На Алверде маската со авокадо :)
     
    На eliesaab, didisi, LittleChili и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Девојки, навистина ви помага маската од Алверде со авокадо? Ве читам постојано и многу ја користите, не знам зошто само јас не гледам никаков ефект. Многу тешко ми се расчешлива косата со неа, некако не ми ја омекнува. Не знам дали да му дадам шанса подолго време, макар што мислам дека ќе ја искинам косата до тогаш.
    Моментално користам маска од Калос и многу повеќе ми помага во расчешлување.
     
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Да многу ми помага мене трето паковање ми е ја обожавам
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Annora,
    за мене лично маската на Алверде е магија во пластично пакување ама веројатно не реагираат сите коси исто.
    Претпоставувам ја користиш пред миење. Ставај ја пред секое миење, држи ја подолго отколку што пишува на упатството и ако откако ќе го потрошиш пакувањето нема промена, едноставно таа маска не е за тебе.
    Само да нагласам, после неа обавезно ставам силиконски капки. Кај мене не го олеснува чешлањето, ама го подобрува општиот квалитет на косата.

    Сепак ќе те прашам- да не ти е косата премногу оштетена од фарбање или пеглање? Ако е време за кратење, штом викаш дека ти се кине, подобро скрати ја и почни од почеток со негата, отколку да се изнадаваш пари за џабе, зошто многу оштетена коса ништо на светов не ја оправа.

    Ако бараш навистина екстра маска, би ти ја препорачала Elseve Total Repair 5 Extreme.
    75939_800_LOREAL_-_ELSEVE_TOTAL_REPAIR_EXTREME_-_Maska_rekonstruuj_ca.jpg
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    И јас се мислев да и дадам шанса уште некое време и онака неодамна ја зедов.
    Инаку косата би рекла дека ми е нормално изгорена ама многу сува. Не ја пеглам, баш напротив многу внимавам, ама ми е многу долга и обично краевите многу се заплеткуваат.
    Инаку мислам дека порано ја имам користено маската од Elseve и ако се сеќавам добро бев презадоволна.
    Ама еве ќе дадам шанса на Алверде некое време, бидејќи на сите ви се допаѓа, па да видиме дали ќе осетам некаква разлика. Фала ти ^^
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Ако претходно не си користела препарати за коса со поприроден состав, тогаш да - веројатноста е голема путерот со авокадо од Алверде да ти биде слаб или да имаш чувство како да не прави ништо за твојата коса.
    Имај на ум дека и тоа има многу големо влијание во однос на тоа како нештото делува на коса/кожа.
     
    На Aschenputtel, Nausicaa и Annora им се допаѓа ова.
  14. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали маските на гарниер хеир фуд може да се користат за масна коса,да не ми ја мрси бетер после?
     
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    И јас не сум задоволна баш-баш од маската од авокадо на алверде. Долго ја имам, ја ставам коку да ја истрошам, препорачајте друга на алверде.:) Видов зборувате за маска во пластично, на алверде . За која се мисли ?
     
  16. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Јас ја користам оваа и многу сум задоволна ја земам од жито 160 денари е :D
     

    Прикачени фајлови:

  17. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    [​IMG]

    Таа со Банана ја користам веќе месец дена. Подобро нешто немам ставено на косава. Најчесто ја користам како маска. Би ја купила пак, кога ќе ја потрошам.
    Малку ме иритира мирисот ( не сакам арома на банана), ама за убавина ќе си трпам. :)
     
  18. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Одамна ги меркам,ама незнам дали се за масна коса,да не ми ја мрсат косата уште повеќе? А инаку сакам да ги користам за да ми биде косата мазна свиленкаста мека,дали имаат таков ефект?
     
  19. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Би сакала да прашам каков е составот на овие овошниве маски на Гарниер?
    Ако може некој да сподели?
     
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    @MiAmor Јас имам нормална, само проблем со расчешлувањето на врвовите имав. Без Глис немаше теоретски шанси да ја исчешлам. Ќе се испокубев, ќе ја испокинев и на крај пак нечешлана. Со маскава немам проблем, од пола надолу ја ставам и 2-3 минутки чекам и ја измивам. После маскава косата ми се прероди. Мека е, сјајна е. Ако имаш некој близок да ти даде да тестираш дали ти одговара.

    @Anabelle.Amorette Супер состав имаат. http://www.cosdna.com/eng/cosmetic_3361377227.html
     
    На eliesaab, GlowGirl, Anabelle.Amorette и 1 друга личност им се допаѓа ова.