1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Масла за коса има сегде- во Веро, Тинекс, Супер Марио, сигурно има и во парфимериите. А тие од Bones се најефтини, а ете квалитетни биле :)

    Јас обично ставам 2 пати неделно. И го оставам на косата околу 2 сати :)
     
  2. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Девојки , каде можам да најдам масла во поголемо пакување ( кокосово и бадемово)? Во аптека ми велат дека имаат максимум 100 мл. :worried:
     
  3. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Од маслата за коса имам користено бадемово,рицинусово,чичково,маслиново,ореово, прилично од сите бев скоро исто задоволна.На косата дават убав сјај,ја прават доста помека,некако и полесно се оформува косата додека се фенира.А сега моментално користам масло од сусам исто така и од него сум задоволна прилично е густо и со јак мирис,се мислев околу маслото од кокос на Бонес фарм но до сега не сум го користела затоа што се сомневав во квалитетот на истото поради тоа што е многу поефтино од другите но можеби и него ќе го купам наскоро.
     
  4. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    девојки не знаете ли кад еима помали паковања на арганово масло, бидејќи овие што се 1000 денари неможеме бас скеој да си го дозволиме.... јас кај мојата фризерка добив тестрече, и сум воодушевена од ефектот кој го дава на косата, нема силиконски капки кои му се рамни.... прекрасно е, штета што е многу скапо
     
  5. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    И јас барав арганово масло затоа што имам читано дека е нешто предобро за косата,но го најдов само во некои продавници за здрава храна кошташе нешто повеќе од 1000 денари,сум прочитала дека мешавина од арганово и бадемово масло за коса има на Алверде доста поефтино,но кај нас во ДМ маркетите не сум го заприметила.
     
  6. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Од каде купи масло од сусам? И дали прави некоја поголема разлика или па ефектот е ист како и од другите масла?
    :)
     
  7. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    ^
    Маслото од сусам го има во Рамстор,Тинекс а можеби го има и во Веро кошта 170 денари.
    Задоволна сум од тоа како ми ја прави косата,од кога го користам маслото заприметувам оштетените врвови (кои не ми се баш којзнае колку оштетени),скоро и не се заприметуваат.
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Јас ги користам на галафарм. Овие на Бонес се сомневам дека се како што треба,зошто го имав кокосовото и чичковото,не мирисаат природно,особено парфимираното чичково,а ореовото што вика Сесилија штом е бистро,тогаш дефинитивно не се природни. Плус многу се течни,а маслата се погусти по структура. Овие ми делуваат како бебешки масла.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^^
    Фала :)
     
  10. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Забележав дека имаше масло за коса од ванила :^) Стварно преубаво мирисаше, од некоја македонска фирма беше-50тина денари. Ако некој има користено нека сподели дали е добро :)
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Ги купив овие на Бонес прееска 40 ден е едно во Рамстор , не ми се видоа лоши , си земав од кокос и од орев , тоа од орев исто е и по мирис и по боја ко тоа што го имам предходно земено од Битпазар . Ќе ви пишамкако сум задоволна
     
  12. Puflice

    Puflice Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    120
    Читам дека маслата ги ставате само како маски,кога бев на одмор ми заврши восокот за коса и немав во моментот што друго да ставам на косата,освен маслиново масло.Од тогаш после бањање на мокра коса ке ставам само на врвчињата од маслиновото и оставам да се суши сама,и сум премногу задоволна,со ниеден препарат немам добиено такви резултати и локни богами.Поздравчињаа...
     
  13. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    72
    се согласувам со Лилит, јас го купив кокосовото масло за некои 35 денари , премногу е течно , мириса преубаво меѓутоа се сомневам во квалитетот и потеклото :^)
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^
    Да, навистина е многу потечно од маслата на Галафарм, на пример. Ама мене баш ми се погоди ова кокосовото, многу убаво мириса и косата ми е посјајна и многу подобро ми се обликуваат локните :)
     
  15. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Користев едно време рицинусово, ама ептен тешко се вадеше и го баталив. Остај тоа, кога и да се намачкав да стојам саат време ми испаѓаше да дојдат гости, па сигурно си мислеле: оваа нема шампон видено со месеци :puke: :D
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Моментално користам вакво:
    [​IMG]
    Иако нема некој посебен ефект, барем убаво мириса.

    Постојано си имам при рака и чичково и рицинусово масло на Фитофарм. Од чичковото нанесувам на целата коса пред фарбање, а со рицинусовото го масирам скалпот пред миење кога ќе ми текне.
     
  17. BlackAntoanette

    BlackAntoanette Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    5
    јас го користам ореовото од фитофарм, навистина дава добар ефект, ја зајакнува косата, а и локните ги прави поубави
     
  18. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Ова маслава влијаат на квалитетот на влакното?
    Имам ставено еднаш два пати до сеа малсиново масло ама се откажав.

    Имам тенка коса, ке помогнат маслава да го зацврснат влакното? Сакам рицинусово или чичково да пробам
     
  19. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    До сега немам користено никакви масла , сега ќе го купам ова рицинусово да пробам , дали ќе даде ефекти за здебелување на влакното :D
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Прееска видов во Космо имаше масла за коса од Лореал 100мл околу 500 и нешто денари, и од Шварцкопф 75мл - малку поефтино, ама на декларацијата не можев убаво да прочитам како се користат.
    Потоа дома видов каталог од Тинекс за новите производи кои ги воведуваат и ги имаше истите масла по речиси исти цени.
    Ме интересира дали некоја веќе ги купила? :wasntme: