1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Дали може да помешам обично масло од чајно дрво и етерично масло од рузмарин. Смесата ми е потребна за избегнување на иритација на скалпот од почестото бојадисување.
    Среќни празници и многу успех во новата 2018.
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга среќна нова 2018 и сѐ најубаво. Може ли да ми кажеш какво е тоа обично масло од чајно дрво? Да не мислиш на етерично? Поздрав.
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Во таа категорија ги вбројувам маслата по цена од 100 ден.кои не се толку квалитетни како органските. Можеби е погрешна класификацијата, но тие се најраспространети во продажната мрежа низ маркетите и аптеките и сум си ги прогласила за обични :D
     
  4. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Маслото од десната страна е на база на маслиново масло и е многу убаво за секакви иритации.
     
    На sorbet и poenta им се допаѓа ова.
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ако станува збор за билно масло како она на сликата од unordinaryone во маслиново масло нема потреба да ставаш никакво друго етерично масло. За иритација на скалпот може и чисто маслиново масло или бадемово без никакви додатоци. Поздрав.
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Користам маслиново и сум презадоволна, бидејќи косата ми е сува од фарбањето, ставам и на мокра и на сува, по 5-6 капки, го впива како сунѓер. Полесно ја чешлам, и сјае со преубав сјај, многу природно и убаво.
     
  7. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Како ги користите маслата за коса? Порано никогаш немам користено..
    На мокра коса,на сува коса? После се миете?
    Јас имам многу мрсна коса природно и се плашам да ставам и да не го измијам..
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Па не мора да го користиш како средство за стилизирање, можеш да си го користиш како маска, третман кој нормално ќе го измиеш со шампон откако ќе отстои на коса.

    И јас имам коса со мрсни корени и екстремно суви врвови, па и покрај тоа не можам да си ја замислам негата на косата без употреба на масла.
    Маслиново, арганово, кокосово, да не ги редам другите, но можеш да одбереш било какво. Само внимавај на составот - за најдобри резултати пожелно е маслото да има природен состав, без парафини и останати нафтени деривати.

    Јас најчесто користам кокосово масло, одлично ми е и секому би го препорачала.

    За одмивањето не се секирај - не мораш да нанесуваш на корените, а темето и самото влакно по должината убаво и темелно ќе ги измасираш за да се одмие вишокот масло.

    Јас дури и намерно не ги шампонирам врвовите (таму најчесто нанесувам масло) посебно, туку ги фаќам со сапуницата која се слева по должината на косата.

    Сепак нема дефиниција која е универзална. Земи некое масло, пробај неколку варијанти и следи си ја сопствената коса според реакциите - сама ќе си најдеш техника која најмногу ќе ти одговара.

    П.С. Маслото најдобро е да се нанесе на претходно навлажнета коса. Не мокра, само навлажнета и да стои 20-30 минути најмалку. Можеш по желба да ја замоташ косата во пешкир и да дуваш со фен од далеку.
    Последното секако по избор.
    Јас најчесто ја собирам во пунџа за да не ми смета и толку. Резултатите се одлични. :)
     
    На bebaa, Primadonna, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Имам првут, па го земав ова масло. Да видам дали ќе има ефект.
     
  10. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Јас користев вакво масло од др фирма али за оштетена многу ми беше сува и без живот,а за првут да ти кажам не сум приметила дали имало некое дејство може имало може не незнам искрено,али за оштетена коса е супер
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Маслото нема никаква хранлива вредност за косата.

    На база на нафтени деривати е (парафин, петролатум) и не знам дали воопшто пишува колку проценти чичково масло содржи.
    Не би ме чудело да има само арома.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Се излажав дека е евтино. Ако можеш да ми препорачаш неко ефикасно масло против првут.
     
  13. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Koe maslo bi mi preporacale za suva kosa imam namera da kupam arganovo no gledam po forumot nekoi ne se zadovolni ke moze li da mi pisete od koe ste zadovolni vi e
     
  14. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.806
    Пол:
    Женски
    Јас лично за коса имам користено кокосово и сум задоволна, го купив од Зегин, во тегличка е, околу 200 ден.
    [​IMG]
    Ја навлажнуваш косата со вода, ставаш од маслото и го оставаш да отстои, колку повеќе толку подобро. По желба можеш да ставиш и ќеса и пешкир врз косата. Потоа само го измиваш и толку. :)
    Освен за коса можеш да го користиш и за кожата, лице, за готвење и слично.
     
    На koritsaki и sorbet им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Да, затоа и имаат такви ниски цени зашто практично нема ништо хранливо за косата и само се таложат состојки кои го маскираат влакното па затоа може да ни изгледа дека „делува“, а трајно решение нема да добиеме сепак.

    Инаку против првут, можеш да пробаш со масло од чајно дрво или со кокосово масло.
    Масло од чајно дрво можеш да најдеш во Зегин (чисто масло е, потребни ти се само десетина капки од него) и е околу 200 денари, барај го тоа од ESI.

    Ефикасен препарат против првут ми се покажала оваа смеса:
    2 супени лажици јаболков оцет
    2 супени лажици вода
    15-20 капки масло од чајно дро

    Мешаш да се соедини се, потоа масираш како со лосион и оставаш некое време да делува малку. Не мора многу долго, некои 15-20 минути, па ќе одмиеш добро.
    Би требало првутот да се повлече по неколку употреби.

    Може да се употреби и кокосово масло со лимон, но искрено мене лимонот косата ми ја прави како гума за џвакање. Не ми се допаѓа како ми делува, а само кокосово масло не се покажа успешно проти првутот кај мене.
     
    На koritsaki, sorbet и Luminary им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    @Mishela го имам маслото ESI. Го купив за друга намена, ама ќе го употребам и против првут.

    [​IMG]
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Одлично, тоа е маслото.
    Слободно можеш да го додаваш и во шампонот што го користиш, но овој метод не ми е баш испробан на себе па не би знаела да препорачам некоја доза или финта за поефикасно користење.
    Тоа со оцетот ми е тестирано и навистина ми се допадна ефектот. Се надевам дека ќе делува и кај тебе.
     
  18. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Kade go ima i kolku e
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Во Зегин го купив 220 денари. Може да се користи и за габични инфекции на кожата.
     
    На Maleno му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213