1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Кокосово! Дефинитивно, се крстам во него. Го купувам во тегла во ДМ, а го има во сите поголеми маркети и продавници за здрава храда. Јас го ставам на сува коса, преспивам и после ја мијам косата! Дефинитивно нема ништо подобро.
     
  2. babygirl77

    babygirl77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Не на секого кокосовото има делотворно дејство.
    Мене ми ја суши уште толку косата..
     
    На Maleno и lost123 им се допаѓа ова.
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Неодамна купив Чичаково и Оревово масло за коса . Сеуште не сум ги пробала , но ќе постирам слики , ако некој има искуство со нив , би сакала да сподели со мене :)
    20180212_191512.jpg
    20180212_191532.jpg
     
  4. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш постирај слика од составот/декларацијата.
     
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    20180213_055437.jpg
    Масло од орев
    20180213_055403.jpg
    Чичаково масло

    П . С . Се извинувам за квалитетот на сликите , малку е лош , ама не можев да си ги смирам рацете (facepalm)
     
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.273
    Пол:
    Женски
    Колку што јас се разбирам ова не е чисто масло туку парафини :worried:
    Не знам каков ефект ќе ти даде на косата но сигурно нема да ти помогне како чисто, вистинско масло. Подобро купи си кокосово од Зегин во тегличка, околу 200 ден. е. :)
     
    На mariz, blackwave, SnowWhite8 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Овде има се , освен вистинско масло.. првото е парафин , не ти препорачувам да го користиш , јас би ти го препорачала ова , превземена е сликава од блогот на @Biodevojka а еве и овде можеш нешто да прочиташ -
    http://biodevojka.blogspot.gr/2017/02/blog-post_26.html

    Маслово го има во ДМ , Космо и Зегин околу 800 денари му е цената

    [​IMG]
     
    На sorbet и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Леле драга колку се нервирам кога ќе видам вакво нешто...пишале масло од орев а нема никаде масло од орев ни една капка!!! Станува збор за течен парафин со парфем на орев...Земи го тоа што ти го пиша @koritsaki станува сепак збор за чисто масло. Ако ти е премногу скапо земи јојоба, кокос или било кое друго масло 100% чисто. Секогаш читај ја декларацијата и штом видиш течен парафин не земај воопшто!!! Поздрав.
     
    На Antolinaa, sorbet, CrazyGirl15 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски

    Fala vi devojki , jas pak ne ja ni vidov deklaracijata , a sakav da zemam i kokosovo i arganovo maslo od istive (facepalm) srekja shto nemaa vo momentot (facepalm) . Kje si kupam kokosovo od Zegin :D A i ova sto mi go preporaca Koritsaki ke go pobaram . DM nemame vo Tetovo kolku sto znam , imase ama go zatvorija :( Kje vidam po drugive marketi ako go ima :) ili vo Zegin kje prasham ovde dali go imaat :)
     
    На Luminary и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. Zivyle

    Zivyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    Женски во веро налетав на аргановото и маслото од макадамија на интитут органика, двете заедно за околу 500 денари, посебно купени се едното 500, другото 700. Што е разликата? го имав аргановото порачано летото, и колку што памтам се беше исто во пакувањето, 50 мл. Имаа и рок на траење 1 година. Сомнително ми е незнам дали да ги земам.
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Од време на време прават промоции. И јас еднаш си ги купив на попуст двете заедно!!! За секој случај провери го рокот. Само од мое искуство рокот бил секогаш ок со овие масла. Поздрав.
     
    На Zivyle му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Имам рицинусово масло, кажете ми како да го употребам за косата и за што се користо
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    тоа масло го препорачуваат за забрзување на растот на косата. Се става во коренот се масира скалпот се оства најмалку 1h потоа миеш со благ шампон
     
  14. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Kое масло е подобро за виткава коса ореово или кокосово масло?
     
  15. feminista

    feminista Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    кокосово..многу полесно се чешла и локните се истакнати цврсти. јас се мачкам со кокосово масло ја мотам косата во марама и легнувам така..ја мијам сабајлето и одличен ефект има
     
    На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Благодараам, ќе пробам и јас така :D
     
  17. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Зедов масла еден куп,и органски као демек,тоа кокосовото од зегин органското така и пишува на него дека е чисто,220 денари што е,маслиново масло од 1л екстра девствено и рицинусово сенсилис на галафарм вика органско дека е дрн дрн али го зедов за 100тина денари негде.

    Добри се?

    Сакам да прашам, дали правилно ги ставам на коса оти не гледам баш некој ефект.Ја истрижив кратко косата до рамена негде,демек оштетеното да истрижам,и еве мачкам ама нема некој ефект.
    Го загревам маслото во миркобранова,не жешко туку топло,на сува коса значи пред да ја измијам,ставам со масирање на скалпот и мачкам по цела должина.
    Некогаш ставам во најлон и преспивам,некогаш оставам врзана да стои маслото неколку часа(минимум 3-4)...
    После измивам со шампон од лук.
    Маслата ги комбинирам,некогаш едно,некогаш две а некогаш и сите три ги ставам,пр. на корен рицинусово,по должина маслиново/кокосово или двете заедно.
    Дали да ставам на влажна коса,дали да не ги загревам или добро правам?

    Грешам некаде?
    Инаку плавуша сум.
    Ептен ви фала,јас не сум многу информирана,битно лупнав пари за маслава (facepalm)
    И дали шампонот од лук на херба мислам беше е добар?
    Морам да едитирам пак,ленено масло,се користи во нега на коса или по салати и сликарски техники е повеќе?:$
    Неедуцирана,јазк :(
     
    Последна измена: 12 април 2018
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.273
    Пол:
    Женски
    Маслата се добри, гарантирам за кокосовото бидејќи тоа сум го пробала за коса.
    Добро правиш се, само би те советувала да ја намокриш малку косата пред да го нанесеш маслото. Така маслата поубаво ќе продрат во влакното. Јас плус како дополнителен чекор кој се покажал доста ефективен кај мене, пред да ја ставам кесата, ја загревам малку косата со фен, па потоа кеса ставам. :)
    Рицинусово масло можеш да ставаш на коренот ако сакаш да поттикнеш раст на косата. А кокосово по должината. Јас така би правела. Секако сигурно не е штета ако било кое го нанесеш по должина нели. :)
    За шампонот не би знаела да ти кажам. Јас користам природни шампони веќе некое време и косата ми се прероди, почнаа нови влакненца да ми растат, да ми се згуснува. Од кога ќе ја исушам со антени сум од сите страни, ама ако :lol:
     
    На sorbet и kikkki им се допаѓа ова.
  19. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Благодарам многу,за шампонот не сум проверила состав.ама како демек е природен и е за секојдневна употреба тој од лук на херба е.Исто и тој е за поттикнување на раст на косата,не е нешто посебно,косата ми расти просечно -нормално како и претходно.
    А за ефект од рицинусово во однос на раст е рано.

    Дека не забележав ефект од другите две кои ги мачкав по должина на коса,затоа прашав.
    Ќе пробам на малку мокра коса,и да згреам со фен,едитирам не сум прочитала добро дека ја грееш пред да ставиш кеса,значи со маслото на коса.

    Ќе пишам ефект за неколку недели.
    Поздрав:hug:
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.773
    Допаѓања:
    259.759
    Какви природни шампони? :)
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.