Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

 1. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  5.267
  Пол:
  Женски
  Да драга ок е. Тие последните состојки се сите можни алергени од парфемот кои според закон мора да се наведат затоа што некои луѓе се алергични. Инаку како состав е ок. Има маслиново масло и екстракт од чичок. Поздравче
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Yalishandela

  Yalishandela Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2018
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Ај една помош сега.
  Каде да најдам поголема количина на рицинусово ладно цедено, на пример еве литар?
   
 3. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  633
  Допаѓања:
  1.014
  Си купив кокосово масло. Кажете ми како практикувате да го користите за косата? :) IMG_20181119_182856.jpg
   
 4. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  18.977
  Пол:
  Женски
  Јас го ставам како маска, на полу-влажна коса (можеш и да ставиш и пешкир на главата), од половина надолу, и седам така неколку часа или колку имам време, па потоа ја мијам нормално со шампон. :)
   
  На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Yalishandela

  Yalishandela Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2018
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Стави го тегличето во топла вода некоја минута да се загрее. И после убаво скалп, корен, врвови измасирај 5 минути убаво и нека отстои некој саат.
   
 6. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.460
  Допаѓања:
  116.375
  Пол:
  Женски
  Рицинусовото масло ми е при крај, па се мислам кое да го земам следно. Иначе имам тенка коса, онака ретка ми е ама немам проблем со растење во должина, само за у густина ми е проблемот. Од маслово претходно што го користев косава во должина како луда ми расте ама сепак ретка ми остана. Кокосовото да го пробам? :) Препораки? :)
   
 7. lost123

  lost123 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2017
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  25.866
  Пол:
  Женски
  Ај вака да прашам може ќе личи на глупаво прашање ама само тоа ми е променето во врска со косата.
  Го сменив кокосовото масло, од тогаш 2 пати кога имав нанесено на миењето на косата ми паѓа премногу.
  Инаку го користам шампонот со б6 витамините, пантенолот и ад капките и навистина повеќе од година ми помага како за раст така и за опаѓањето но сега ми се случи ова. Променето во врска со косата ми е само тоа, дали би можело од него да е?
   
 8. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  864
  Кое конкретно го користеше?:)
  Иначе,да,можеш да пробаш кокосово:D
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sandrush12

  Sandrush12 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2018
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, јас малце да се убацам у темава. :$
  Ми треба помош. Чешларките кај што одам ми велат дека имам коса, не била ретка, али тенко било влакното и затоа ми се плеткала косата. Плеткањево ме води до плачење буквално, многу ми е болно кога се чешлам. Значи како чешлам на една страна, другата се плетка, сегде, не само на врвови, па, поминувам пак кај заплетканово, па другото и можам да се оставам така цел ден, во круг да се вртам, али нормално не ми е само тоа работа и ја фаќам во репче и го терам денот, не знам како да објаснам, катастрофа!:@ И после го пуштам репот и суканици природни имам. Ете! Тоа е вистинскиот збор, природни суканици ми се прават во текот на денот, без разлика дали ми е фатена или пуштена косава.
  И седам јас и си мислам, оваа агонија не се трпи веќе, косава најверојатно не ми е здрава, и мора да ја нахранам. Купив ореово масло, али најевтиното (facepalm), и нормално разлистав во темава и велите дека не го бива. И сега ќе го фрлам. :D Летово купив арганово масло и го шибнав на глава и резултатот беше фатален неуспех, со тешки маки ја исчешлав косава, вереников да не беше до мене ќе се шишав кец. ;( А читав дека било за секаков тип на коса.
  Мислам дека не ми е оштетена, зошто се фарабам еднаш годишно, еве во 2018 тоа беше во март и не ми е во план да се фарбам пак. Не ја виткам не ја пеглам, одам да ја кратам ако е расцветана. Врвовите ми се суви, коренот мрсничок. :rofl: Кога ја префрлам косава од една страна на друга имам болка на теме, не знам како да кажам, онака, буквално ако фатам прамен да префрлам од лева страна на десна, осеќам болка на темето. Пијам витамини за друга потреба али ги внесувам и оние што биле потребни за добра коса... Може на доктор треба да одам..
  Кажете ми некој совет ако некој имал сличен проблем, кое масло да го ставам и како да го користам. И ако не е за тука постов, извинете.
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  4.808
  Пол:
  Женски


  Земи органско ладно цедено косово масло. Во тегличка што е. Пред да ја миеш косата навлажни ја малку и стави на врвовите од маслото. Убаво нанеси низ целата коса, но не и на скалпот.

  Замотај ја косата во кеса и крпа. Чувај ја така 2 саати најмалку, можеш и повеќе.

  Најубаво е пред спиење ова да се практикува па после сабајлето да си ја измиеш косата.
  Косата станува мека и можеш секако да ја облкуваш.

  А исто така можеш да земеш и од Глис спрејовите што се за разчешлување, јас ко користев црниот со златни букви и бев многу задоволна :) Тој се користи после капење, прво прскаш па ја чешлаш косата :)
   
  На Sandrush12 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sandrush12

  Sandrush12 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2018
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Ех да не е спрејот останав нечешлана.. хах А кажи ми ова со кокосовото, се измива лесно, мириса, не мириса?
   
 12. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.725
  Допаѓања:
  4.808
  Пол:
  Женски

  Мириса, но кога ќе го ставиш на косата не се чуствува мирисот. Секако нема да ставаш големи количини, минмално.

  И не на скалпот.


  Со две шампонирања измиена си, мислам зависи од должината на косата.
   
  На Sandrush12 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.125
  Допаѓања:
  14.878
  Пол:
  Женски
  Дали маслово е добро? го купив од дм 7F2F9BBA-79AC-4924-82E9-F89106F99687.jpeg
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. no name5

  no name5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  181
  Пол:
  Женски
  Ок е , јас негледам некоја разлика во кокосово масло , исто вакво користев и јас
   
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.460
  Допаѓања:
  116.375
  Пол:
  Женски
  Некое од Зегин што го купив, мислам дека беше на Галафарм. Има разлика во марките или? :)
   
 16. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  146
  Јас ставам бадемово масло на целата коса еднаш неделно. Ја мачкам цела коса и оставам да ми стои барем најмалце 2 часа и послем ја мијам. Преубава ми јс прави маслото и што е најбитно не дозволува да ми цветаат врвовите
   
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.372
  Пол:
  Женски
  Гледај само во составот да не пишува paraffinum liquidum на почетокот, затоа што истото не би било баш масло во вистинска смисла на зборот.
  Дури и базата ако е некое друго масло, не е лошо ни тоа.

  Овие Сенсилис (немам поим дали се Гала или Фитофарм) не се лоши.
  Од поевтините знам дека оние Бонес или како и да беа, не чинат. Внатре имаат само парафин и парфем.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.460
  Допаѓања:
  116.375
  Пол:
  Женски
  Да сенсилис беше :) фала ти
   
 19. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  9.811
  Пол:
  Женски
  Плава да не си фарбана?Јас кога бев плава многу ми се плеткаше косата, без спреј Глис никако не можев да ја расчешлам.
  Прво би ти препорачала да отидеш на дерматолог, тие болки во скалпот не се на арно :( сигурно ти е иритиран од нешто или е од шампонот или од фарбата, сепак најдобро е да си отидеш на лекар, ќе ти даде соодветна терапија и медицински шампон.:)
  Можеби ова нема да ти се допадне :D ама мислам дека најдобро е да ја скратиш оштетената коса и да почнеш да ја негуваш твојата најдобро е со рицинусово масло на коренот и ладно цедено кокосово масло на полувлажна коса оставаш да отстои еден саат и после ја миеш.:)И купи си Мерц дражеи побрзо расте косата од нив ама не очекувај инстант резултати, туку мора да испиеш две-три шишенца.:DСамо трпение и многу нега и се надевам ќе ја опоравиш косата.(fingers)
   
  На Sandrush12 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sandrush12

  Sandrush12 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2018
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  @Salome не сум плава, темно кафена ми е природна, така и се фарбам, нијанса потемна, посветла зависи што ќе фатам во продавница :rofl: Викаш на лекар да одам за болки во скалп, малце глупо ми е бе, Докторе, мене ме боли глава кога ја мрдам косата, хахахха... Каква терапија би ми дале имаш претстава? Апчиња нешто или? Мерцот ги имам пиено и функционираат, али почнаа сегде да ми растат влакна и ги прекинав. Рицинусово масло за што е? Од кај да ги купам маслава, а да се стварно квалитетни? И да не знаеш некој добар фризер, што стварно си ја сака и знае работата да ми препорачаш?
   
  На Salome му/ѝ се допаѓа ова.