Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

 1. Cleonika

  Cleonika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  440
  Женски денес за прв пат го употребив ДАБУР АМЛА маслото, го сретнав на фб, индиско масло, за долга и јака темна коса ..примамливо звучеше хаха. Сакав да прашам дали некој има искуство?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  1.661
  Пол:
  Женски
  Јас имам слушнато дека амла маслото е за масажа на скалпот и го забрзува растот на косата но не го имам користено. Пробај некој период па ќе заприметиш разлика. Јас користам маслиново и арган па доста ми помагаат за сјај, мекост и растење на косата.
   
  На didisi и Cleonika им се допаѓа ова.
 3. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  1.879
  Пол:
  Женски
  Порано користев кокосово и рицинусово масло и бев задоволна, па дали би можеле ли да ми препорачате од која фирма би било најдобро да земам повторно? За кокосово знам дека е препорачливо 100% да биде, но за рицинусовото не знам, сакам да е природно и без некои дополнителни хемикалии и парфеми па затоа прашувам.
   
 4. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.574
  Допаѓања:
  19.436
  Пол:
  Женски
  Купив рицинусoвo мaслo.
  Освен што помага за раст дали ќе ја скроти косата и ќе ја направи мека?
   
 5. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Би требало да, дефинтивно ќе ти даде и сјај на косата. Јас кога си правам маска со рицинусово и жолчка косата ми е многу помека.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.574
  Допаѓања:
  19.436
  Пол:
  Женски
  Јас имам густа коса.
  Се надевам ќе ми ја измазни иначе ако ништо не ставам многу во волумен ми се збувнува.
  Ќе пробам утре, фала ти. :)
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.178
  Допаѓања:
  73.473
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека ќе ти ја скроти косата, доста тешко масло е вака на прв поглед, но некако имам чувство дека има најмногу ефект во омекнувањето на косата и најбргу дава резултати.
  Барем по мое искуство.

  Јас во моментов користам чичково масло. Еднаш неделно или еднаш во две недели, зависи од состојбата на косата, ја потопувам косата од ушите надолу, ја собирам и ја оставам да стои неколку часа. Многу ми е помека, полесно се обликува и не ми изгледа оштетена на врвовите.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  9.469
  Пол:
  Женски
  Кое чичково масло на го купам?
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.178
  Допаѓања:
  73.473
  Пол:
  Женски
  Галафарм Сенсилис маслото е океј.
   
  На Alita и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 10. Youknow

  Youknow Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  555
  Da ne znae nekoja kako da go upotrebam maslovo, na suva ili vlazna kosa?
   

  Прикачени фајлови:

 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.178
  Допаѓања:
  73.473
  Пол:
  Женски
  Можеш да го употребиш како сакаш, и на мокра коса пред фенирање и на сува за обликување или скротување разлетани прамени.

  Јас вакви маслени третмани користам на мокра коса, пред фенирање.
   
  На Youknow му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.142
  Пол:
  Женски
  Јас користам бадемово масло за мека коса со многу сјај..
   
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.468
  Допаѓања:
  20.358
  Пол:
  Женски
  Арганово и чичково масло се многу добри за коса, а кокосово за маска.
   
  На didisi, Soncence3, Srekicka3 и 4 други им се допаѓа ова.
 14. MissMissMiss

  MissMissMiss Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Девојки дали сте слушнале за Дабур Амла масло за коса? Многу помагало за побрз раст на косата, читав по српските форуми дека го користат. Па дали знаете каде може кај нас да се купи?
   
 15. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  1.585
  Некој да ме просветли како и кои масла ги користите на сува коса?
  Јас ставам микс од кокосово, рузмариново и рицинусово на навлажнета коса, да отстои 1 час, па нормално ја мијам со шампон.
  Но имам проблем со суви врвови и пукање така да ми треба нешто за заштита на косата после миење.
  Пробав да ставам мааалку кокосово на сува коса пред пеглање и ужасно се приметува, како да не сум ја ни измила косата.
   
 16. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.827
  Допаѓања:
  3.033
  Пол:
  Женски
  Јас го користам ова и сум многу задоволна. Се прска на полусува коса и не се измива. Не е густо како силиконски капки и не ја мрси косата доколку се користи претерано. Го купив во ДМ.
  p1802804-1_-1_-1_499265.jpg
   
  На vaga95 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cvekence789

  Cvekence789 Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2018
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Нееее, не се става пред пеглање туку после пеглање ама препрепреемалце само на врвовите или од ушите кон врвовите.
   
 18. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  6.124
  Пол:
  Женски
  Ако користите масло пред миење на косата како го користите и колку количински ставате, и колку време ви стои на косата? Купив бадемово масло бидејќи ми требаше за нешто и ми остана прилично многу па сакам да го искористам..
   
  На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.616
  Допаѓања:
  9.469
  Пол:
  Женски
  Na blago navlazneta kosa ,zavisi od dolzinata i stavi kolku mislis deka ti e dovolno nema nekoe pravilo,ostavi go najmalku 1-2 saati pa izmij se ili ako nemas obvrski mozes i preku nokj da go ostavis
   
  На didisi и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
 20. lal

  lal Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  19
  kade ima ricinusovo maslo od litro