1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас му дадов шанса на маслава, ама не ги бива, не одговараат на мојата коса.
    Неколку недели веќе пред секое миење ставав чичково масло и косата ми е полоша од претходно, затепана, разлетана и ми се мрси побргу. Супер се за сува и оштетена коса, ама за моето косиче со тенко влакно не се :(
     
  2. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^
    Пробај со некое друго масло, на пример бадемовото е одлично и одговара скоро на секој тип коса. Јас откако ги пронајдов маслата, не можам да живеам без нив. Косата ми се опорави откако почнав да ги користам, а и не се некоја прескапа инвестиција :)
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    Истиот ефект го има чичковото масло и кај мене, јас го користам за вадење шминка околу очите, ич ама ич не ми одговара на косата не само што ја слепува туку и нема живот, дури и креми за лице со чичак не ми одговараат. Јас од маслата најзадоволна сум од рицинусово и бадемово масло, навистина ми помгаат, рицинусово против опаѓање и за ревитализација на влакното и раст на нова коса, а бадемовото ја омекнува и дава волумен.

    Во некоја прилика пробај ги овие две масла ако не бива тогаш здравје со некој друг препарат негувај ја косата, штом имаш тенка коса која се мрси бргу, најдобро е да ја негуваш со домашни маски а најдобра е онаа со една шолчка и во неа можеш да ставиш некое масло, така можеби ќе има многу подобар ефект врз твојата коса, бидејќи како што се пишува по нет, наводно жолчката од јајцето ја вади вишокот маснотија и не дозволува косата да паѓа, а со малку масло пак се одржува влажноста на влакното.
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам со бадемово тогаш, и така не се скапи, гледам тоа масло најмногу го фалите на форумов
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Не се плакне маслото, било да е нанесено на мокра коса, било на сува.
    Освен ако не сакаш да го нанесеш како третман пред капење, па тогаш мораш да го исплакнеш.
    Мене не ми ја мрси, од причина што, нели, не се става многу, само 3-4 пати шприцаш на дланката и тоа е тоа.
    Јас си ја виткам косата во сува крпа откако ќе ставам од него, и така ми стои додека не ми досади :tmi:
    А инаку и мене ми е тенка косата, ама се навикнав веќе на тоа, нема потреба да очајувам за нешто што не можам да го сменам.
    Ако не, пробај го тоа од Глис, некако погусто ми изгледа , па ти ќе споделиш од него искуства :?:
     
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Имав осеќај дека ќе ме цитираш. :)

    Баш така, `гола вода` се, а зошто, не знам.
    Навистина, на пакувањето пример пишува: чичково масло, ама каков квалитет е, колку реално внатре има чичково масло?

    Сепак мислам дека оргиналните, убави масла се далеку поскапи. :?:
     
  7. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Пробав сега со бедемово и супер ми е косата..освежена и зајакната а и сјај има и волумен повеќе..
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Во Космо Тинекс,во одделот за здрава храна видов кокосово масло во тегличка.Цената бајаги солена.Околку 433 денари чинам беше теглата околу 250-300 грама ама не загледав. :tmi: Структурата на маслото изгледа баш како на некои туторијали за негување на коса, со густа и бела боја.Се мислав дали да го купам да не се џабе фрлени пари.Го користела некоја???
     
  9. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^ Напишала пред некое време една феминка за кокосовото масло,даде позитивна критика :)
     
  10. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Масла за коса има сегде- во Веро, Тинекс, Супер Марио, сигурно има и во парфимериите. А тие од Bones се најефтини, а ете квалитетни биле :)

    Јас обично ставам 2 пати неделно. И го оставам на косата околу 2 сати :)
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Денес си купив бадемово масло од Галафарм, шишенцето е сменато и капачето и мирисот е сменат. И ова го исчуручија :^) Прво си мислев рокот да не е поминат, ама не бе до 2014 бил... :?:
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    7.730
    Од маслата имам користено маслиново и бадемово и двете ми се добри. Ставам еднаш неделно на врвовите и го оставам еден саат.
     
  13. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Би сакала да го пробам маслиновото масло за коса. Чудно ми е бадемовото. Да не има нешто врска каква коса имаш: светла/темна коса? (За маслиновото мислам)
     
  14. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    каде може да се најде кокосово масло ама она вистинско бидејќи тоа што го продаваат по парфимериите убаво одназад пишува дека е парафин и парфем од кокос? Ме интересира за во другите градови а не Скопје? Ако има по Тинекс или Туш марkетите?
     
  15. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Кокосово масло рафинирано во тегличка незнам точно колку милилитри имаш во Рамстор,поточно кај здравата исхрана што е.Мислам дека беше околу 380 ден
     
  16. UnusualGirl

    UnusualGirl Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    5
    Јас имам прашање во врска со измивањето на маслата...се мијам со млака накај ладна вода и секогаш кога ќе нанесам масло и кога ќе ја исплакнам косата со таа температура на водата имам проблеми, пошто многу тешко се вади од коса, тек после неколку миења убаво се измива.....па сакав да ве прашам дали користите млака или топла накај жешка вода при плакнење, и дали тоа прави некаква разлика...или јас сум во некаква заблуда :) Ако не е до тоа која е причината што не се одмива маслото лесно од коса, го оставам шампонот да отстои на коса и се,ама тој проблем ме натера да се откажам од употреба на масла...а не сакам. И да напоменам дека станува збор за коренот на косата, а не претерувам со количината на масло..кога ставам по должината на косата го немам овој проблем :) Ако некој има слично искуство и нашол решение, би го замолила да сподели :))))
     
  17. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^
    Јас одбегнувам да ставам масло на коренот од косата, само малку ако го измасирам скалпот и толку. Не ставај многу масло на коренот, оти и така мрсен е. Јас немам никаков проблем со измивањето на маслото од косата, се мијам со топла вода, веднаш се измива. Првото измивање пробај со потопла вода, па после откако ќе го измиеш маслото, миј се со млака :)
    Се надевам помогнав
     
  18. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Си купив едно масло за коса на Алверде арган и бадем може да се става и пред миење на косата како маска,а може и на влажна коса на врвовите како замена за силиконски капки,сеуште не сум го пробала вчера го купив,но со оглед на тоа што Алверде е природна козметика би требало да е добро. Го купив 219 денари 50 мл.
     
  19. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    ^
    Пробај го, па кажи резултати :) Колку шо знам, маслото од арган е многу квалитетно и поскапо е. Мешано со бадемово е?
     
  20. bojanalove

    bojanalove Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    21
    Jas koristam chichkovo maslo za kosa, mislam deka e na galafarm i mn mi se dopagja, go sprechuva pagjanjeto na kosa, pobrzo raste kosata.. probajte go :D