1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маслиново масло

Дискусија во 'Коса' започната од Fatima-Bella, 30 јуни 2014.

 1. Fatima-Bella

  Fatima-Bella Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Дечки дали некој има ставено маслиново масло на косата? Дали има ефект?? Колку време треба да стои на косата и за што друго го користите маслиновото масло. Јас го користам како пилинг за тело, го мешам со шеќер и има ефект. :)
   
 2. Derby

  Derby Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Само еднаш.Не забележав ништо посебно т.е. немаше некоја разлика од пред и потоа (барем за мојата коса ).Го ставив половина час пред да се бањам.Го користам и за јадење :D
   
 3. Fatima-Bella

  Fatima-Bella Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Фала многу и јас ќе пробам :)
   
 4. mari.204

  mari.204 Нов член

  Се зачлени на:
  24 мај 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  jas go imam probano vo kombinacija so med go stavam na kosata vo leto da stoi cela noc a sabajleto go miam
  kosata ima neviden sjaj isto taka maslinovoto maslo ja hrani kosata.Moze i da koristi ricinusovo maslo,kokosovo maslo .isl.
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  Може било кое масло да користите (невеново, рицинусово, маслиново, ореово) ќе ви помогне и за други проблеми со кожата , а на косата ќе и даде сјај. Мене ме интересираше само дали имате видено кокосово масло негде , прочитав за него ама не знам кај да го купам. Благодарам однапред! :*
   
 6. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  3.360
  ^Го има во aптеките во тегличка е.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bubamara12345

  bubamara12345 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  610
  Во аптека го има и е околу 330 денари, барем јас толку го купувам.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  1.134
  Допаѓања:
  7.721
  Јас користам маслиново масло. Секогаш мора да имам дома, ама не од Галафарм или Фитофарм, туку она што е ладно цедено во шише. Го користам за коса највеќе, а понекогаш ставам на лицето (сува кожа имам) и околу очите масирам оти таму веќе почнаа мали брчки да се познаваат :) , а сум читала дека е добро. Го користам и за пилинг со шеќер, за нозе, лице. За коса кога ставам само маслиново, може и до 2 часа да го држам за убаво да се впие, а си правам маски со мед или јајце и ги држам околу 45мин. Убава ми е косата многу и не ми цвета како порано, за сува коса е прекрасно ова масло.
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pipaa

  Pipaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  И јас користам маслиново (за готвење во шише што е) и сум задоволна каква ми е косата после тоа. Ставам од ушите надолу и ја држам во пунџа најмалку 2/3 часа и после тоа ја мијам.
   
 10. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
  Пуканките секогаш ги правам со маслиново, пред да ја измијам косата си ставам и на стапалата.
   
 11. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.259
  Допаѓања:
  6.890
  Пол:
  Женски
  Здраво и јас го имам пробано малиновото и убаво е иако преферирам други масла како кокосово, арган, јојоба и ориз. Само би ти дала мал совет како да го нанесеш. Маслата се нанесуваат секогаш на навлажнета коса никако на сува затоа што ако го нанесеш на сува тоа длабоко продира во самото влакно и се врзува со маслата природно присутни во косата. Кога ќе го измиеш од косата маслото кое си го нанела тоа со себе ќе ги однесе и сите масла од косата и како резултат ќе имаш сува коса односно спротивен ефект од посакуваниот. На навлажнета коса маслото делува само на провршинскиот слој на косата а не внатре длабоко затоа што водата претставува еден вид на бариера (вода и масло не се мешаат) па затоа кога ќе ја измиеш косата останува сјајна а сепк убаво нахранета. Маслата особено кокос арган и јојоба често ги користам и како серум за врвовите одлично ги хранат и измазнуваат а доволни се две три капки кои ќе ги протриете низ орстите и нанесете на влакното. Исто така маслиновото го користам за пилинг со шекер или сол, кога правам двофазен отстранувач за шминка (најчесто користам оризово масло затоа што нема мирис и е многу трајно, ама ако немам супер е и маслиново),
   
  На senza.parole, AnimalLover и mims-89 им се допаѓа ова.
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Маслиново масло имам ставано во маска за коса заедно со жолчка од јајце, квасец и мед. Во секој случај е корисно за косата, може и само маслиново масло да се става како маска за коса.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.