1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масло од канабис

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Gosh, 14 јуни 2016.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Ако не сте во можност да најдете чисто масло на црно, земете freyherr мислам дека беше околу 2500 со две дози на масло и траат доста. Ние на тетка ми и го дававме фрејхерот од сабајле и преку ден а чистото навечер, зошто од чистото преку ден многу и се спиеше и ја тераше на јадење а не можеше да јаде, и беше лошо. Многу и помогна со болките, она имаше толку лоша дијагноза со метастази секаде на крај и помина без болки и без јаки апчиња за болка само со маслото. Дури докторот веруваше дека и помогна да поживее зошто прогноза и беше максимум шест месеци, а поживеа две ипол години.
     
  2. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.852
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми одговори: татко ми има последен стадиум на канцер на црн дроб со метастази во дебело црево и простата, откриен пред две недели. Човекот пропадна одеднаш ,коски и кожа бидна,нема глас воопшто не зборува шепоти, нема сила да стане од кревет. Докторот дига рамена. Примаше инфузии претпоставувам хемотерапија. Дали би помогнало масло од канабис? Искрено се спремаме за збогување
     
  3. alhemicarot

    alhemicarot Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
    Masloto sigurno ke mu pomogne ako nisto drugo bar poslednite denovi da gi prezivee dostoinstveno kako covek,posebno sega koga ovaa grupa na pacienti e ostavena na cedilo od zdravstveniot sistem i mora sami da se snaogaat kako znaaat i umeat,masloto na mnogumina im ima pomognata taka da veruvam ke mu pomogne i na tatkoti.
     
    На Lepotajce и No Makeup им се допаѓа ова.
  4. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Дечки,

    во фамилија ни треба масло од канабис меѓутоа проверено и квалитетно какво што би требало да биде. Пробавме некако од Холандија но со оглед на ситуацијата изгледа нема да може да стигне до Мк. Дали е возможно да најдеме квалитетно и проверено!? Не ми се купува се од секаде зашто ако не помага би било залудно.

    Некој што имал искуство, да предложи или некој што знае.
    Ве молам!
    Бог со сите нас!
     
    На alhemicarot му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alhemicarot

    alhemicarot Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
     
  6. alhemicarot

    alhemicarot Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
    Vo momentov kaj nas moze da se najdat (na crno) kapsuli so kristalen THC,mnogu poefikasni od masloto i sto e najvazno provereni,nema nesakani pojavi i sl. Dokolku vi se potrebni poveke informacii kontaktirajte me , ke ve upatam kade treba.
     
  7. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    за лекување, дали маслото треба да содржи THC?
    Ако некој знае да објасни сооднос и сл би ми значело многу...
    Благодарам
     
  8. alhemicarot

    alhemicarot Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
    Pred se sostavot na masloto zavisi od diagnozata odnosno kakov kancer se lekuva, najmnogu sto trba da ima e THC ne pomalku od 65% no isto taka i CBD bidejki i dvete se potrebni, samo maslo na crno ,biddejki vo aptrekikaj nas nema seuste , ili od strana da vi donesat gotovi kapsuli ,toa vi e najsigurno bidejki tuka se prodava se i sesto a i se e na crno,legalno nema nisto,nie koristevme maslo 3 meseci no pocnaa da se pojavuvaaat se ponekvalitetni i veke 2 mesec koristime kapsuli so 65% THC i 25% CBD.
     
  9. GreenLine10

    GreenLine10 Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво,

    мене ми е потребно итно масло од канабис со висок процент на тхц. Станува збор за ситноклеточен белодробен карцином со метастаза на дојка дијагностициран вчера на 50 годишна жена. Ве молам, кажете ми како да ве контактирам и дали би помогнало маслово?
     
  10. GreenLine10

    GreenLine10 Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    како можам да ве контактирам? Ми требаат под итно заради ситноклеточен белодробен карцином!
     
  11. Natashaa.nate

    Natashaa.nate Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo za tumur na belite drobovi vo pocetna faza dali da se koristi masloto od kanabis ili da se pocni prvo so terapija i lecenje ? Bi ve zamolila koj ima so slicni iskustva da spodeli
     
  12. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Не сум медицинско лице да ви кажам однапред и поради тоа земете го моето мислење со резерва меѓутоа според мене, следете што како кажува докторот значи не прескокнувајте медициски начин на лечење но земете масло секако. Маслото не знам колку може да помогне ама никако не штети - така нас ни кажа хирург.
    Во меѓувреме свежо цедени сокови, масло од црно семе, масло б17… Тоа што се нуди како алтернатива.
    Со Господ напред и побргу исцелување.
     
    На Lepotajce, Natashaa.nate и Belivegirl17 им се допаѓа ова.
  13. Natashaa.nate

    Natashaa.nate Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da sekako sledime so kazuva doktorot deneska bese prvata hemoterapija, so gospod napred
     
  14. Dreamsdocometrue

    Dreamsdocometrue Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Бог со сите нас и божјата милост со сите наши блиски кои се борат. Во Библијата стои: што и да побарате со верба во молитва ќе ви биде дадено. Молете се, лекувајте се и со Господ напред да си пишеме со радосни вести и исцеление од Бога за нашите а и за сите кои се борат.
     
    На alhemicarot му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Natashaa.nate

    Natashaa.nate Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Daj boze se da bide vo red sekade da mozi site da se izlekuvaat od ova, jas sum mnogu isplasena ama mora da se misli pozitivno novo nastanatata situacija ne e voopsto lesna a mene mi e mn tesko sto i ne sum doma vo mk.Na pocetok bev mn luta i samo onie prasanja "Zosto gospode nie" , ali ova e eden vid na test koj samo site sploteni zaedno i so verba i molitva mozeme da go pomineme, vi posakuvam na site da slusnete i spodelite samo radosni vesti
     
    На Dreamsdocometrue му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Јас колку што знам, во медицинско масло нема ТХЦ
     
  17. alhemicarot

    alhemicarot Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Машки
    za nekoj vidovi kanceri so teski bolki potrebno e thc.
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Па можат и трава да пушат, ко така.
     
  19. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    2.651
    Пол:
    Женски
    Не е исто, ради концентрацијата на тхц и таму др работи. Маслото има поголема концентрација отколку еден фиш. Плус зависи, не можат сите да пушат, ради плуќа и сл. Има докажано дека маслото многу помага, особено кон ублажување на болките од терапиите, апчиња, хемо. Најдобро е да се набави на црно, зошо она во аптека везе нема.
     
    На ЕденЧлен и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Мене ми помага за анскиозноста и пушам по некогаш.
    Пушам и цигари и преферериана опција ми е пушењето.

    Сакам да кажам:
    Чекам да ја легализираат рекреативната употреба :rofl:
    :angel:
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.