1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маснотии во крв (покачен холестерол)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од soncicko, 12 ноември 2010.

  1. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    Барав низ темиве не најдов ваква тема ако има упатете ме со линк
    денес правев проверка на крв и ми најдоа маснотии во крвта,бидејки дојам не би сакала да пијам некои апчинја па ако знае некој алтернативни начини за намалување на маснотии.
     
  2. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    маснотии во крв(покачен холестерол)

    Пробај со омега 3 капсули!
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Маснотии во крв(покачен холестерол)

    Прво и основно треба да се ставиш на диета во стил да избегаваш т.е не јадеш храна со заситени масни киселини. Значи, свинско, јајца, сирење, мајонез, сувомеснати производи...
    Многу помага лук и го регулира холестеролот во крвта. Знам дека ке одбиеш да го јадеш ама има капсули кои се пијат и не создаваат непријатна миризба во устата и мачнини во желудникот. Исто така и омега 3 капсули многу помагаат, но пред се треба да внимаваш на исхраната. Омега 3 може да ги замениш со риба.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  4. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    Маснотии во крв(покачен холестерол)

    obozavam sirenja mozam bez se ama bez sirenja i kaskaval tesko :(


    [mod-kirilica:2yjgk82b][/mod-kirilica:2yjgk82b]
     
  5. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Маснотии во крв(покачен холестерол)



    Кашкавалот има и до 50% масленост. Неговото почесто конзумирање може да му наштети и на здрав организам, а не пак на луѓето со покачен холестерол.
    Без многу работи се може, кога е во прашање здравјето, ако не можеш да го исфрлиш, внесувај го во многу мали количини и ретко. А сирење ако веќе јадеш, нека биде само кравјо, Никако мешано или овчо.

    Омега 3 ги намалува тиглицеридите, но не и вкупните маснотии односно холестеролот. Затоа потребно е комплетно менување на исхраната.
     
  6. vilma

    vilma Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    134
    Здраво, денес направив анализа на крвта и се беше во ред освен холестеролот- покачен на 7.25. Разговарав со една докторка ми рече дека за мои години (24) тоа било мн.високо! Инаку немам проблеми со тежината и сум физички активна. Ако има некој по искусен во оваа област да ми препорача што треба да јадам, што не...
     
  7. CosmoGirl

    CosmoGirl Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Покачен холестерол

    Мноогу едноставно е. Си јадеш мноогу зеленчук и овошје (тоа што ти се јаде од широката палета, тоа што ти се свиѓа, за да не се измачуваш без потреба :) ) и ќе скратиш периодов на мрсно месо.

    уствари еве ќе ти дадам едноставен план, прави така еден месец барем и после ќе видиш, резултатите ќе ти бидат џам :) here it goes:

    насабајле прво нешто - пиење вода, толку колку што ти се пие, не се замарај со чаши, глупости.. ако немаш таква навика, пробај со голтка две, ќе ти се припие ќе видиш. ти препорачувам од рака да си се напиеш, послатко е :)

    после, насабајле јадеш овошје, или зеленчук, живо да е важно.

    и дури после саат-два можеш да јадеш друго.

    во текот на денот јади си нормално, ама мрсните работи, или храната од животинско потекло, јади ја во помали количини, умерено.

    и последна работа, за вечера исто, што и да е, од мрсното малку.

    Толку. :)

    Пиши како иде :) Поздрав
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Не знам колку е делотворно но наидов на следниов рецепт:

    Со лук и лимон до понизок холестерол

    Излупете три главици лук, исечете три лимона со кората, сето тоа измиксирајте го и ставете го во еден литар провриена и изладена вода. Потоа, смесата варете ја до пред вриење, па оставете ја да отстои 12 часа. Секое утро пред јадење пијте од смесата по 100 милилитри.
     
  9. zoka.spasov

    zoka.spasov Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    40
    semki od susam,len,semki od tikva i semki od soncogled. po 100gr. someli gi i po 1 lazice vo 200ml jogurt NAUTRO. za 20 den proveri ja krvnata slikA. TETKA ZOKA
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    Од тоа што сум информирана, знам дека најдобро за намалување на холестерол е консумирање на јачмен, риба, јаткасти овошја најпрепорачливо бадеми, мешункаст зеленчук како што се грав и боранија, овошје богато со витамин Ц, лук и нормално зголемено внесување на свежо овошје и зеленчук. Е сега освен овие намирници што треба да се јадат, многу битно, ако не и најбитно е што треба да се избегнува, а тоа се следните производи: млеко и сите и видови на млечни продукти како што се сирење, кашкавал, кајмак, павлака, потоа јајца, сувомеснати производи, свинско и јагнешко месо, животински изнутрици како што е џигер, потоа мозок, паштета, производи од бело брашно и сите видови на слатки и благо, освен црно чоколадо кое се препорачува да се консумира. Исто така треба да се избегнува секаков вид на брза и пржена храна. Како замена за полномасните млечни производи се консумираат млечни производи со мала масленост.

    Ова е на природен начин, без примена на лекарсва или на Омега 3 капсули.

    И јас го имав истиот проблем и со избегнување на горенаведените намирници за помалку од 3 недели го вратив холестеролот кај што му е место :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Девојки мене ми правеа детална крвна слика и излезе дека хемоглобинот ми е на долна граница, серумско железо 18ка и маснотиите над граница- 5,3. Не е многу покачено али имам само 17 години. Слаба сум и имам 54 кг, али јадев повеќе брза храна.. мислев малце да се здебелам,оно види што направив бетер .. :(
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Јас неможев со исхрана да го намалам холестеролот,докторот ми даде таблети:(

    До кај дојде со холестеролот, успеа да го намалиш?
     
    Последна измена од модератор: 24 ноември 2020
  13. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам право, не сум ни праела крвна слика а секој ден сум во болница :D Вчера се мерев на вага дур бев на смена и 61 кг искочи, сиг е и зголемен :/
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Прочитав една рецепта за намалување на маснотиите,со лимон и целер.
    Дали мислиш дека помага?
    Еден друг доктор,ми препорача,под итно да ги отфрлам таблетите...многу биле штетни:(
     
  15. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Не сум пробувала ништо да го намалам освен да не внесувам мрснотии, пржени јадења, мајонези, масни меса и слично ама некој период после пак си почнав.. пуста научена на мрсно јадење. А за рецептов неам слушнато, само имај предвид дека лимонот намалува притисок-така да ако имаш низок притисок внимавај со употребата на лимонот да не го снижиш повеќе. Ако не, во ред е пробај. Лековите да штетни се, но Холестата и помагаше на мајка ми, сеа не знам за други како е. Прашај на лекар
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Мојте се Купет 20 мг.Имам и притисок и пијам таблети и за тоа.
    Една беља не оди сама:(
    Јас многу работи откажав од исхраната,и мону сум ослабната.Ама холестеролот не мрда.Пред еден месец ми беше 7.3,и затоа другиов доктор вика не е многу висок:D
    Секој доктор различно тумачи:)
    Фала и поздрав:)
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Дали холестеролот може да се излечи? Ако е одговорот да, чекам одговори како се лекува за секогаш.
     
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ne
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.078
    Дали засекогаш не знам, ама долгорочно зависи од дисциплина. Природен лек до лук и дисциплинирана исхрана. Пишани се погоре во темава.
     
    На snegulka55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.