1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масонерија - Слободно Ѕидарство

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Theodora, 20 ноември 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Слободното ѕидарство претставува едно од најстарите светски духовни, неполитички и надрелигиозни братски здруженија, за кои меѓутоа, верата во Бога (монотеизам) на кандидатот е основен предуслов за придружување. Бог го нарекуваат Големиот Архитект на Универзумот и масони стануваат лица припадници на различни монотеистички верувања - христијани (јудеизам, католицизам, православни, протестанти), муслимани, хиндуисти и вика (монотеистичките)...

  Тоа преставува здружение на мажи (традиционално не примаат жени) кои, се вели, сакаат да се грижат за моралот и духовните вредности и притоа се раководат од три начела:
  - братска љубов - филаделфија;
  - добродетелство или помош - филантропија во средината во која опстојуваат;
  - вистина (езотерија) - себеосознавање, духовна еволуција или лична надградба.

  Во хиерархијата на Масонските Ложи има Главен Мајстор кој е всушност primus inter pares - прв меѓу еднаквите (принцип на егалитарност), понатаму офицери, Мајстори од 3 степен кои имаат понатамошна хоризонтална надградба по Јорк Oрден ( по кој се станува Масонски Витез Темплар) и Шкотски Орден - до 33 степен, помошници и ученици. Имаат свои посебни регалии и симболи, меѓу најпознатите се Аголникот и Шестарот, Окото кое гледа се‘ над недовршена пирамида, Двоглавиот орел и др.

  Корените на Масонеријата има претпоставки дека се во далечниот Египет, историјата им е поврзувана со царот Соломон и неговиот храм, некои ги поврзуваат со каменорезачките гилдии од средновековието кои ги изработувале катедралите, други ги сметаат за потомци на Темпларите, како и да е 1717 год. Масонеријата излегува од анонимност и до денес нивните храмови и Ложи се достапни за јавноста иако приемот на нови членови е прилично сложена постапка . Меѓутоа, иако веќе не се тајна организација и натаму се организација со тајни бидејќи иницијацијата и езотеријата на масонеријата се чуваат во најстрога тајност.

  Познати светски масони се Вашингтон, Џеферсон, Рузвелт, Черчил, Леонардо Да Винчи, Њутн, Моцарт, Лист и др. од нашите простори се верува дека членовите на ТМОРО биле масони.

  Денес во РМ функционира Големата Ложа на Македонија, за која повеќе информации може да се добијат на нивниот официјален сајт еве и линк

  http://www.glm.org.mk/mk/default.html

  Анти-масонските ориентирани здруженија и поединци ги поврзуваат со заговори и креатори на новиот светски поредок, обожувачи на Луцифер, Бафомет и Баал, има и екстремни теории како таа на Дејвид Ајк за рептилизмот итн.

  Инаку околу Илуминатите формирани 1776 год. во Баварија од страна на масонот Адам Вајсхаупт кој почнал со своите приврзаници да вметнува политички дејствувања и е исклучен од Масонеријата од страна на баварскиот владетел Теодор исто така масон и во илегала егзистира некои 2 децении отприлика, до ден денес нема никакви докази за постоењето на Илуминатите додека Масоните се многу реални дури и меѓу нас. Затоа и отворив нова тема да нема забуни меѓу овие 2 поими!

  Кое е вашето мислење околу нив поточно нивните цели, дали некој/а познава лично некој масон?
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Прочитав дел од линкот за масоните кој го постира.Прибидејки се вели дека Рузвелт, Черчил итн., биле масони, а и сегашниве познати личности се масони, второ доколку ете нивната причина е добротворство, тогаш зошто познатите сегашни масони, се залагаат за сосем обратното од ова што го споменав? Знам дека тоа око го има низ црквите во Македонија, како и одредени симболи за кои масоните сметаат дека се токму масонски симболи, исти такви проткаени низ средновековието, ренесансата па до ден денес, зошто сметаат дека се масонски симболи, кога за истите најверојатно немаат сигурни докази за тоа? Велат историјата се граничи со мистицизам, точно, апсолутно се согласувам со тоа, но, не е релевантен доказ за тоа што погоре спомнав, а не посебно дека масонски симболи имало во Египет |( Од денешен аспект, секој на различен начин може да си ја протолкува историјата и да си каже пример дека одреден симбол е масонски или незнам каков.Не може за нешто што нема основа, за истото да се говори, а најмалку да се верифицира како точно.Секоја организација има свои негативни страни, па според тоа не би требало да се тврди дека се залагаат за добротворство и ред други слични работи.

  Да, па заборавив и Ацка наш да го споменам :D сега ми текна, викаат масон бил :o , сега изгледа не, ама кога би подразмислила подобро со оглед на патештествието негово, може и да бил :wasntme: :?: незнам како не го открив тоа, при деталната анализа за него, па и комплет за македонските генерали, Пердика, мислам неможе тој да не се спомене кога е во пакет со другиве :D |( а може и папата да е масон :?: затоа што почнав случајно да наслушнувам за овие работи, што на радио, а за на телевизија, уште не сум стасала до таму :D :wasntme:
   
  На softqueen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Масонеријата не тврди дека симболите се изворно нивни иако презеле да ги користат, конкретно Окото кое гледа се‘ е Окото на Хорус во стариот Египет, исто и во Псалмите се споменува низ Библијата и е и христијански симбол исто така, понатаму Двоглавиот орел прво бил употребен од страна на Сумерите ми се чини исто и од др... Јас ги проучувам од хоби скоро сите постоечки и поранешни религии и симболите се всушност една од посложените области за проучување бидејќи едно има многу преклопување меѓу нив (ги користеле доста различни религиозни и нерелигиозни групи и поединци) др. понекогаш се толкуваат и зависно од распоредот и контекстот во кој се поставени еве конкретно пентаграмот зависно како е поставен еден од краците е или христијански или пак сатанистички симбол!
  Како христијански има неколку значења и употреби - петте рани Исусови (екстремитетите и главата), го употребил и Да Винчи - човекот од Витрувиј, исто се смета дека го означува името на Бог и на Исус Христос Тетраграматонот+ Шин...

  Јас ги наведов двете страни на паричката онаа на Масонеријата и онаа на Анти-Масоните и не заземам став туку ме интересира општото мнение за нив, секако секоја плус издржана информација во корист на едното или другото е добредојдена, инаку на нет има многу глупости направени во фотошоп кои немаат ама баш никаква релевантност, конкретно нема шанси Буш да го прави знакот на несветото тројство во јавност во земја со уште изразена конзервативна ориентираност кон религискиот аспект на функционерите, за него конкретно се знае дека е член на Скал & Боунс (Черепи и Коски) тајна организација на универзитетот Јеил како што бил и неговиот татко претходно, ама нема податоци дека е член на Масонеријата поточно налетав на податок дека цели 30 год. навака после Форд кој бил масон никој од останатите Претседатели не е член на оваа организација иако има многу кои се доведуваат во врска со Бохемиан Гроув, Билдерберг клубот,Трилатерална комисија и многу други да не набројувам и секоја од нив е исто контроверзна колку и Слободното Ѕидарство.
   
  На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Мене ми е чудно зошто во симболите на Масоните е и Окото кое гледа се? Нели илуминатите настанале независно од Масоните, па дури подоцна се „здружиле„?
  Друго што многу ми е чудно е тоа што Египјаните го претставувале Озирис преку симболот на окото кое гледало се и го ставале во храмови.
  А Озирис ја имал сличната судбина како и Исус. Демек и двајцата воскреснале.
  Илуминати и Озирис? :^)
  Атеизам и религија? :^)


  А иначе се смета дека и Кирил Прличев бил дел од масонеријата.

  Теодора едно од од главните преокупации на Масоните била: „Да се создадат симболи и тие да се толкуваат“. Симболите и легендите биле начин за да се пренесе знаењето на новите и како метод за проучување ма дневните мистерии.
  Затоа мислам дека легендите, посебно симболите се многу важни.
   
 5. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Точно е дека масоните не примаат атеисти во својата организација. За да си масон мораш да имаш некаква верска определба, не е важно дали е тоа јудеизмот, христијанството, исламот или некоја четврта. Но како се искачуваш погоре во масонската хиерархија, се повеќе се запознаваш со тајните на според нив, "вистинската религија". Помеѓу масоните и илуминатите постои поврзаност, иако истата масоните ја негираат. Како и да е, и двете организации имаат скршнато од нивните основни постулати и принципи до кои се држеле пред неколку векови и кои важат само за пошироката јавност. Денеска се само продолжена рака која работи за други и малку поинакви интереси.
  Што се однесува до македонските масони, се сомневам дали тие воопшто се запознаени со вистинските цели на организацијата во која членуваат.
  А во врска со луциферијанството и небулозите дека сатаната сакал преку нив да го заземе светот :D :headbang: , тоа се само приказни за мали деца со кои дополнително би ја збуниле и затупиле религиозната популација. Исто како и Дејвид Ајк, во чии теории има голема вистина, но кога ќе почне за рептилите и вонземјаните, губи секаков кредибилитет. Нему само поради тоа и му е дозволено јавно да ги истакнува своите теории.
  А светскиот заговор за воспоставување на нов светски поредок и ништење на старава ни цивилизација е реалност, на жалост, колку и да не сака човек да верува, не може да се прави слеп при здрави очи...

  Многу ми е смешно тоа што секаде каде ќе се види око или пирамида, се наметнува мислењето дека тоа има некаква врска со масонеријата :D и ако ги слушаме овие, излегува дека сите историски личности биле масони што е намерно наметната ноторна лага. Ако си добро запознаен со оваа тематика и земајќи ги во предвид биографиите и ставовите на познативе личности од минатото за кои се тврди дека биле масони, секој кој знае да собере два и два ќе знае и дека нема логика во таквите инсинуации, особено нема логика во тоа дека се залагале за она што денес се пропагира :)
  Јас и за Исус сум слушнала дека бил масон а за Александар прочитав дека бил потомок на Луцифер |( не знае човек дали да плаче или да се смее. Луѓево дури и не сакајќи и несвесно навлегуваат во мрежата на овие па понекогаш теориите на заговор стануваат поголемо перење мозок и поголема глупост од мејнстримот.
   
  На softqueen и Gordana10 им се допаѓа ова.
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Магнолија, Илуминатите нема никаков доказ дека постојат од 18 век навака после смртта на Вајсхаупт кој умрел осамен и напуштен од сите приврзаници и според тоа нема денес никакво здружување со Масонеријата тие биле отпадници од неа пред неколку векови и тука им се губи трагата. Зад сите шпекулации врзани со нивното име кои кружат нема ни еден единствен опиплив доказ за нивно постоење...Додека Масонеријата си постои има официјални сајтови на Ложите на било која земја, адреси на нивните храмови, значи нивното присуство е неоспорно :!: !

  Околу симболите пишав многу се користени од различни и религиозни и нерелигиозни групи и поединци и искрено некогаш се толкуваат многу погрешно еве земи ја свастиката која скоро сите ќе ја рачунаат за типичен наци-симбол, а исто така има многу стара историја далеку пред Хитлер да реши да ја присвои!
  Инаку Окото кое гледа се‘ во затворена пирамида е христијански симбол, над недовршена е масонски ако не се лажам мислам дека вака беше правилното толкување иако ова со симболиве бара многу време за проучување да му влезеш во шема :) !

  Инаку Антила околу Дејвид Ајк јас го рачунам за измрдан искрено и ми нема никаков кредибилитет, како да верувам дека некој кој верува во тоа дека сите големци се рептили и вонземјани и кој се претставува како реинкарнација на Исус за дел од своите ставови е во право?! Барем јас немам таков принцип на размислување верувам во ова во другово не посебно кога ова другово е буквално лудо, замисли јас или ти да изјавиме вакво нешто еве тука на форум, потоа да имаме колку сакаш квалитетни мислења на др. теми јасно е што претстава ќе имаат останатите и со право!
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека се доста сложени за проучување религиите, како и симболите, нивната поставеност итн., секој си ги присвојувал и ги толкувал онака како што сметал дека е правилно.Исто и јас имав слушнато од одамна за Билдерберг, доста познати личности се поврзуваат за оваа организација и нивното делување.Далеку од тоа дека читам на нет за вакви работи, а што нормално може да има неточни информации за ова или било што.Мислењето ми е слично како твоето, само сметам дека ако веќе тие кои не се поврзани со масоните, а се декларираат како масони, тогаш сосем погрешен впечаток даваат за оваа организација.

  Сега јас колку што знам Илуминатите постојат и посебно делуваат за разлика од масоните, значи и двете постојат, едните се кријат, другите не се кријат.И окото кое го имаат масоните, го користат илуминатите, е сега претпоставувам дека Билдерберг не се поврзани со масоните, тогаш преостанува сосем другото - илуминатите, затоа што зошто да се кријат, да владеат со светов, а притоа да имаат официјални сајтови на интернет достапни за сите? Нема логика.Не би рекла дека не постојат илуминати, прибидејки секако има уште еден куп информации кои најсигурно не се достапни за јавноста.
   
  На antilla му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.461
  Допаѓања:
  122.828
  Окото кое гледа се и превртената пирамида,се симболи на илуминатите,а не на масоните. И не се поврзани со христијанската религија,туку имаат токму спротивно значење.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Проблемот Гордана е во тоа што има многу нерегуларни Ложи кои не се во состав на матичните и според тоа не се ни признаени. Има и такви во кои членуваат и жени исто сите овие Ложи со мешан состав се нерегуларни бидејќи официјалното Слободно Ѕидарство врши полова дискриминација :) !

  Има и такви како P2 на Дичо Џели кој бил масон и почнал да се здружува со италијанската мафија и е исфрлен од официјалната Ложа на Италија. А има и самопрогласени масони кои немаат никаква допирна точка со регуларните организации кои си го присвојуваат името поради актуелноста или вона-би масони.

  Еве и за Македонија оригиналните трејдмарк демек масони се под покровителство на Големата ложа на Англија, додека има и такви под покровителство на Големиот Ориент на Франција која е многубројна, но непризнаена Ложа, ова го знам бидејќи имаше и официјални известувања по весници за истиве и нешто сама прочепкав и така. Има премногу конфузија, веројатно само Бог знае и којзнае дали и повеќето масони знаат се‘ што се готви! Инаку ги имало околу 4.000.000-5.000.000 масони на светско ниво!

  Лилит, освен шпекулации нема ни еден фактографски доказ за постоење на Илуминатите денес ги проучував детално и верувај не најдов ако имаш доказ слободно постирај го ! Додека Масоните се пред наши очи во Македонија само има 4 Ложи.
   
 10. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Лилит постојат многу факти што го тврдат баш спротивното. Примерот со Озариз во Египет и Окото на Шива во Индија. Според Масоните, окото кое гледа се е Божјото око.
  И нели над пирамидата е сонцето, кое е симбол на животворната и создавачката моќ на Бог.
   
 11. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Па што велам јас, тој или е тотално издрман, или намерно го прави сево ова за да создава забуни затоа што е поврзан со "браќава". Затоа и сметам дека го оставаат да си збори, и онака ретко кој обрнува внимание на вистинитите факти што ги изнесува околу Новиот светски поредок после теориите за вонземјаните-рептили кои заменувале новореденчиња со мали рептилчиња и кои ги убивале вистинските холивудски ѕвезди за на нивно место да поставуваат клонови. Многу логично дека тој дел не е за верување.
  А тоа за илуминатите, дали сеуште постојат или не... Ни илуминатите ни масоните не постојат во нивната првобитна форма. Денеска тие претставуваат нешто друго. Можно е и вниманието само да се скренува кон овие организации за луѓето да не се занимава со вистинските креатори на проблемов и на хаосот.
  Додека оние што денес се обидуваат да се прикажат како илуминати ги сметаат за огранок на масоните. Но, еве да претпоставиме дека илуминатите не постојат, мене ми е небитно, на крај се се сведува на истото. И да, масоните денес не го кријат своето постоење, но тешко дека некој ги знае тајните на масонеријата од 33-ти степен или пак нивните ритуали и обичаи.
  Инаку се согласувам со тебе, Теодора околу симболиката, ниту еден симбол не е универзален...
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Се согласувам, нивната првобитна форма е променета, поради што не може да се тврди дека целите им се добротворство.Незнам како тие си ги присвоиле тие симболи, окото итн., неверодостојно е, тоа доаѓа исто како грците ја презеле историјата на македонците, ама не е нивна.Окото кое гледа се не е според масоните дека е Божјото око.Магнолија кој е тој пример со Озирис во Египет?
   
 13. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Гордана тие им се декларирани цели, иако сигурна сум дека тие сигурно вршат и добротворни цели бидејќи како и да е, мора да ја оправдаат каузата, нели :) ? Што и да се крие во нивните храмови каква езотерија и политики да се во прашање, немаме одговор бидејќи се‘ е обвиено со вел од тајни.

  Проблемов со симболите е што повеќето се пагански, значи потекнуваат од старите Египјани, Сумери, Индијци и др. се верува дека некои симболи се стари и 100.000 години што секако е запрепастувачки податок и што потоа ги преземаат и христијаните и муслиманите, но за жал и сатанистите и окултистите во некој облик или во одреден контекст.
   
 14. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Во ложата окото кое гледа се го преставува Божјото сезнаење!
  Озирис, според митот де, бил крал на Египет, кој по својата смрт воскреснал со помош на боговите. А каде ние на друго место го среќаваме тој мит?
  Во самиот симбол на илуминатите има премн. религија.

  Спремам проектна по историја за масоните, али професорот ми кажа да бегам од политика, затоа само ги проучувам нивните почетоци, симболи и легенди. А и само тоа ме интересира право да ви кажам :D И имам соодветна литература, значи не тропам глупости :)
   
 15. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.565
  Магнолија, баш ме интересира што литература користиш?

  Со македонски превод ја знам ,,Масони-Бревијар на древното братство,, - Јован Бригиски инаку на нет има доста литература ете Алберт Пајк Morals and Dogma пример...
   
 16. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.627
  Имам ја книгата на Јован Бригиски. :)
  Читам ја неколку месеци онака чисто рекреативно, ама главно ме интересираат симболите, легендите, историјата, тоа... И нешто за ложата во Македонија прочитав.
  Затоа и не ви се мешам многу пошо во врска со политиката ништо не знам.

  Повеќе ме интересираат „приказните“ :D
   
  На softqueen му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Добро, тие може да вршат добротоворни цели, но, некако најмногу се стремат кон обратното - унишување.Прибидејки основаат нов светски поредок, неможе да толку добротини да прават, а за да го основаат истиот, уништуваат.Искрено, коса ми се крена кога дознав на каков начин тие го основаат. Значи сигурно им се сменети целите.Да, тој е проблемот, симболите, кои сосем друго значење имале некогаш, а сосем друго сега.Пример, јас не можам да му измислам значење на еден одреден симбол затоа што мене така ми одговара, кој патем сум го позајмила од некаде/ некого, а првобитното значење му е сосем друго.Арно ама, ете масоните си ги имаат тие симболи или пак да си тврдам дека Аце бил масон, сега го кажувам како пример, смешно ми е да тврдам дека Аце бил масон, кога незнам дали и стварно тоа бил.Тоа е исто што и научнициве тврдат дека Исус бил женет |( а немаат нити релавантни докази за тоа, а нити пак јас знам дали бил или не, значи примерно.Сето тоа им се претпоставки. Најверојатно е дека некој што владее сигурно има скриени работи кои обичниот човек не треба да ги знае, а не сакам ни да помислам што се не тајни работи имаат |( и после да се истакнуваат или пишуваат книги за истите, а немаат врска со реалноста.

  Сосем друга тема е за Озирис и неговото воскреснување или најчестото претставување на Феникс како нивни симбол, ама ете пак симболи во прашање.
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.461
  Допаѓања:
  122.828
  Пошто вие верувате во универзалноста на симболите,најдовте за сходно да ми го тврдите спротивното. Најверојатно и најточниот дел од се ова беше,универзалното.Паралелно,ќе набацам без веза,меѓу се останато,илуминатите наводно и не сакаат да бидат откриени и толку јасни ко првите.И АКО светот функционира по тој прицнип,нештата кои се случуваат треба да ви биде повеќе од јасно дека никако не се масонски,туку спротивните. Илуминатите се за деструктивни системи на функционирање,а симолите можат да значат и токму спротивното,а истовремено веруваат за силното дејство на заднинските значења на симболизмот и манипулацијата. И хипотетички да е така,да има масони,илуминати,очигледното е повеќе од очигледно.
  Изгубив желба да ви пишам за било шо. Терајте си. Не друго,освен што имам разговарано со човек,теолог,кој ја познава оваа тематика ко својата дланка (дискутабилно е колку навистина верува,но еве истражувал,чисто историски за тврдењава зошто професијата во даден период му наложила),друго е што она што го имам читано не го земам ко четиво за во школо,туку ме занима философскиот дел врз основа на моето мислење.

  Не дека бев за илуминатите,да не ме сфатите погрешно.

  И бај д веј,не познавам ниту еден масон,а и не пијам кафе по тие места,слушам дрога клавет во кафето таму.

  Мене светов не ми делува да се развива масонски (пак ќе речам,ако наводно не носат такви сили),за вас не знам,а од друга страна јасно ми е дека она што ме манипулира нема да ми каже,еј те манипулирам и таа ми е целта.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Ајде вака, знам ќе се најде некој немајќи што друго да каже за да се направи паметен, ќе искористи грешка од брзање па ќе се фати некој друг што рекол и како рекол, јас да се поправам ниту еден симбол не е ексклузивен. Значи никој не полага ЕКСКЛУЗИВНО а не универзално право врз еден симбол. И длааабоко и најискрено се извинувам за грешката што сум ја направила во брзање. Некој поради неа не доразбрал одредени работи. :)
  Значи, деца, универзално погрешно и потполно спротивно, Антила уморна и поспана, работела повеќе нешта истовремено, не користи стимулативни средства за разлика од некој друг и се случил ваков лапсуз. :wasntme:

  А што се однесува до илуминатите, она што не го знам, ќе се распрашам, сигурно ќе ми го разјасни некој поп, пошто поповите нели се Божји слуги, или не мора попови ете и некои побожни луѓе, малку верска филозофија, сигурно ќе знаат како да го избегнам ѓаволот или да го избркам од моја близина :D
  Нели некој немајќи доволно сознанија и во тоа може да си побара одговор :)

  На светот постојат и анти-масонски организации, само малку се знае за нив, што може да укажува на три работи, или не си ја вршат работата како што треба затоа што не сакаат, или успешно се кријат затоа што делуваат поинтелигентно од противниците или пак не се доволно моќни. А баш би сакала да се знаеше нешто повеќе и за нив...
  Инаку си постојат разни активисти против масонските и илуминати-пропагандите и тие си имаат некои симболи, имаат и обичај да ги извртуваат симболите на илуминатите и масоните, пример превртената пирамида, како знак на борбата против Новиот светски поредок.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 20. softqueen

  softqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  122

  Јудеизмот не е дел од христијанството и никако не треба да се третира како таков , тоа е различна религија .

  Не верувам во позитивните цели и моралните вредности на масоните , би било премногу глупаво и наивно , а треба да се знае да се чита меѓу редови . Само што , едноставно не сакам многу да навлегувам во политика . За симболите не знам што ве чуди и масоните и илуминатите да се служат со истите . Матрицата им е иста .
   
  На antilla му/ѝ се допаѓа ова.