1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастен корен?

Дискусија во 'Коса' започната од gorze, 2 март 2010.

 1. gorze

  gorze Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo,kako sto spomnav gore,korenot mi se masti za 2 dena,sto e prilicno brzo,dodeka ostatokot od kosata mi e dobra.No poradi ovoj problem,primorana sum da ja mijam kosata na 2 dena,sto i ne e bas preporaclivo.Bi ve zamolila,ako nekoj ima bilo kakva informacija vo vrska so ovoj problem da me informira.Cesto gi menuvam samponite so namera da najdam soodveten,no nemav sreka i tamu.......
  pozdrav do site
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Јас одамна го имав овој проблем и го решив па сега ја мијам дури на 5 дена :D Мислам дека тоа е од што си почнала пречесто да ја миеш косата, па сега ти размисли дали почна тоа да го правиш па почна да ти се масти косата или отсекогаш имаш масна коса ? Јас бев почнала да ја мијам косата на два дена како тебе, бидејќи сакав да ми изгледа секој ден убаво, а после веќе беше неопходно да се мие секој ден од што многу се мастеше.Арно ама почнав да си ја собирам во репче, пунџа, плетенка и се повеќе го одложував миењето на косата така да ми се навикна и сега ја мијам како што кажав на пет дена.Сум прочитала некаде дека тапкањето на бебешка пудра во прав по корените на косата го намалува или да речам сокрива тоа.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Косата не се мрси почесто од миењето. Од пречесто миење може само да се оштети, од состојките на шампоните. Но не и да се масти.
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.484
  Пол:
  Женски
  Ќе морам да те поправам комшике... се масти од пречесто миење затоа што со миењето се отстранува слојот од природна маснотија на скалпот... и колку почесто се миеш, толку почесто го острануваш слојот, а скалпот мора некако да се штити, па лојните жлезди на главата лачат повеќе себум... и оп, ете ти еден магичен круг, или circulus vitiosus стручно кажано :lol: :lol: :lol:
   
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  1. колку почесто ја миеш - толку побрзо се мрси :?

  2. да ставаат бебешка пудра во коренот...за краткотрајно маскирање на мрснотијата на косата...дека бебешката пудра ја упива вишокот маснотија на косата :)

  3. на сите барем до сега што имам забележано прво им се мрси коренот на косата ;)
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.484
  Пол:
  Женски


  Со бебешката пудра ми е мене супер.... ехеј, колку пати ми се нашла :D :D :D

  И нормално дека коренот ќе биде мрсен... таму се лојните жлезди ;)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Абе јас не зборувам ова од искуство, за со сигурност да тврдам, ама имам прочитано во списание, па мислев дека е така. Среќа што има некој да ме корегира :D
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Се согласувам со Ана, точно е тоа дека косата се мрси од пречесто миење, затоа gorze пробај да не ја миеш секој втор ден. Собирај ја во репче и почни да издржуваш барем 3 дена да не ја миеш, потоа 4 и толку, 2пати неделно да се мие косата е доволно.
   
 9. MARIYAX

  MARIYAX Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  kosata ne smej da se ostaj mrsna i koga ke e mrsna mnogu paga !!! ako premnogu se mrsi treba da se najdi pogoden sampon ili da se pijat apcina za protiv mrsnotii
   
 10. kikaskp

  kikaskp Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  4
  Некако не ми иде тоа у глава од миење да се мрси косата, амо еве ќе рескирам и ќе пробам на 3 дена сега да ја мијам, па да видиме што ќе биде...
   
 11. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  116
  И јас имам забележано дека кога ми е мрсна косата повеќе ми паѓа :(
  Сега моментално пак мака мачам со брзото мрсење, тоа најверојатно дека многу често ја миев. Претходно пак имав проблем, па од немање време несакајќи ја оставив подолг период, што се покажа како доста позитивно, зошто ми се мрсеше после 4-5 дена. Сега повторно ќе пробам да не ја мијам често. А неможам да користам шампони за масна коса, дека ми ствараат првут, никако не е :evil:
   
 12. sonce85

  sonce85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Косата не смее да се остави немиена подолгу од три дена... барем јас така праам
   
 13. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  мене ми е мрсен коренот и тоа за 1 ден и пол ми се мрси и имам пробано цел месец на секои 4-5 дена ја миев и само ја носев фатена и ништо не постигнав пак исто ми се мрсеше.... секакви шампони испробав... сега последно зедов еден на природна база ми се суши целата коса особено врвовите ама коренот катастрофа пак... :devil: помагајте нешто кажете шо да му прам освен пудра бебешка.... ?
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pink.Princess

  Pink.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  I jas imam problemi so kosata.Mi se mrsi na sekoj 2 dena,a sega pocna i na sekoj 1 den da mi se mrsi i poradi toa mnogu se nerviram :sweat: .Neznam sto da pravam.Koga ke mi se izmrsli izgleda kako da ne mi e miena so denovi.Po 2 den otkako ke mi se izmrsi ja vrzuvam i ja mijam 3 ili 4 den no poftorno mi se mrsi po 2 den.Toa sto ne ja mijam poveke denovi ne znaci deka tolku vreme nema da mi se izmrsi kaj mene toa ne deluva.Imam kuepno sampon protiv mrsna kosa no i toj nema nikakov efekt.

  [mod-kirilica:2huvqp9w][/mod-kirilica:2huvqp9w]
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  За колку време имаше ефекти? Јас подолго време практикувам да ја носам косата мрсна барем 2 дена и нема никаков ефект :(
   
 16. kalinaaa

  kalinaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  9
  Девојки и јас го имам тој проблем и понекогаш добро ми доаѓа шампон за суво миење на косата ми го одложува миењето на косата барем за 1 ден, не повеќе, што би значело дека издржувам по 3 дена да не ја третирам со шампони, маски,фенови,пегли и сл. Незнам дали сте го пробале ама го има во зегин околу 200 денари е од прилика и трае за неколку пати....може и цел месец да издржите со еден таков шампон, а што е најдобро од ко ке ја испрскам косата со тоа ми е поубава отколку кога ми е тазе миена :D
   
 17. dusicka.musicka

  dusicka.musicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  незнам дали ќе верувате но косата ја немам измиено веќе 3 недели...а пред тоа ја миев на недела или нешто помаку...но одкако помина таа недела...два-три дена ме чешеше но сега не чуствувам ништо...косата ја носам пуштена но не се забележува дека е мрсна...само и ставам средство за расчешлување :)
   
 18. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  301
  И мене многу ми се мрси, ама не е тоа последица од премногу често миење ,туку од гените.
  Што да правам, едноставно навикнав и си ја мијам со еден ден пауза.
  Да ја фатам во репче не можам , не ми стои.
  И така... го имам пробано секој можен шампон за мрсна коса, не помага.
  Единствено ми е проблем што ја пеглам и фенирам после секое миење, па ми одзема малце време, ама
  косата ми е опсесија така да навикнав со време да и посветувам повеќе внимание и не ми претставува проблем :)
   
 19. darlingB

  darlingB Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  127
  Доколку не сакаш пречесто да ја миеш косата , поради нејзиното мрсење, набави си сув шампон од Орифлејм. За сува употреба е, се прска во коренот и се масира, а со тоа се впива маснотијата. На овај начин нема да мораш многу често да ја миеш.
   
 20. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Јас во принцип немам мрсна коса, дури може да се рече дека е сува. Само коренот ми се мрси, и тоа ако ја оставам 4 дена да не ја мијам. И не се забележува толку дека е мрсна. Кога ја миев почесто косата повеќе ми се мрсеше, сега два пати неделно ми е идеално.