1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мастурбација во брак

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 12 јули 2018.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Сакав да пишам во СДК, ама решив нова тема да отворам по ова прашање и да слушнам мислења.

  Мастурбацијата е нормална појава и нема некој што не мастурбира/л. Не ми е јасно зошто жениве од ова прават драми кога ќе го фатат сопругот како мастурбира? Читав и тука, читав и по други форуми - жените се понашаат како сопругот да ги изневерил.
  Зошто толку се дига прашина околу оваа работа во брачниот живот?
   
  На senjorita-v, Ivan4e04, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Milobebence

  Milobebence Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  3.958
  Допаѓања:
  86.788
  Пол:
  Женски
  Некои жени, не сите,но и има и мажи кои исто така не можат да прифатат жената да мастурбира.
   
  На makedonkamak, Lolo5, La.loca и 2 други им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.809
  Допаѓања:
  222.956
  Пол:
  Женски
  Не правам драми и го немам фатено. Ама ако некад го фатам ќе се згазам од смеење и ќе го зезам цел месец дека мења кожа ко тинејџер :rofl:
   
  На TutiFuti, Thallia, ❤️Sneze❤️ и 14 други им се допаѓа ова.
 4. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  54.317
  Пол:
  Женски
  И мене истово ме интересира8-|
   
  На makedonkamak, CameliaMiller, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  39.398
  Пол:
  Женски
  Една постара колешка поодамна ми кажуваше дека го има фатено мажот и во актот :)
  Беше разочарана, според мене до негде и оправдано.
  Типот ја одбивал со денови, ја одбил и истиот ноќ за да самиот си заврши работа.
  Сигурно не е убаво чувството да знаеш дека партнерот ти, повеќе си ја преферира раката отколку тебе, штознам :)
   
  На LadyC, SexiLy, ADOKI и 12 други им се допаѓа ова.
 6. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.203
  Допаѓања:
  72.268
  Мастурбацијата во брак сама по себе не ја гледам како проблем, меѓутоа сметам дека е проблем кога партнерите одбегнуваат секс, измислуваат причини за да го немаат, а мастурбираат. Значи има некој проблем во бракот

  Еднаш го фатив маж ми, прво бев увреџена, сега ми е пресмешно :rofl:
   
  На TutiFuti, LadyC, ADOKI и 21 други им се допаѓа ова.
 7. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Според мене е најнормално, како во врска, така и во брак. Само освен кога, како што кажаа некои, еден од партнерите долго време да избегнува секс, а настрана мастурбира.
   
  На ADOKI, Кена Рис, Victorian и 25 други им се допаѓа ова.
 8. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.814
  Допаѓања:
  132.488
  Пол:
  Женски
  !!!Ќе ве молам да се држите до темата на дискусија без лични навреди и препукувања.

  Сите мислења надвор од темава се избришани, продолжете со нормална диксусија.
   
  На LadyC, ADOKI, BoyL и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.237
  Пол:
  Машки
  Да се надоврзам на темата. За мене број еден убиец на сексот во бракот е порнографија покрај секојдневните стресови. Знам многу мажи што гледаат порнографија и тотално се изолираат од жени или имаат проблем со потенција која во иднина води кон апстиненција од секс. За сите машки што сакаат да си го подигнат сексуалното либидо би ги советувал да се откачат од порнографија.
   
  На LadyC, sunrise_123, marchi-cool и 8 други им се допаѓа ова.
 10. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  10.768
  Пол:
  Машки
  Потполно се слагам. Многу десензетизација прави порнографијата и мастурбирањето и вон брак. Има корелација. Би рекол да е во нормални мерки во ред е.

  Најголем проблем би рекол е што индустријата таргетира млади машки. Знаат кај се парите.

  Не би рекол дека нема по реални филмови за возрасни, ама повеќето не се такви.
   
 11. ilkane

  ilkane Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Машки
  Јас сум во брак, ама партали го правам
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Нека повелат, нека дискутираат жени/мажи кои што се во брак и тоа повеќе од 10 години.

  Паушални Ви се исказите.

  Треба да си во брак долго време, па да ,,консумираш,, порнографија, па да кажеш искуство (како тоа влијаело на твојот сексуален живот) и тоа ПАК за себе да си кажеш а не да генерализираш.
   
  На LadyC, CameliaMiller, Lolo5 и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.707
  Пол:
  Женски
  Aко го фатам на дело, ке го прашам каде сака да заврши... :wasntme:
   
  На Independiente, senjorita-v, Viktorijaaa5 и 16 други им се допаѓа ова.
 14. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Точно е дека е проблем ако се одбегнува секс повеќе време, ама ако јас одбијам секс еден ден во неделата за да поминам време самиот со себе не гледам тука никаков проблем.
  Не сум во брак, ама и кога би бил би продолжил со мастурбација. И со гледање порно филмови. Ако ме фати тогаш ако сака нека се придружи. :D
   
  На LadyC, makedonkamak, Ivan4e04 и 14 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.155
  И заедно може да се мастурбира и/или да се гледа порнографија и одделно. И двата немаме проблем со тоа. Не ни е ни трагично ни смешно. Сосема нормално...
   
  На makedonkamak, Stories, Someonespecial и 12 други им се допаѓа ова.
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.620
  Допаѓања:
  321.401
  Мастурбирањето во брак е сеуште табу тема.
  Дури приметувам дека е срамно да се збори за тоа иако многу други теми кои се рамни на мастурбирањето се активни.
  Добро.. сфаќам дека е пре-интимно да се вади на видело такво нешто ама можеме општо да си дискутираме на темава.
  Јас не го сметам за лош тек на сексуалните односи,напротив можеби ако се прави заедно во присуство на партнерот, би го збогатило дожувувањето.
  А и немора да значи.
  Некаде може и да го расипе,зависи какви сфаќања имаат партнерите.Има случаи каде што едниот од партнерите истото го смета за неверство.
   
  На TutiFuti, LadyC, LiliBoz и 14 други им се допаѓа ова.
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.148
  Допаѓања:
  254.960
  А можеш и да му се придружиш :)

  Постојаното избегнување на секс зборува за други посериозни проблеми од самозадоволување :)

  Не само што не гледам ништо трагично или необично во “појавава“, туку до денес не бев ни свесна дека на некој му сметало бе :D

  Да си бидеме прави, не оти ние сме Алексис Тексас, ниту па маживе ни се Џејмс Дин... освен ако се лажеме нели, дека имаме јахта, куќа на остров итн. и можеме да се сексаме на плажа додека пиеме коктелчиња и живо пиле нема :) и сме еластични и способни да висиме на лустер и да се сексаме.
  Порното и мастурбацијата се фантазија, бег од реалноста, одмор, и ништо нема лошо, освен секако, ако не влијае на нормалниот сексуален однос и општо на животот.

  Сѐ што е умерено е нормално.
   
  На Thallia, LadyC, Sesil и 12 други им се допаѓа ова.
 18. Joanna_

  Joanna_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2018
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  624
  Пол:
  Женски
  Хаххаха лично не би го правела тоа ниту во врска а не па во брак. Зошто да мастурбирам кога имам момче? :mm:
   
  На marchi-cool и Tanjamm им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.155
  За релаксација и задоволство :)
   
  На Lolo5, makedonkamak, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  Би додал и потреба.
   
  На senjorita-v, LadyC, Lolo5 и 2 други им се допаѓа ова.