1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Матичен млеч

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од TeaB, 9 јули 2011.

 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Не видов дека има ваква група...ако има слободно во канта :)
  Ме интересира дали некој од вас користел матичен млеч и дали сте задоволни?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  100% природен матичен млеч нема, тоа ќе ви го каже секој пчелар затоа што е невозможно да се извади и обработи. Има по аптеките вештачки матичен млеч. Го подигнува имунитетот и добар е за белодробни и респираторни заболувања.
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sonjar

  sonjar Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
 4. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  3.963
  Пол:
  Женски
  Tатко ми е пчелар, тој за мат.млеч вели дека многу помага во подобрување на имунитет,штити од канцер, ја подобрува крвната слика... Негова препорака е да се консумира природен мат. млеч, секое сабајле на гладно по една лажица - дрвена или пластична, никако метална.
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  А прави матичен млеч???
   
 6. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.059
  Допаѓања:
  1.029
  Јас пијам, од лекар ми е препишано за имунитет. На нокти и коса и кожа се гледаат прво резултатите, ама да не се лажеме, треба со месеци да се пие за такво нешто. 3-4 минимум.
   
 7. LadyEj

  LadyEj Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  128
  Не е можно. Татко ми поседува пчели, сведок сум дека вадиме матичен млеч кој може да се конзумира измешан со мед, или чист, под јазикот. 100% природен!
   
 8. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.051
  Можам да се согласам со сите, сум користела помешан со мед. И многу е добар за имунитетот.
   
 9. frose32

  frose32 Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  матичен млеч може да се извади природен но неговата структура е термолабилна и на собна температура се губат состојките мора да се чува во фрижидер а кај пчеларите на пазар не сум забележала дека имаат а фабричкиот е лиофилизиран и тој и на собна температура е стабилен и хранлив
   
 10. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  849
  Ние користиме, не е точно дека нема 100% природен, ние го земаме од пчелар кој воедно е и претседател на организацијата на пчеларите. Се чува замрзнат.
  Ивана, не го мешај со мед, така му се губат повеќето од корисните состојки што ги содржи, земај мала количина без ништо и гледај колку можеш повеќе да го држиш под јазик, така најдобро се апсорбираат неговите состојки во телото.
   
 11. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Mygirl може да ми дадеш повеќе информации за тој човек кај да го најдам, сакам и јас :)
   
 12. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Матичен млеч неможе воопшто да се произведе надвор од пчелна кошница. "Фабрички" или "вештачки" млеч како што некои пишуваат, ако го има, воопшто не е млеч, нема лековито дејство и не е здрав. "Вештачкиот" млеч е материја-фалсификат во која има се само не состојките на вистински матичен млеч. Млечот е специфичен секрет излачен од млечните жлезди на пчелите и ништо неможе да го замени. Се што се продава по аптеките или големите маркети во некои убаво аранжирани шишенца и пакувања со името матичен млеч е само чиста комерцијала на големите корпорации. Заработката им е во прв план, а здравјето на човекот не е ни на последно место. Треба да бидеме среќни што кај нас уште сеуште може да се конзумира и купи свеж и вистински матичен млеч кој е скоро секогаш помешан со мед како би се зачувале неговите особини со спречување на оксидација. Најдобро е да се нарача кај некој пчелар од доверба, никако од пазар.
   
  На joy1, DiaCor и Abeja им се допаѓа ова.
 13. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  За среќа имаме повеќе пријатели пчелари, и од кај нив си набавувам матичен млеч (го прават по рецепт, измешан со мед, полен, т.е прават некој сооднос).
  Се јаде по една лажица наутро, не смее да е метална лажица.

  Го зголемува имунитетот, се чувствувам убаво, а знам дека го продаваат на болни од разни болести, за бронхитис, крвен притисок, млади кои не можат да забременат, итн.
   
 14. Cvekjence

  Cvekjence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  201
  Сакам да прашам, дали пчеларите продаваат и на други или само на вас поблиските? Баш би сакала да купам, ако може кажи ми каде да ги најдам, бидејќи не познавам ниеден пчелар :wasntme:
   
 15. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Продаваат секому, само сега уште не е сезона за производство на матичен млеч. За четириесетина дена можеш да најдеш свеж и квалитетен млеч.

  За тоа од каде да најдеш, ти испратив лп.
   
 16. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  363
  Aj ako sakas i mene pisi mi kaj da najdam maticen mlec
   
 17. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Ај, ама прво смени ги подесувањата во профилот. Не можам да ти пратам порака.
   
 18. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  38
  Би сакала и јас да дознаам каде можам да нјдам
  Благодарам

   
 19. Macmac89

  Macmac89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  164
  Дечки, дали може во бременост да се конзумира мед со матичен млеч?
   
 20. Medical girl

  Medical girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Девојки јас купувам матичен млеч помешан со мед полен и прополис од Пчелни произоди хепи во кисела вода имаат продавница.
  Пишува 100 посто природен но незнам дали е подобро да купам чист млеч или вака помешан да го јадам?