Матичен млеч

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од TeaB, 9 јули 2011.

1. TeaB

TeaB Популарен член

Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    541
    Не видов дека има ваква група...ако има слободно во канта :)
    Ме интересира дали некој од вас користел матичен млеч и дали сте задоволни?

2. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    5.144
    100% природен матичен млеч нема, тоа ќе ви го каже секој пчелар затоа што е невозможно да се извади и обработи. Има по аптеките вештачки матичен млеч. Го подигнува имунитетот и добар е за белодробни и респираторни заболувања.

На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sonjar

sonjar Истакнат член

Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
  4. st-el

st-el Истакнат член

Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Tатко ми е пчелар, тој за мат.млеч вели дека многу помага во подобрување на имунитет,штити од канцер, ја подобрува крвната слика... Негова препорака е да се консумира природен мат. млеч, секое сабајле на гладно по една лажица - дрвена или пластична, никако метална.

5. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    5.144
    А прави матичен млеч???

6. goddess.Of.chaos

goddess.Of.chaos Популарен член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    837
    Јас пијам, од лекар ми е препишано за имунитет. На нокти и коса и кожа се гледаат прво резултатите, ама да не се лажеме, треба со месеци да се пие за такво нешто. 3-4 минимум.

7. LadyEj

LadyEj Истакнат член

Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    128
    Не е можно. Татко ми поседува пчели, сведок сум дека вадиме матичен млеч кој може да се конзумира измешан со мед, или чист, под јазикот. 100% природен!

8. IvanaMkd

IvanaMkd Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.049
    Можам да се согласам со сите, сум користела помешан со мед. И многу е добар за имунитетот.

9. frose32

frose32 Активен член

Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    матичен млеч може да се извади природен но неговата структура е термолабилна и на собна температура се губат состојките мора да се чува во фрижидер а кај пчеларите на пазар не сум забележала дека имаат а фабричкиот е лиофилизиран и тој и на собна температура е стабилен и хранлив

10. Mygirl

Mygirl Популарен член

Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    845
    Ние користиме, не е точно дека нема 100% природен, ние го земаме од пчелар кој воедно е и претседател на организацијата на пчеларите. Се чува замрзнат.
    Ивана, не го мешај со мед, така му се губат повеќето од корисните состојки што ги содржи, земај мала количина без ништо и гледај колку можеш повеќе да го држиш под јазик, така најдобро се апсорбираат неговите состојки во телото.

11. TeaB

TeaB Популарен член

Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    541
    Mygirl може да ми дадеш повеќе информации за тој човек кај да го најдам, сакам и јас :)

12. corto.maltese

corto.maltese Истакнат член

Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.026
    Матичен млеч неможе воопшто да се произведе надвор од пчелна кошница. "Фабрички" или "вештачки" млеч како што некои пишуваат, ако го има, воопшто не е млеч, нема лековито дејство и не е здрав. "Вештачкиот" млеч е материја-фалсификат во која има се само не состојките на вистински матичен млеч. Млечот е специфичен секрет излачен од млечните жлезди на пчелите и ништо неможе да го замени. Се што се продава по аптеките или големите маркети во некои убаво аранжирани шишенца и пакувања со името матичен млеч е само чиста комерцијала на големите корпорации. Заработката им е во прв план, а здравјето на човекот не е ни на последно место. Треба да бидеме среќни што кај нас уште сеуште може да се конзумира и купи свеж и вистински матичен млеч кој е скоро секогаш помешан со мед како би се зачувале неговите особини со спречување на оксидација. Најдобро е да се нарача кај некој пчелар од доверба, никако од пазар.

На joy1, DiaCor и Abeja им се допаѓа ова.
  13. Silver.E

Silver.E Популарен член

Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.244
    За среќа имаме повеќе пријатели пчелари, и од кај нив си набавувам матичен млеч (го прават по рецепт, измешан со мед, полен, т.е прават некој сооднос).
    Се јаде по една лажица наутро, не смее да е метална лажица.

Го зголемува имунитетот, се чувствувам убаво, а знам дека го продаваат на болни од разни болести, за бронхитис, крвен притисок, млади кои не можат да забременат, итн.

14. Cvekjence

Cvekjence Истакнат член

Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    199
    Сакам да прашам, дали пчеларите продаваат и на други или само на вас поблиските? Баш би сакала да купам, ако може кажи ми каде да ги најдам, бидејќи не познавам ниеден пчелар :wasntme:

15. corto.maltese

Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.026
    Продаваат секому, само сега уште не е сезона за производство на матичен млеч. За четириесетина дена можеш да најдеш свеж и квалитетен млеч.

За тоа од каде да најдеш, ти испратив лп.

16. Avokado

Avokado Истакнат член

Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    346
    Aj ako sakas i mene pisi mi kaj da najdam maticen mlec

17. corto.maltese

Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.026
    Ај, ама прво смени ги подесувањата во профилот. Не можам да ти пратам порака.

18. whitepearl

whitepearl Истакнат член

Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    24
    Би сакала и јас да дознаам каде можам да нјдам
    Благодарам

19. Macmac89

Macmac89 Истакнат член

Се зачлени на:
    30 октомври 2013
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    148
    Дечки, дали може во бременост да се конзумира мед со матичен млеч?