Машки гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bluberry, 25 март 2010.

 1. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  девојки дали знаете дали има нешто вакво мислам да не бидам буквално сфатена сакам да прашам Каде можат машките да вршат прегледи за нивната плодност и за слични такви проблеми? :?: :?: :?:
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Женски
  На уролог, тоа е гинеколог за машки :D
   
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  kaj cicko UROLOG :)
   
 4. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  а тој се наога некаде по болниците или има приватни уролози :?:
   
 5. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  31
  И приватни има и во болниците да речам на државно ги има,ама обично тој што е доктор во болница и приватно имаат.Ама сепак мислам дека приватно помалку ги има.
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Женски
  Дечкото што има потреба од уролог може да оди на матичен, матичниот ќе го упати каде точно да оди, ќе му каже како оди тоа приватно-државно, дали се исти цените а мислам дека мора упат да му напише затоа што без упат ќе му наплатат поскапо .
   
 7. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.100
  Допаѓања:
  6.558
  Гинеколог е доктор специјалист што опфаќа следење и лечење на болеси кај жените во областа на гинекологијата-заболувања на женски репродуктивен систем,како и лечење на неплодност,фертилитет и инфертилитет и акушерство-област за планирање,следење и тек на бременоста-гравидитетот.За лечење на неплодност или ин-витро фертилизација потребен е гинеколог и кај двата партнери.
  Уролог е докор специјалист што опфаќа следење и лечење на болести на уринарен тракт и кај двата пола.Значи на уролог одат и мажи и жени.Во урологија како медицинска специјалност се зафатени:бубрези,бешика,мочни патишта,простата кај мажи,машки полов систем.
  По правило тако звани машки гинеколог е АНДРОПОЛОГ но во МК сеуште нема таква специјализација,па затоа мажите најчесто се упатуваат на уролог.
  Инаку гинекологијата и урологијата се блиски специјалности според нивната дејност и намена и се нарекува со заедничко име УРОГИНЕКОЛОГИЈА.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.137
  Допаѓања:
  153.480
  Пол:
  Женски
  Таканаречен машки гинеколог е АНДРОЛОГ, а не андрополог ;)
   
 9. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.100
  Допаѓања:
  6.558
  Извини на грешката инаку јас ја барав таа специјализација,ама моментално ја нема во МК.
   
 10. equip

  equip Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  25
  Сакам да ве прашам како изгледа преглед кај машко, во смисла да се утври дали има некоја сексуална болест??? Бидејки многу било болно кај машките да се земе брис, барем така му објасни урологот кога мојот партнер беше на преглед, и му казал дека нема потреба од таков преглед ако нема никакви симптоми,а јас баш сакав да се прегледа (пошто нели има и болести кои на манифестираат никакви симптоми)......
  Ајде кој е информиран нека пише.....
   
 11. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  ^^
  кај уролог прегледот,барем првиот би требало да биде целосен
  најпрво со надворешно гледање на половите органи,
  потоа се прави допирање од страна на урологот на скротумите и целосно на пенисот,
  потоа би требало да се направи ректално туше(тоа е со еден прст,преглед на аналниот отвор,каде се напипува машката полова жлезда-простатата),
  доколку нема никакви надворешни промени,болки,црвенила,чешања,добро би било да се земе брис,и урина ,брисот е повеќе непријатен и минимално болен,се зема од отворот на пенисот.
  доколку треба понатамошни испитувања за плодност се зема и мало количество сперма,за да се испита количеството на сперматозоиди и нивната физиолошка функција.
  сетоа ова би требало да го сочинува еден нормален преглед кај уролог :)
   
 12. AndyRad

  AndyRad Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, dali nekoja ima preporaka od dobar urolog?
   
 13. gabrielka

  gabrielka Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  6
  Доктор суат во градска