1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машко циција?

Дискусија во 'Врски' започната од Tanjamm, 28 август 2012.

  1. broken1

    broken1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Мојов дечко фала богу за кафе досега немам платено нишо еднаш и се каравме за тоа јас да платам ми викаше немат шанца..Ноо за роденден и тие работи..Луѓее ништо не ми купи јас 5 месеци пари берев за роденденот негов тој ништоо ни викаше шо да ти купам и што можев да му кажам НИШО му викавв ме молеше да му кажамм пошо не знаел тој Ама како можев да му кажам и дојде нишо не ми имаше купено а за Св.Валентин не ми ни рече нешоо скарани бевмеее и инат тераше ни ми пишуваше :^)
     
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не сум имала искуство со ваков тип дечко.
    Според мене,разумно е и двајцата партнери да плаќаат.Но,тоа не значи дека сметките треба да се прецизираат и да се мери на кантар кој повеќе потрошил.Некогаш работите се одвиваат и непредвидено во однос на трошењето.А во сето тоа најважно е да бидеме исполнети и среќни.Со меѓусебно разбирање и културно однесување се може да се надмине.
     
    На spacegirl92 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    На почетокот на врската си плаќавме секој сам за себе. Може некогаш и сум изгледала како циција, ама што да правам - студент, мора да се притегаш за да истераш до крај на месец, се случувало и последните пари да си ги дадам само затоа што не сакам да ми плаќа.
    Не знам еве, јас не би можела да живеам со циција. Не сакам да ми купува он на мене работи скапи, да ме носи по ресторани или слично, сакам мали гестови. Чоколатце едно малецко, сладолед, одвреме навреме.
    Уште ми е мака кога за роденден не успеав да му купам подобар поклон од тој што му го купив. Не можев ни да отидам кај него тогаш, а толку сакаше. О, да знаеше дека имав уште 100 денари до крај на месец немаше ни збор да спомне.;(
    Кога ќе дојдеше кај мене гледав благо да имам или нешто друго за грицкање, и тоа од бонската пошто пари малце послабо.:?:
    Секогаш кога доаѓа кај мене на гости гледам да обезбедам храна - најбитното, и за мене и за него, ќе зготвам нешто и слично. Гледам дека и нему му е незгодно кога купувам храна, ама нема смисла тој плаќа карта за да дојде, па и да го оставам гладно кога веќе на гости ми е. ^_^
    Кога доаѓаше во мојот град гледав барем едно кафе да го почестам кога веќе не можам повеќе :doh: и се договаравме наредниот пат тој да плати. Се гледа дека има осет, разбира оти сум студент и не можам да си дозволам многу луксузи. Секогаш сакам да му купувам чоколатца, сакам да му купам нешто, чисто така оти ми е ќеф, оти ме радува. Еве собирам пари за годишнинава нешто да му купам ама не знам колку ќе успеам да соберам.
    Не можам да ги разберам таквите што не сакаат дечкото/девојката едно кафе да си ги почестат. Кога се сака, се сака со душа и парите се небитни.
    Исто е и со сестра и со другарка и било кој. Па кога гледам дека некој ме цени, дека се грижи за мене, и душава би си ја дала.
    Имав и другарка во стан што седеше и сакаше цело време да јаде кај мене во студентски, а нејзините имаат плати од по 30 000. Частив еднаш, двапати, трипати, луѓе јаде од јадењето и го вреѓа студентскиот и оние што седеле во него. :( Какви нелуѓе имало. Еднаш мајка и и рече, ај плати и ги боновите за тоа што си јадела, само се насмеа и ништо не сакаше ни да понуди пари. Сега пак сака така, ама нема. :devil:
     
    Последна измена: 8 ноември 2014
    На Michaelalala му/ѝ се допаѓа ова.
  4. haveasweetdream

    haveasweetdream Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    претпоставувам дека поголемиот дел од вас нема да се сложат со моето мислење, но морам да кажам дека откако ги прочитав сите постови од оваа тема и самата јас го сменав до некаде мислењето кое патем беше скоро идентично со вашето. Знам дека секоја од нас сака да се осети како дама барем во одредени моменти и се сложувам со тоа, мегутоа искрено не ми е јасно зошто би го нарекле својот партнер циција ако ја делите сметката? И јс не ги оправдувам оние кои ги бројат парите до денар или прават расправија затоа што сте му должеле, но ако е океј некогаш да плака тој, а некогаш вие, нели истите пари секако ги дава? сакам да кажам има мажи кои не му придаваат многу важност на тие работи, можи неможат да не разберат, а можи и не претставува за нив ништотоа што денес тие ке платат а утре вие. Затоа сметам дека можеби не би требало во ваков случај ова да го свакаме како голем проблем во врската. А, секако цициите можат да с препознаат и по многу други ситуации, кои немаат оправдување, едноставно мислам дека оваа која јас ја наведов не претставува проблем..:)
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Кај ги наоѓате таквите? Јас не само што не сум имала таков, туку и никој во моево опкружување ги нема тие карактеристики.
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Фала богу до сега само еднаш се "имам судрено" со таков.Не е финтата за 60ден што ќе платам туку каде изчезна културата ? Со години се нема случено маж да прифати да платам сметка (иако сум инсистирала).
    Пред 4години си фанав дечко .Луѓе верувале или не додека одевме (4год) он ми немаше дозволено сметка да платам :о Се расправавме за тоа ,ама џабе немаше резултат.Не прифаќаше пари од мене !
     
  7. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Првиот пат кога излеговме си плативме по пола со друштво бевме, а и тој не беше многу добро финасиски. Потоа нонстоп тој плаќаше или кога ќе ми притребаа пари му барав и потоа му ги враќав, никогаш не барав од дома, а и да побарав не ми даваа. Или ќе бендисав нешто и немаше да можам да си го купам во моментот, ќе ми го купеше тој. И секогаш се каравме за парите зошто многу ми беше страм тој да плаќа дури и кога имав не сакаше да платам јас. Ко пораснав почнав да си земам пари од стипендии и почнав да му враќам, не на ти пари туку од типот јас сакам да частам или пред да се видиме ќе изнакупам за грицкање, често се случва да му се бендиса нешто и јас да му го купам со ќеф. И веќе не дозволубам тој да плаќа секогаш.
     
    На Ivanaaa_K и toogood им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Да нема.. разбирам..

    Ама кога има а денар не троши...|(
    Не барам на мене да ги троши...еден сладолед да почасти од мерак, па ќе се реванширам:D
     
    На Згодно Момче му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Не знам дали беше циција бифши ми ( кратка авантура) , али неколку пати ми дојде на кафе со 1000 денари , 50 еврекии , и нормално јас плакав , бидејки келнерките немаа ситно :headbang: и го откачив :headbang::headbang:
     
  10. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Јас имав еден ваков. Ајде на почетокот на врската не беше вработен и да речеме дека немаше нешто многу пари. Но сепак ме иритираше фактот дека кога ќе седневме некогаш некаде се случуваше јас да се напијам една пијачка од причина што ми била сосема доволна а тој да нарача три па на крај кога ќе стигнеше сметката јас ја плаќав мојата а тој неговите. (facepalm) Мислам кај три плаќа па уште една ли беше проблем? На моменти го жалев си велев ај не работи може нема ама па ако беше така не би нарачувал повеќе пијачки, сепак тие се трошок за некој кој нема доволно. Не е до парите, до самиот гест е. Не дека ми е целта дечкото да троши на мене но сепак тоа и не е некој трошок и така си е редот. По некое време се вработи, повторно си остана ист. Се случуваше да седнеме во кафана со парови, кога ќе поминеше девојка што продава рози, сите им земаа на девојките а овој си ќути си се прави дека не гледа. А ќе нарача најдобра храна. Демек трошок му беа уште 100 ден. плус? Неколку пати ме стави во некоја таква непријатна ситуација. А да напоменам дека и за други работи забушаваше, што и да требаше да се купи заедничко ме местеше јас да го земам а потоа ниту се нудеше да даде пари ниту пак јас му барав. Било поминало, заради други работи го баталив но сепак ќе кажам дека е непријатно да имаш машко циција крај себе. (n)
     
    На Kitty23, mari_sa и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  11. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    Во врска со темава, не само со циција машко, туку и со циција другари/ки не би можела да бидам. :shake:
     
    Последна измена од модератор: 7 април 2020
    На manga_, hermosa, Elf и 4 други им се допаѓа ова.
  12. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Nemam vakov problem, uopsto ne e cicija, jas sum poveke od nego, i cesto znai da kaze za mene parite ne znacat nisto ako sum sreken.
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Вие имате дечко а не спонзор не се правите спонзоруши кои ги купуваат за пари. Каква циција ако нема пари или ако заработува и се дава на самохраната мајка зошто да се правам толку злобна да го зборам дека е циција и клошар
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Maaaaaaaaar1

    Maaaaaaaaar1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2022
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Женски
    Ја отупе.Ваљда не се омажи за овој????
     
  15. Polska.Win

    Polska.Win Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Јас имам двајца другари едниот беше циција па као се оправи а другиот мислам женска не си фаќа само да не ја почасти пијачка
     
    На Ekvador и Maaaaaaaaar1 им се допаѓа ова.
  16. Maaaaaaaaar1

    Maaaaaaaaar1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2022
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Женски
    Хахахахахха.Имам дечко и често знам да речам ај да не трошиме многу,а он само ќе ми рече работам те сакам и сакам да трошам за убаво со тебе.
     
  17. Polska.Win

    Polska.Win Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    А бе глеј,со девојка ми излагавме да не претерам секој трет ден ама од коа накачија цениве по рестораниве и кафулињава,почнавме многу ретко само на кафе а ако ни се јаде нешто си спремаме дома,дали пици,шпагети...
    Ќебапиве 20 денара ги направија |(
     
    На Maaaaaaaaar1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivanaaa_K

    Ivanaaa_K Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo ekipo,
    Decko mi celo vreme zbori kako i kolku pari vadel i deka zasluzuval odmor kakov so saka, jas sum student i ne sakam da baram celo vreme od doma a toj gleda za nova godina hotel od 2.000eur i mi kazuva kako ke sme si delele pari, se vo red ke delam ne sakam da mi plati da ne me razberete pogresno, samo sho kako da ne e svesen deka mu imam kazeno ke si zavrsam fax, ke rabotam i ke e poinaku.. znae i pred izleguvanje da me prasa imas pari i kolku, imam jas ama znaes za sekoj slucaj i tamu na masa primer ke mi kaze dodadi uste 500den.
     
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Кажи му дека за разлика од него ти не заработуваш. Не е исто да имаш и да немаш плата. Ниту пак е во ред да отидеш и од твоите да побараш толку пари за Нова Година. Треба да се прилагоди и на твоите можности а ако има посебни барања тогаш нека ја подмири сметката на двајцата. Ме нервираат многу себични ликови кои на прво место си го ставаат исклучиво сопствениот ќеф. Така еден идиот што го знам си отиде сам на одмор а девојката негова бидејќи не работеше остана затоа што не можеше тоа да си го дозволи. Наместо да отидат и двајцата на нешто подостапно тој за себе потроши сума колку за цело семејство. Себично максимално. Сега се у брак, нишо чудно и во иднина сам да отиде ако она остане без работа.:|
     
    На eliesaab, Ekvador, FridaodaMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    9.429
    Пол:
    Женски
    Ќе си кажиш отворено дека ти во овој момент не можиш да си дозволиш да плаќаш 1000 евра за Нова Година затоа што не работиш, и не сакаш да ги трошиш твоите, сепак е преголема сумата. Биди си отворена, предложи му за негде поефтино на 2 дена ете Охрид пример... Извини вака ама многу себично ми делува по твоево кажување, сепак ти си студент и немаш свои финансии за да се луксузираш како него.