1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мајасил

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од black-angel, 1 јуни 2011.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Лоша кожна инфекција,свраб по целото тело што се претвора во рани,а започнува како мали топчиња по кожата.Има некој повеќе информации околу ова и кои лекарства се користат :(
   
 2. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  738
  Мајасил е турцизам кој се користи за повеќе кожни болести. Знам дека го користат надрилекарите за псоријаза и атопичен дерматит. Треба го знаеш точното име на болеста за да можам да ти дадам повеќе информации.
   
 3. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  свраб по целото тело што се претвора во рани,а започнува како мали топчиња по кожата овие се симптомите
   
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  738
  Дијагноза за кожни заболувања не се дава на форум, специјалист за кожни болести да е пак ќе речи морам да видам. Ако се топчињата со течност прозирна е една дијагноза, ако се до гној друга, ако се јасно оделени едно од друго трета, ако се спојуваат конфлуираат четврта.....сврав, чешање по кожа можат да дадат и некои заболувања на хепарот, па од чешање се прават рани. Значи од ова што го наведе без да видам во обзир идат најмалку 20 дијагнози, а што е побитно сите различно се лекуваат. Мој совет, упат и на дерматовенерологија. Без да се види, не може да се постави дијагноза, а уште помалку да се даваат совети за лекување.
   
 5. plavicka

  plavicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  prijatel na moite koristese priroden lek za toa... neznam kako se vika tocno drvoto obicno po selata go ima ona sto ima kako paricki na nego na prolet se zeleni, a veke na esen se kafeni, obicno od tie paricki pravat caj protiv meka stolica. E sea podebela sirova granka ke preseces i ke ja stavis od ednata strana vo ogan, a od drugata ke izleguva vodicka, epa od vodickata ke se mackas i ke ti pomine. pozzz
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Редактирано од модератор: Телефонски броеви испраќајте само по ЛП.
   
 7. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  JAS GO IMAV NA DESNATA RAKA NA MALIOT PRST I STO SE NE PROBAV AMA SAMO MAST ADVANTE TOA MU E LEKOT SE DRUGO E GOLA VODA
   
 8. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  8
  Јас имам мајасил на нозете веќе 5 години и перманентен лек за него нема, по посетата на дерматолог немав никакво подобрување ми даде Канестен ама ништо од него - ЛЕКОТ ми го даде аптекарка од тогаш немам проблем никаков само што ке ги видам брунките и осетам свраб го правам следново:
  пола аспирин 100 го растварам во мн малку вода доволна колку за површината што ми е нафрлана натопувам со неа крпче и седам така 10-15 мин со крпчето, после го тргам и чекам да се исуши местото откога ке се исуши ставам маст БУТАВАТЕ за 2 дена ги суши брунките и не се појавуваат многу долг период мене лично скоро по година дена ...
   
  На TMNT, Antebellum и SSonja им се допаѓа ова.
 9. delfinaa

  delfinaa Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7

  тука станува збор за псоријаза медицински израз за оваа народски наречена габа или мајасил
   
 10. SSonja

  SSonja Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  јас како медицинска сестра,а се знае дека ние медицинарите сме најлоши пациенти,скоро 5 месеци се малтретирав со истото,и на крај една колешка ми даде малку од некоја крема што ја правела некоја турчинка во битола,само еднаш што се намачкав одма имав резултати...кремата е околу 250-300 ден,околу 100мл...тоа незнам точно,и ја имало во битола во некоја аптека,значи вака,по улицата кај кам маркет се одело право,па кај болницата се вртело лево и одма на првата уличка десно,на 20 метри од вртењето...така ми кажаа,така ви кажувам,јас битола не ја знам ;) значи и во самата аптека знаеле само треба да се каже крема за мајасил,во бело кутивче со жолто капаче била,така ми кажаа,и еве и јас уште вечерва преку едни луѓе ќе си ја нарачам да ми ја купат...поздрав...
   
 11. MeniPedi

  MeniPedi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  1
  мајасил е турцизам за егзема. секако треба да види специјалист дерматолог каква е состојбата и со каква терапија ќе се оди.
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  И јас имав проблеми на двапати....обично напролет. И има една маст која мн ми помага...како со рака тргнато да е. Ама се заборавам како се вика... :?:
   
 13. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  ^ Па и не помогна баш....да не е Адвантан, Афлодерм, Бепантен...
  На син му му излегува на обравчињата од страна кај ушињата.ж и на челото.
  Ако ептен се вцрви го мачкам со Адвантан, ама таа крема е со кортикостероиди и затоа мачкам само еднаш месечно...останатите денови Пантексол и Еуцерин 5% крема од црвената линија.
  Се` уште има црвенило, ама барем не е разлигавено и како да проаѓа. :clap: Сега и не се чеша толку често.
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  ^Не не се тие...ај баш ќе проверам и утре ќе ви пишам.
   
 15. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  11.224
  Zdravo, dali moze da mi kazete so koja postapka se dijagnosticira egzema ili psorijaza? Sto tocno se vrsi koga ides na dermatolog dali se pravi ispituvanje ili samo so pogled?
  Se pojavuva na dlankite i na petite, jas barav na net i spored simptomite ili e egzema ili psoriasis palmoplantar.
  Najprvin kozata stanuva tvrda kako da niknuva nesto odozdole i mnogu cese, a potoa pocnuva da se lupi stanuva suva, i duri se kine na svivkite na dlankite ako ne se nacmacka nekoja mrsna mast. Pri dopir so voda uzasno bolat tie rascepi.a voedno i cese. Probavme mnogu masti prepisani od lekari ama nema korist. Ako znaete nekoj alternativen lek, domasen ve molam spodelete. Znam deka e neizlecivo ama vaka ako prodolzi da se siri nema da moze ni da odi ni da raboti.
   
  Последна измена: 16 јули 2015
 16. Butterflies38

  Butterflies38 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас имав егзема или народно мајасил на ногата подолго време и се мачкав со канестен што ми го препорача лекар и ништо,сестрами купила една маст која се вика емудерм а она ја купила зашто имала изгореница на раката и нејзе и помогнало и ми даде да пробам се намачкав и чешањето ми престана по првото мачкање,а за кратко време ми се изгуби скроз.Пробајте ви ја препорачувам зашто мислам дека е за повеќе кожни болести и сестрами мислам дека ја купила од космо тинех.
   
 17. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  На прст имам цело време страшно црвенило кое во одредени периоди ( на 2-3 дена ) целото се воспалува уште толку .. честа е оваа појава
  порано се лечеле со бајачки 300 чуда , сега од зор и тоа би пробала ама не знам некој таков
  татко ми имаше на петите и повремено пак се покажува
  еден човек даваше терапија со апчиња некои домашни што ги прави ама не му помогна него
  имам братучетка што цел живот целите раце и се такви црвено воспалени
  ако некој нешто знае во врска со ова нека пише
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.567
  Допаѓања:
  80.640
  Пол:
  Женски
  Мајка ми има проблем со ова, често има црвенила помеѓу прстите од дланките и толку ужасно и болно изгледа кога е воспалено, што ми доаѓа јас да плачам на глас наместо неа. :(

  Најмногу позитивен ефект имаше од невен. Си правиме домашна маст од невен, а болните места ги одмива со чај од невен, но не таков од филтер-кесичка, туку набран - си одгледуваме дома во саксии.
  Невенот е многу добра билка при лекување на вакви кожни болести, меѓутоа секако неизбежна е посетата на дерматолог.
   
 19. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.579
  Допаѓања:
  151.535
  маст адвант или кремот од скендер хоџа