1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менингитис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од AlmedinaDina88, 25 јануари 2018.

  1. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Дали сте се соочиле со оваа болест самите вие или некој ваш близок ве молам споделете мислејне
     
  2. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    63.991
    Пол:
    Женски
    Што конкретно те интересира?
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не.

    Инаку тоа е акутно воспаление на мозочните обвивки кое може да биде предизвикано од одредени лекарства но и некои вируси или бактерии. Поради тоа, зависи за кој тип на менингитис прашуваш.

    Ме изненади податокот дека на Нов Зеланд кој спаѓа во високоразвиени земји до 2004 година мака мачеле 13 години со епидемија на менингококов менингитис - опасна заразна болест предизвикана од бактерија. Успеале да ја сузбијат со редовна вакцинација против истата.

    Во скопскиот центар за јавно здравје (Завод за здравствена заштита) може да се добие еднократна вакцина против истата, која воедно е задолжителна при патување во одредени земји (Саудиска Арабија, Индија, Монголија и уште некои африкански земји). http://www.cph.mk/mk/uslugi/v
     
    На buba4e89 и sorbet им се допаѓа ова.
  4. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Simptomi kako da prepoznam posto jas 9 dena so tapa bolka bev i bolka vo zeludnik i nozete so si dena raka posle 5 dena so silna glavobolka ne stanav 4 dena od krevet od tie 5 dena 3 pati povrativ pa posle na nevrolog mi dadoja edna infuzija mi se smiri glavobolkata i demek imam migrena ama od snosti pak tapa bolka mi se pojavi i zeztina vo obrazite se plasam da ne imam takov problem a lekarite ne me svakaat vikaat deka ako veke imas mn loso izgledala.taa bolest ova ona a jas stvarno se plasam mnogu mnogu :(
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Прецизна дијагноза дали се работи навистина за менингитис или не може да се утврди само лабораториски со земање примерок од спинална (кичмена) течност со помош на специјална игла и велат дека не боли толку многу колку што некои тоа си го замислуваат. Но лекарите се веројатно во право кога ти рекле да било тоа ќе изгледало многу полошо.

    За симпотмите може да се прочита на линк(текст на српски):
    https://sh.wikipedia.org/wiki/Meningitis
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Abe ne ni pomisluvaat na taa bolest i da ja imas ke te ostaat da umres iskreno ti kazuvam jas 15 dena se maltretiram nikako da doznaat sto mie sega mi se smirija glavobolkite pa sum malce posmirena zosto bev mnogu uplasena
     
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Triksy27

    Triksy27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Имав јас како малечка, во градинка кога бев ја добив. И бев во државна болница и таму на најразлични испитувања ме однесоа. После дали 1 или 2 недели лежев во болница. Инфузија примав додека лежев и уште првиот ден ми земаа од грбот течност и претпоследниот ден, се уште имам многу вивидни спомени од тогаш и знам дека не болеше, дури докторката се зачуди што не почнав да плачам или да вриштам. Мајка ми ми кажуваше дека утрото кога сум станала ми сметала светлината од надвор и очите не сум сакала да ги отворам и температура сум имала, други симптоми не знам баш дали сум имала.
     
  8. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Ah milo mie sto si uspeala da prebrodis iskreno :) jas se plasev da ne veke imam takov problem ama doktorite mi velat deka ne daj boze odma.ke.prepoznaele jas uste ne sum sigurna ama daj boze da e taka
     
    На Triksy27 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Мислам мораш да имаш висока температура над 40 и обично ја добиваат деца од земја и прсок.Има разни типови тип Ц и тип Б.
     
  10. Dr.Zzz

    Dr.Zzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Што се однесува симптомите на менингитис задолжително побарај помош од лекар доколку ги имаш следниве симптоми: пречуствителност на светлина, повраќање и напнатост во вратот, висока температура и секако силни главоболки. Велиш дека си била на лекар,дали направи лабораториски тестови,дали ти направија ЦТ снимки... Искрено мислам, а и се надевам дека не се работи за менингитис... Поздрав
     
  11. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Znacit imav silna glavobolka bez temperatura samo zeztina vnatresna temperatura i napraviv CT na glava DOktorkata vika deka nemozit da pokazit osven so tecnost od grbot
     
  12. Dr.Zzz

    Dr.Zzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Дали ти се смири сега главоболката?
     
  13. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    63.991
    Пол:
    Женски
    Сега гледам дека си ми пишала. Јас бев со висока температура над 40 степени. Чувствував голем студ и се тресев иако телото ми гореше. Бев во кома неколку часа, а кога ми ја праева пункцијата дојдов при свест.
     
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Da da mi se smiri ama imam i pokacen prolaktin 81,47 izgleda migrenaga prolaktinot sve mi vliaelo piso da bese meningitis ne ke bev ziva dosega :(

    Gospod te cuval milo mie sto si dobra
     
    Последна измена од модератор: 29 јануари 2018
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lilife

    lilife Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Da, jas imav koga bev 11 godini. Sega imam 37. Togas bev bolna od zauski i prv pat dobiv ziklus. Od togas stradam od nenormalni glavobolki .
     
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dr.Zzz

    Dr.Zzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    А колку ти е покачен пролактинот? што ти рекоа за пролактинот? Дали си доилка, бремена?
     
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Trajce1981

    Trajce1981 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    So napravi se spasi Li od glavobolie
     
  18. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Темава не е активна од дамна, меѓутоа сакам да кажам дека менингитис и мигрена се разликуваат по еден специфичен симптом. Тоа е вкочанетост на врат во положба од 45степени и неможност за негово виткање. Овој симптом е еден од основните кај менингитис по кој ја препознаваат од мигрена. Најчесто се јавува плус и повраќање, покачена температура.
     
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Trajce1981

    Trajce1981 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    I bez teperatura ima meningitis
     
  20. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Да де затоа реков дека најчесто се појавува, што значи дека и не мора