1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструални чашки и реупотребливи влошки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladyySi, 29 март 2015.

 1. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  869
  Во последно време овие станаа апсолутен хит на интернет. Би ги користеле и вие?
  Pads-1.jpg picture_comparison_menstrual_cup.jpg
  Јас сакав ваква чашка да си земам за некој посебни прилики бидејќи нема опасност од труење на крвта ако не стигниш на време да ја смениш како тампонот, а и многу повеке абсорбира, ама никаде неможам да најдам :/
   
  На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш од овие чашките, барај mooncup на ebay, ги има, околу 30 евра беа мислам. Вреди за секоја пара. Немам лично искуство засега, ама имам познаничка што ја користи баш mooncup веќе години наназад и е презадоволна. Директно од нивната страница не може да нарачаш, не доставуваат до Мк.
   
 3. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  869
  Некако страв ми е од на такви страни, не знаеш од каква пластика се правени и што се не содржат во нив. Сепак такви кинески непроверени можат и алергиски реакции и што уште не да предизвикаат.
   
 4. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.480
  И како се користат чашкиве? Прв пат гледам вакво нешто но сигурно е подобро од тампон
   
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.302
  Пол:
  Женски
  Ја ставаш како тампон, кога ќе се наполни со крв ја истураш крвта и ја миеш и можеш пак да ја употребиш.
  Мене ми изгледаат интересно, би пробала ако ги донесат некогаш во Македонија, вака премногу замарање ми е да нарачувам.
   
  На joy1 и fighter им се допаѓа ова.
 6. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  1.559
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Gluposti vakvo nesto da stavam vo mene nema sansi,kako prvo voopsto ne mi izgleda ni bezbedno ni higienski 100 pati da prefatis so race duri da go stavis i namestis i mn grubo izgleda,poslem isto taka za vadenje mi izgledada tesko da ne objasnuvam vo detali kako mozi krvta da ja isturis lesno pri vadenjeto,pa poslem da go mijam?|( pak 100 pati da go prefatam i da go stavam ma nema sansi...
  Stojam pozadi toa deka tamponite se najhigienski i bezbedni,upotrebi frli nisto drugo ne prifakam,ova mene mi e cisto maltretiranje
   
 8. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.762
  lele ovie caskive mi se mn gadna rabota |-) ne ne i ne, a pak vloski da gi peram i da gi koristam !!!!! nema sansi,najdobro e tampon, il vloska normalna vadi-frli i higienski i se a ne vakvi raboti.
   
 9. The Doc

  The Doc Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Девојки што мислите за употреба на памучни влошки за повекекратна употреба кои се перат и пеглаат на највисока температура и можат да се користат до 3 години воедно се еколошки? Искуства ако некој ги користи
   
 10. Аничкаa

  Аничкаa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  И јас сакав да прашам за влошките ги видов на фејсбук мислам дека се супер и инан голема потррба од вакво нешто, но 150 денари беше една а јас би сакала барем десет хаха има ли некаде поевтини?
   
 11. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми кажеш каде во мк најде реупотребливи влошки, инаку ти се исплаќаат и да се по 150ден, а каде би нашла поефтини искрено не знам, на почеток е “инвестиција“, али ќе ти се врати :D
   
 12. Аничкаa

  Аничкаa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2020
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  441
  Пол:
  Женски
  На google пиши платнени влошки треба да ти се појави објава од фејсбук кај што продаваат
   
  На Sunday-Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Dali ste imale nesakani iskustva so tampon?