1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација два пати во месецот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tocka, 23 април 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    На гинеколог оди, никој тука не може да ти каже зошто тоа ти се случува. И да имало иста таква ситуација кај некоја од членките, може причината да е различна. Затоа е тука гинекологот.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Здраво овој месец добив на 13 и ми траеше 5 дена, обично ми трае 7, инаку прв циклус откако прекинав со доење, во меѓувреме додека имав добиено кренав температура околу 37,8 и имав некои жешки бранови и препотување, се посомневав на Ковид правев тест негативен испадна, ама една недела дури го направам јак стрес доживеав, и откако ми преќина менструацијата после 2 дена почна по еднаш на ден да имам некој исцедок со крв и еве денес како добиено исцедокот е темно крвав.
     
  3. BabyGirl3

    BabyGirl3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki ve molam za mislenje da mi kazite...Dobiv na 10ti juli i mi traeshe 5 dena posle to mi dojde pak na 25-26ti juli i isto taka mi traeshe 4-5 dena ama so mnogu malce krv...E sega sme 15ti pravilno trebeshe da mi dojdite na 10ti avgust dali toa e taka poradi toa shto mi dojde dva pati vo mesecot ili mozda sum trudna?
     
  4. Loverrrr*

    Loverrrr* Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, добив на 24 август и ми траеше до 28 август, од вчера 7 септември приметив капки крв на гаките денес 8 септември пак крв како зс менструација кога ми е нормално а и акни имам како за менструација имам 17 години и претходните 5 6 дена бев настината и уште сум и бев под стрес. Знаци циклусот ми траел 16 17 дена. Помош ве молам, нормална работа или?
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Ти кажаа и други членки мислам.
    Во овулација си.
    Крај краева оди на гинеколог, не сме тука ние гинеколози да знаеме што точно ти е.
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Moze da se sluci krvarenje za vreme na silna ovulacija, no ne e da se zanemari.. na lekar oti moze da e i od drugo...
     
  7. Loverrrr*

    Loverrrr* Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Од што на пример, некои хормони затоа што после односот анален што беше си добив менст, а и вагинален однос не сум имала никогаш а после менструација никаков однос
     
  8. Baby2018love

    Baby2018love Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Здраво незнам дали е соодветна темата за тука но пак ќе пишам ако има некој да ми помогне ќе.ми биде мило.
    Значи вака јас крварам од 20ти март сега сме 14 април без престан и тоа црвена крв на лекар бев мојата матична ништо не ми даде ќе престане рече и на приватно бев и таа кажа ќе престане и не престана од тој ден уште не престана добро земав упат и отидов во нашата болница таму ми рекоа пцо имам знам тоа зголемени јајници инфекција е.коли имам и тоа знам неможам да се излечам 8месеца од неа.е сега ми дадоа дабростон да пиам ми рекоа ќе престане за 2 дена но јас крварам уште многу пиев и ergyl мислам беа пак не престана се уморив веќе немам сила навистина ако имате некое мислење би се израдувала фала многу
     
  9. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    648
    Што бидна?

    Ешерихијата не се лечи лесно. Штом ја имаш во јајници, најверојатно уште ти е во уринарниот тракт.
    Д-маноза на природна база од брусница се, пробај витамин Ц земај дневно од 500/1000мг.
    Пробај некој период вака.
    Паралелно со многу увин чај и брусница. И многу вода.
    И обавезно да земеш втора терапија антибиотик. По потреба и да ги смениш, секако со консултација на лекар. И прави често уринокултура. Барем да надгледуваш дали бројот на бактеријата е зголемен или намален.

    Индивидуално е, поделени мислења има дека бактеријата не живее во базна/кисела средина.
     
  10. temiskera

    temiskera Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да прашам дали некоја од вас имала слично искуство.
    Добив 2 пати овој месец, имам болни и обилни менструации.
    Добив на 2 , после 18 дена , односно на 20 добив пат, обилно крварење, со парчиња, чиста црвена крв.
    Дали сега на очекуваната дата, пак ке добијам??
    Ви благодарам на одговорот.
    Убава вечер
     
  11. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.861
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да си посетиш гинеколог,тој ќе те упати што и како понатаму.
     
  12. temiskera

    temiskera Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Посетив, веднаш на денот кога добив "менструација" рекоа се е во ред, на докторот му личи на менструација, кога престанав да крварам пак отидов на гинеколог, се беше во ред. Се случувало од стрес, иако ја немав некој стрес, ни можеби потсвесно.
    Кога го прашав, дали пак ке добијам на денот кога очекувам, ми рече незнам ке видиме.
    Ме интересираше дали некоја имала слично искуство и како и продолжил циклусот, дали нешто се сменило после тоа ??
     
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.822
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    Два пати во еден месец имав менструација после примање на втора доза фајзер, од вториот пат на добивање на менструација до наредниот циклус имаше поминато 28 дена, и после него исто тој циклус го имав на 28 дена, значи ми се стабилизира самиот од себе циклусот, мислам дека не треба да добиеш на денот кога треба да добиеш, ако си имала пример пред една недела, туку ќе го поместиш календарот на апликацијата и тој ќе ти каже кога пак треба да имаш циклус во зависност од тоа на колку дена имаш циклус.
     
  14. temiskera

    temiskera Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Благодарам на одговорот.
    Не сум вакцинирана, а прв пат ми се случува да добијам 2 пати.
    Имам 32 години, и веќе одреден период се бориме со забременување, па затоа се доживувам трауматично.
    Поздрав
    Убав ден
     
  15. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    2.349
    Во мојот случај, во годината ОБАВЕЗНО ми се погодува 1 месец во кој ќе "добијам" 2 пати, бидејќи циклусот ми трае 25-27 дена, па така 1 месец годишно ќе ми се затекне мензис на почетокот и на крајот од месецот.

    Е сега, после вакцината, вториот менструален циклус по примената втора доза на Фајзер, имав 3 дена болки како за пред добивање (обично ме здоболува и за 1-2часа ми доаѓа), дури се посомневав да не сум бремена, ама не купив тест, решив да чекам да видам што ќе се случи. По 3те дена болки, на 4от добив оскудно, 2 дена имав само кафеаво и толку. Следниот месец си имав нормална менструација. Нареднава се надевам ДА НЕ ДОЈДЕ, пробуваме за бебе (fingers):inlove:
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Нормално е во некој месец од годината да добиваш два пати
    Знаеш дека годишно имаме 13 менструални циклуси, нели?
     
  17. temiskera

    temiskera Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Да.
    Но жени што имам редовен циклус од 28 дена, имаат 13 менструални циклуси годишно.
     
  18. maja4990

    maja4990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Zdravo, ve molam za mislenje 3 meseci po red mi doaga na sekoi 10 dena napraveno hormonski ispituvanja se e vo red i na ginekolog bev na dve mislenje kade sto mi kazaa deka imama sindrom na policisticni jajnici no nisto strasno se slucuva da se prokrvaruva dva pati mesecno no ova veke trae. Pravev CT na abdomen zaradi drugi pricini i tamu se pokaza dekanse cisti, no me plasi so prodolzuva seuste vaka, dali nekoj ima vakvo iskustvo, Vi blagodaram pozdrav
     
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Јас во периоди на голем стрес порано добивав по 2 пати во месец или ми прескокнуваше.
    Имам полицистични јајници. Не ми дадоа ништо да пијам, кога поминаа стресовите, ми се регулираше се.
     
  20. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    1.343
    Девојки дали некоја имала слично искуство ? Месецов пиев норлево и менструација добив 12 дена порано по завршувањето после 3,4 дена прокрварив повторно и тоа крварењето е исто како менструално бев на гинеколог ми кажа дека е од апчето , притоа имам воспаление на едниот јајник .
    Иако гинекологот ми кажа дека е од апчето сепак сум исплашена да не е нешто посериозно ...
    Исто така имам и полицистични јајници , но досега во живот сум немала проблем со ниту една менструација.