1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. emilijakaraivanova

    emilijakaraivanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    dali nekoj moze da mi kaze za sto stanuva zbor koga imam menstruacija cesto mi se slucuva da mi ostatanuvaat parcinja koga se mocam nz kako da objasnam a nekogas i na vloskata imam takvi sto e toa dali e nesto seriozno ili....
     
    На Dragana*Dragche и Cecko85 им се допаѓа ова.
  2. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    nema potreba da se plasis toa si sosema normalno.
     
    На Ciel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    toa se samo grutki krv koi sto ispagaat.nisto ne e strasno. uzaivaj! ;) i kaj mene go ima istoto. ;)
     
    На tigarche1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Тоа е од слузокожата која се лупи од матката за време на менструација, и најнормално е не се плаши ;)
     
    На Osamena devojka, tigarche1 и vesevska им се допаѓа ова.
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    i kaj mene e isto,normalno e toa,ne se plasi.
     
  6. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    malku krv....

    vcera na gakite zabelezav edna mnogu mala kapka krv.pomisliv sum dobila posto treba da dobijam denovive ali... posle toa apsolutno nisto. eve i od sabajle nemam.
    sto mislite deka bese toa malku krv vcera? mi se nema deseno vakvo nesto do sega....
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Мило, не се грижи. Понекогаш, додека да „пробие“ како што ми вели мојот гинеколог, може да имаш капки крв на гаќите. И мене тоа ми се случува обично на првиот ден, или ден претходно, имам само капка-две крв на гаќите. Така што немаш гајле ;)
     
  8. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    мене ме интересира коолку време ви трае менструацијата, колку дена е нормално да трае и дали може да се намалат деновите или да се зголемат со тек на време???????
     
  9. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Секако дека може да се намалат или да се зголемаат
    Менструацијата трае од 3 до 5 денови и се повторува на 28 денови,што се смета за редовна и нормална менструација,Менструациите може да бидат РЕТКИ , кога се јавуваат по 31 ден, И ЧЕСТИ кога се јавуваат во период пократок од 24 денови.
     
  10. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    фала тоа ме интересираше :) , јас скоро никогаш не сум имала на 28 дена секогаш ми било над 31 34 35 некогаш и 45 63 :P и знам од почетокот ми траеше по 7 па после неколку години се симна на 5 дена и во последно време по 3 махсимум 4 дена. Мислев да не се работи за некоја инфекција или проблем или пак самиот организам со текот на времето си ги приспособува деновите.
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    mene mi trae 5 den najmnogu,normalno e od 4-7 dena,i sekako deka moze i da se namalat i da se zgolemat i toa e normalno,no ako e povekje od 7 dena i e obilno(ne samo nekoja kapka),togas e problem
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ах, таа менструација :@ Единствената причина поради која мразам што сум женско. Кога ќе ми дојде, нерасположена, потиштена, немам волја за ништо...Покрај тоа имам ужасни болки во стомак, и нема шанси без апче да поминам. Па сакам да ве прашам, ги пијам кетонал форте (единствено од тие ми поминува) а сум слушнала дека не било добро да се пијат тие ? Дали вие имате таква информација?
    Иначе знае да ме изненади и да подрани и 7-8 дена. А ако може овој месец да ми дојде точно на денот на матурската ќе се шекнам :@
     
    На Osamena devojka, SummerGirl12 и majaivan им се допаѓа ова.
  13. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    i jas porano piev ketonal no i mene mi rekoa deka ne se dobri, stetni za jajce-kletkite,deka moze da ne zabremenis itn itn, a probaj so kafetin menstrual,jas sega redovno gi koristam, i jas imam mnogu bolki vo stomakot koga imam menstruacija, mi se povraka,me boli glavata, ednas i vo nesvest padnav, no so kafetin menstrual mi pominuvat bolkite, nekogas pijam 2 odednas (ne se stetni),probaj :)
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Јас апчиња не пијам колку и да имам болки. Кога знам од што ми се болките можам да ги издржам. И многу ме нервира овој период. Имам седум обилни денови :@
     
    На Osamena devojka и SummerGirl12 им се допаѓа ова.
  15. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Алал да ти е,јас нема шанси да поминам без кафетин менструал,многу ме боли,а и освен болки во стомак ме болат и нозете над колената,понекогаш и имам нагони за повраќање,уфф го мразам првиот и вториот ден,не сум способна за ништо :(
     
    На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Сум пробала со кафетин менструал, ама нема шанси, не ми поминува од нив. А овие кетонал ми се баш добри, ќе се напијам едно и после пола саат болката исчезнува. Ама ете велат штетни биле. Ама сепак мислам дека ако пијам по едно секоја менструација може не е штетно. Апа и ако се штетни зошто тогаш се пуштени во продажба по аптеките |( Јас така си се тешам :)
     
    На majaivan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    :lol: me iznasmea unfaithful, i jas porano piev,i toa 3 dena po red (2-3 dena imam bolki,zavisi), i jas ne mozev bez ketonalite, nekogas gi piev skrisno,majka mi ne mi davase da pijam, ama sega i so kafetinite mi e dobro :?:
     
  18. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    I jas mnogu retko pijam apcinja skoro nikogas a nemam ni nekoi bolki a koga me podzaboluva taka si traam kolku sto mozam i poleka poleka ke mi pomine. Inace vo pocetokot mi idese na okolu 28 dena i mi traese 6-7 dena a sega poslednive dve godini mi doaga tocno na 25 dena i mi trae 3-4 dena i imam zaprimeteno pri kraj na 2 den ili pocetok na tret den ke pocuvstvuvam ostra bolka vo stomakot kako da me seci kratko edna dve minuti i posle toa uste eden den imam slabo krvanje i tolku.
     
  19. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    a zosto ne probas so spasmex mislam deka se mnogu poefikasni i pomalku stetni.
     
  20. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Devojki fakt e deka site lekovi bez razlka koi se moze da imaat nesakani i stetni efekti.ama nie zborime za edna do dve kapsuli ili tableti mesecno, taka da nema potreba od panika. druga rabota e -pred lekot da bide pusten vo upotreba minuva milion i edna kontrola i klinicko ispituvanje na zivotni i zdravi luge-taka da-ne panicete.
    odberete si ona sto vi odgovara. mene licno kafetin menstrual ne mi pomaga. ja pijam Ventor. spasmexot ne go preporacuvam bidejki e jak anelgetic, a takvite bolki moze da se kontrliraat i so poslabi anelgetici.
    pozdravceee ;)