Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

 1. emilijakaraivanova

  emilijakaraivanova Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  dali nekoj moze da mi kaze za sto stanuva zbor koga imam menstruacija cesto mi se slucuva da mi ostatanuvaat parcinja koga se mocam nz kako da objasnam a nekogas i na vloskata imam takvi sto e toa dali e nesto seriozno ili....
   
 2. mjay-mjay

  mjay-mjay Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  13
  nema potreba da se plasis toa si sosema normalno.
   
  На Ciel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. skopjanka

  skopjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  toa se samo grutki krv koi sto ispagaat.nisto ne e strasno. uzaivaj! ;) i kaj mene go ima istoto. ;)
   
  На tigarche1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  386
  Тоа е од слузокожата која се лупи од матката за време на менструација, и најнормално е не се плаши ;)
   
  На Osamena devojka, tigarche1 и vesevska им се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.174
  Пол:
  Женски
  i kaj mene e isto,normalno e toa,ne se plasi.
   
 6. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  malku krv....

  vcera na gakite zabelezav edna mnogu mala kapka krv.pomisliv sum dobila posto treba da dobijam denovive ali... posle toa apsolutno nisto. eve i od sabajle nemam.
  sto mislite deka bese toa malku krv vcera? mi se nema deseno vakvo nesto do sega....
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.215
  Допаѓања:
  136.292
  Пол:
  Женски
  Мило, не се грижи. Понекогаш, додека да „пробие“ како што ми вели мојот гинеколог, може да имаш капки крв на гаќите. И мене тоа ми се случува обично на првиот ден, или ден претходно, имам само капка-две крв на гаќите. Така што немаш гајле ;)
   
 8. urnebes

  urnebes Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6
  мене ме интересира коолку време ви трае менструацијата, колку дена е нормално да трае и дали може да се намалат деновите или да се зголемат со тек на време???????
   
 9. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  40
  Секако дека може да се намалат или да се зголемаат
  Менструацијата трае од 3 до 5 денови и се повторува на 28 денови,што се смета за редовна и нормална менструација,Менструациите може да бидат РЕТКИ , кога се јавуваат по 31 ден, И ЧЕСТИ кога се јавуваат во период пократок од 24 денови.
   
 10. urnebes

  urnebes Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  6
  фала тоа ме интересираше :) , јас скоро никогаш не сум имала на 28 дена секогаш ми било над 31 34 35 некогаш и 45 63 :P и знам од почетокот ми траеше по 7 па после неколку години се симна на 5 дена и во последно време по 3 махсимум 4 дена. Мислев да не се работи за некоја инфекција или проблем или пак самиот организам со текот на времето си ги приспособува деновите.
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.318
  mene mi trae 5 den najmnogu,normalno e od 4-7 dena,i sekako deka moze i da se namalat i da se zgolemat i toa e normalno,no ako e povekje od 7 dena i e obilno(ne samo nekoja kapka),togas e problem
   
 12. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Ах, таа менструација :@ Единствената причина поради која мразам што сум женско. Кога ќе ми дојде, нерасположена, потиштена, немам волја за ништо...Покрај тоа имам ужасни болки во стомак, и нема шанси без апче да поминам. Па сакам да ве прашам, ги пијам кетонал форте (единствено од тие ми поминува) а сум слушнала дека не било добро да се пијат тие ? Дали вие имате таква информација?
  Иначе знае да ме изненади и да подрани и 7-8 дена. А ако може овој месец да ми дојде точно на денот на матурската ќе се шекнам :@
   
  На Osamena devojka, SummerGirl12 и majaivan им се допаѓа ова.
 13. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  271
  i jas porano piev ketonal no i mene mi rekoa deka ne se dobri, stetni za jajce-kletkite,deka moze da ne zabremenis itn itn, a probaj so kafetin menstrual,jas sega redovno gi koristam, i jas imam mnogu bolki vo stomakot koga imam menstruacija, mi se povraka,me boli glavata, ednas i vo nesvest padnav, no so kafetin menstrual mi pominuvat bolkite, nekogas pijam 2 odednas (ne se stetni),probaj :)
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.057
  Допаѓања:
  48.356
  Пол:
  Женски
  Јас апчиња не пијам колку и да имам болки. Кога знам од што ми се болките можам да ги издржам. И многу ме нервира овој период. Имам седум обилни денови :@
   
  На Osamena devojka и SummerGirl12 им се допаѓа ова.
 15. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  269
  Алал да ти е,јас нема шанси да поминам без кафетин менструал,многу ме боли,а и освен болки во стомак ме болат и нозете над колената,понекогаш и имам нагони за повраќање,уфф го мразам првиот и вториот ден,не сум способна за ништо :(
   
  На SummerGirl12 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Сум пробала со кафетин менструал, ама нема шанси, не ми поминува од нив. А овие кетонал ми се баш добри, ќе се напијам едно и после пола саат болката исчезнува. Ама ете велат штетни биле. Ама сепак мислам дека ако пијам по едно секоја менструација може не е штетно. Апа и ако се штетни зошто тогаш се пуштени во продажба по аптеките |( Јас така си се тешам :)
   
  На majaivan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  271
  :lol: me iznasmea unfaithful, i jas porano piev,i toa 3 dena po red (2-3 dena imam bolki,zavisi), i jas ne mozev bez ketonalite, nekogas gi piev skrisno,majka mi ne mi davase da pijam, ama sega i so kafetinite mi e dobro :?:
   
 18. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  20
  I jas mnogu retko pijam apcinja skoro nikogas a nemam ni nekoi bolki a koga me podzaboluva taka si traam kolku sto mozam i poleka poleka ke mi pomine. Inace vo pocetokot mi idese na okolu 28 dena i mi traese 6-7 dena a sega poslednive dve godini mi doaga tocno na 25 dena i mi trae 3-4 dena i imam zaprimeteno pri kraj na 2 den ili pocetok na tret den ke pocuvstvuvam ostra bolka vo stomakot kako da me seci kratko edna dve minuti i posle toa uste eden den imam slabo krvanje i tolku.
   
 19. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  20
  a zosto ne probas so spasmex mislam deka se mnogu poefikasni i pomalku stetni.
   
 20. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  858
  Devojki fakt e deka site lekovi bez razlka koi se moze da imaat nesakani i stetni efekti.ama nie zborime za edna do dve kapsuli ili tableti mesecno, taka da nema potreba od panika. druga rabota e -pred lekot da bide pusten vo upotreba minuva milion i edna kontrola i klinicko ispituvanje na zivotni i zdravi luge-taka da-ne panicete.
  odberete si ona sto vi odgovara. mene licno kafetin menstrual ne mi pomaga. ja pijam Ventor. spasmexot ne go preporacuvam bidejki e jak anelgetic, a takvite bolki moze da se kontrliraat i so poslabi anelgetici.
  pozdravceee ;)