1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Обично знам дека кога ќе те болат градите значи ќе дојди менструација за некој ден.
    Мене ми доцнеше 6 дена а ме болеше градите и еве добив.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vase89

    Vase89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    Devokji ve molam za sovet trebase da dobijam na 7mi ovoj mesec mi docni 5 dena napraviv test izleze negativen a na 5ti ovoj mesec me bolese mnogu stomakot kako za dobivanje cel den i vecerta poslemokrenje se izbrisav i imase na hartijata mnogu malku bleda rozeva linija i tolku bese povekje namase nisto ve molam za sovet dali e mozno da sum bremena
     
  3. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    2 пати на 7ми добив.
    Месецов ми доцни,али последниве неколку дена иам кафени исцедоци менструација нигде. Нормално е?
     
  4. Jadranka@98

    Jadranka@98 Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, ако може совет.
    Менструацијата ми е постојано редовна на 29/30ден за прв пат ми доцни 13дена,имав незашитетен однос но не сврши во мене направив и 3 теста сите се негативни, последниот го направив вчера. Во моментот не можам да отидам на гинеколог па затоа во меѓувреме ме интересира дали некој имал вавко искуство. Можам да напоменам дека биоритмот ми е сменет почнав со работа и станувам секој ден во 7часот а претходно спиев до 12,а за стрес на работа или нервози сега за сега немам некои големи
     
  5. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Имам редовен циклус уште од самиот почеток..7 дена обилно крварење..
    Секој пат имам парчиња крв големи ( знаете за што зборувам ), па сакав да прашам дали некој знае зошто се појавуваат ( 2риот ден кај мене ) и дали претставуваат некаков проблем?
    На едно место читав дека се парчиња кои се лупат од матката, на друго засирена крв итн..
     
  6. Марија12

    Марија12 Нов член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,trebase da mi dojde pred nekoj den ama nesto kako kafeavi tocki napraviv 4 testa i site se negativni od sto e taka ne mi e doslo uste kako menstruacija???????
     
  7. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Тоа е знак дека ќе ти дојде, кафеното.
    Јас лично немам, ама другарка секој месец прво така има и за некој ден добива.
     
  8. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Секоја од нас која има пообилно крварење се случува да има и такви парчиња, грутчиња крв. Не претставува никаков проблем, нормалнo e тоа. :D:D
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    И се случило на некоја менструацијата да смени боја? На пример последниве два пати крвта не е црвена баш ко што беше туку повеќе накај розева ми е. Плус овој пат завчера ми дојде, цела ноќ претходно и денес еве нема ни капка крв, значи нецели два дена како да траеше. Не знам дали ова има некаква поврзаност со бојата или друг е проблемот.
     
  10. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Штом не свршил во тебе, не си бремена. Опушти се, од стрес доцни циклус.
     
  11. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Devojki, pred da mi idi menstruacija redovno imam simptomi, moodines, me bolat gradite, dolniot del na stomakot uste od pred 6/7 dena. Sega treba da mi dojdi za 4 dena, a nemam nikakov simptom za menstruacija. Imam nezastiteni odnosi. Mozno e da sum bremena ili od stres da e vaka?
     
  12. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.657
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за тука прашањето.
    Дали ви се десило за време на менструација, наеднаш да почне да ве боли едниот јајник? Пулсирачка јака болка, што трае речиси половина час
     
  13. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Девојко нормално е тоа
     
  14. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Има ли некоја пиено цикло прогинова за регулирање на циклусот? Втор месец ги пијам, 16 ден ми е, стигнав до кафеавите и денес прокрварив:|
    Утре ќе се јавам да се консултирам со докторот, ама ме интересира дале некоја од вас имала искуство.
    П. С. Да си кажам дека имав стресен период претходно, ама да не се вадиме само на таа карта,нели:^)
     
  15. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Колку денови ги пиеше и како оди тоа ги пиеш пред да добиеш или правеш пауза некој месец или?
     
  16. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Кога почнав да ги пијам ми беше 5-6 ден од циклусот. Се пијат 21 ден, па пауза 7 дена, па пак така. Добив после 4 дена од последното испиено апче. Докторот ми рече 3 месеци, па контрола. Ама јас ќе одам уште утре ако можи.
     
  17. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Па да ако неможеш да изджиш оди слободно провери се ако можи така сепак фала на информацијата
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Little girl

    Little girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    65
    Дали ви се случило по завршување на менструација да крварите уште некој ден. Мене секогаш ми трае 7, но овој месец прв пат 5, после неколку дена крварев по малце, темно црвена, кафеава боја. Искуство?
     
  19. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно, пообилното крварење ти траело пократко, и поради тоа крвариш уште неколку дена, да се доисфрли содржината.
     
    На Anastasia9228 и Little girl им се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.849
    Пол:
    Женски
    Дали кај сите ви доаѓа точно на 28 ден? Обично и од другарки и што читам сите знаат точно кој ден ке и дојде, кај мене не секогаш, ама најчесто ми доцни по 2, 3 дена а последните два месеци еднаш седум дена ми задоцни а овој месец 8 дена, дали од наглите промени на времето не знам,искрено стрес ми е самиот циклус затоа што знам што ме чека болки, вознемиреност без причина, тахикардии.
    Контрола редовно си правам на гинеколог, пап тест уреден пред 3 месеци. Дали после порагајот ви се поремети циклусот и ПМС симптомите или само кај мене, после порагајот а поминаа пет години, имам редовен циклус освен со доцнење, некогаш и ден знае да ми порани. На матичната и имам кажано дека ми доцни по неколку дена, искрено не знам која е границата за доцнење, со месец и месеци никогаш не ми доцнело, да знам дали да паничам или нормално е доцнењето?