1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Luge mi dojde pred 3 dena no ne mi tece krv tuku kafeno i kafeni parcinja mi izleguvaat prv pat mi se slucuva vaka otkako gi pijam apcinjata mnogu sum zgrizena da nema nekoj problem so mene sekogas mi tecese crveno a sega kafeno :sweat: .Dali na nekoja od vas ima i se sluceno nesto takvo. :worried:
     
  2. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Не се секирај, од таблетките е. Мене исто ми се случува, некој месец за време на менструацијата ми тече онака нормална да речам темна крв, а некогаш кафеаво само за време на целата менструација. Го прашав лекарот, рече дека нема потреба од грижи, тоа е само од таблетките. Ќе ти се среди ;)
     
  3. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Lele ivana ti blagodaram mnogu.Mnogu bev zagrizena da ne e nesto strasno no stom i kaj tebe bilo taka i doktorot ti rekol deka se e vo red valda i kaj mene e taka. :* A kolku gi pies ti mislam kolku vreme??? :?:
     
  4. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    785
    Јас немам големи болки, само мали болки 1, 2 ден...
    Инаку, незнам што е проблемот, веќе имам добиено 6 години и уште од тогаш гинекологот ми викаше, ќе се среди со годините, пиј си витамини редовно и нема да имаш проблем, ама пак знае да ми касни и по неколку месеци, сега еве ми касни едно 10 дена и се нервирам зашто на одмор најверојатно ќе ми дојде :devil:
    пијам Oligogal и Ц витамин редовно ама ништо |(
    Што можам да направам да се среди ова?! :(
     
  5. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Odi na genekolog i ke ti prepisat kontraceptivi se pijat od 6 do 8 meseci za da ti se stabiliziara.Jas gi pijam 3 meseci sega ovoj ke mi bide 4ti i se nadevam deka koga ke gi zavrsam se ke bide vo red.pozzz :*
     
  6. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Уффф...јас баш денес добив и цел ден од кревет не сум станала.Силни болку ненормални имам.Се напив кафетин ми помина 10 минути ми беше добро и после пак почнаа се досега...Малку имам блага болка сега ама вечерва пак ќе имам,знам :(
     
  7. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Јас веќе 7-ми месец ги пијам. Имам ендометриозни цисти и поради нив ми ги препиша лекарот. Ги пиев прво 6 месеци, па бев на контрола, па сега уште 6 ќе ги пијам и така. Не е ништо страшно, не се секирај. И да не се збуниш, за што и да ги пиеш, сепак е многу веројатно да има таква боја менструацијата, сепак се хормонски таблетките ;)
     
  8. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    nemam redovna menstruacija a pred da mi dojdi mn me maci stomako me streka kako da me seci uste pred 10 dena i pojke i sega mi e isto me boli a nikako ne mi probiva pomognete
     
  9. perdija

    perdija Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Оффф да постоеше некој лек за природно одложување, да немам сега за на одмор :worried:
    Не ми се пијат апчиња, зошто конечно после долги години(11) успеав да си го стабилизирам циклусот и не сакам пак да ја суредам работата.. Што се немам пиено, примено, терапии, хормони,инекции,капки, апчиња..... аууффф кога ќе ми текне :@ и на крај од ништо, само од себе ми се среди...
     
  10. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    11 godini ne ti bese redovna menstruacijata?????i mene ne mi e se plasam
     
  11. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    normalno e toa kaj site e taka.to ti e grutka so krv zaedno so endometrium(slojot na matkata sto otpaga)
     
  12. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Девојки знаете ли како се викаат тие апчињата што се за одложување на менструација за неколку дена??? Ај некој што ги користил нека каже малку повеке за нив, какви се и колку се ефикасни и дали може секој да ги користи, без консултација со лекар? :)
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    јас ги користев примолут нор,тоа е прогестерон хормонот уставри,не се пијат подолго од 20 дена,треба да почнеш да ги пиеш 3 дена пред да треба да добиеш,а од кога ќе прекинеш да ги пиеш ќе добиеш за 2 до 4 дена.ретко ги даваат без рецепт,што значи треба лекар.единствено што може да се случи е да добиеш после два пати в месецот или да добиеш за два месеци,но кај мене се си беше редовно,ништо од тоа
     
  14. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Oва го имам напишано во една друга тема. Ми дадоа совет дека е од антибиотиците или од стрес. Океј, чекав. Но се уште немам добиено менструација, а тоа го напишав на 09 Јули. Разбирам на почетокот да е од антибиотиците, но сега.. помина доволно време да ми се исчисти организмот и да дојде во нормала. Стрес некој голем не сум имала и стварно не ми е јасно зошто се уште немам добиено. Дали да одам на гинеколог? :worried:
     
  15. granger

    granger Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Mena jas bi ti preporacala da se konsultiras so uste eden ginekolog pred da prodolzis da gi pies apcinjata. Go imav istiot problem kako i ti, ne mi doagase so meseci, i na nekolku navrati piev apcinja po 6-12 meseci, no povtorno ne mi bes redoven ciklusot.
    Posledniot pat koga prestanav da gi pijam apcinjata nemam dobieno veke podolglo od edna godina. Se konsultirav so lekari i mi rekoa deka samite apcinja koi gi pieme za da dobieme vsusnost go suzbivaat prirodnoto lacenje na hormoni i zatoa po prestanokot na apcinjata ne dobivame. A i samoto krvarenje koe se dobiva od apcinjata ne e menstruacija, tuku e nestopoinakvo- ne znam tocnod a ti objasnam sto e.
    Vo kraen slucaj kaj mene situacijata se vlosi po prestanuvanjeto da pijam apcinja, a i po konsultacii so domasni i stranski lekari, a i so lekari koi se zanimavaat so alternativna medicina, mozam da ti preporacam da razmislis uste ednas pred da prodolzis da gi pies apcinjata i da prasa uste eden lekar.
    Isto taka mnogu zavisi i od pricinata poradi koja ne dobivas redovno. Kaj mene bese problemot nedovolno razvieni matka i jajnici, a ako e nesto drugo mozebikaj tebe ke bide poinakva situacijata, znaci da ne te plasam nepotrebno :)
    all the best
    pozz
     
  16. mena18s

    mena18s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Se konsultirav i so drug dali da gi prodolzam i mo rekoa deka se piat od 6 do 8 meseci :)
     
  17. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    Ова што овој месец ми се случи, стварно ме преплаши... :| Добив на 5 јули, па после тоа по десет дена пак добив, со обилно крварење :( Поима немам од што :worried: До сега никогаш ова не ми се десило, секогаш редовно си добивав, дури по телото во ПМС си осеќав точно кој ден ќе добијам :( А, сега ова стварно непријатно ме изненади...Викаат од стрес ми било(еее баш овој период немам стресови, сеа не ми е све розово, ама немам некои стресови..)....Дали и на вас некад ова ви се десило??? Ај ве молам да ми кажете :|
     
  18. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Мене лично НЕ,но имам слушнато дека се има случувано и се смета за нормално :^)
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Preetygirl-J колку што знам може да се случи да имаш добиено два пати во месецот,но тоа само еднаш се случува,нормално е, бидејки викаш си добила на 5 јули,а потоа повторно по 10 дена,од циклус до циклус треба да поминат 28-29 дена,евентуално до 36 ден,а ако се појави 36 ден и подоцна,тогаш нешто не е во ред,но и ако се појави пред 28 ден,тогаш е крварење.Најдобро е да се провери и консултира доктор,затоа што може вака само да си погодувате и да не сте сигурни што се случува.
     
  20. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    женски има ли начин некако да предизвикам да ми дојде мензисот порано, :inlove: неколку дена, недела :devil:? која знае нешто нека пише