1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Да,пиј пиво и квасец,многу е гадно,но успева :puke:
     
  2. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    Како тоа мешано или квасецот растворен во вода? омг :D
     
  3. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Ми се има случувано ова поточно ми се случува ако сум под стрес или пак ако сум настината.Најдобро оди на гинеколог да не се мислиш вака. ;)
     
  4. Liksi

    Liksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    65


    Pij nekolku dena pivo na sabajle pred dorucek (na gladno)... malku opiva ama brzo minuva :) Mene mi pomaga ;)
     
  5. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    хаха леле коа ке ме видат моите со пиво насабајле ке име се сврти во главата. имам лошо пијанство. ко комшијата ке станам :rofl: . ама ке пробам. морам да правам дубари :D . фала мн :*
     
  6. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Ќе ставиш во чашата пиво и ќе ставиш од оној квасецот во прав(не знам како се викаше),многу е гадно но успева,јас пробав еднаш ми успеа,но сга не можам никако да пијам пиво :)
     
  7. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    Веројатно мислиш на сув квасец :) . Нема везе кога да е во денот или и тоа насабајле треба? :*
     
  8. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Нема врска,само гледај да не бидеш скоро јадена,бидејќи можеш да повратиш :puke:
     
  9. helenamanson

    helenamanson Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    bolni menstruacii :(

    Ве молам кажете ми некој лек против болни менструации!!!очајна сум се имам пробано,веќе никакви апчиња не делуваат на мене,инјекции примам секој месец ама болките и понатаму се неподносливи!менструацијата ми трае 3 дена ама тие денови не можам да станам,а често и на инфузија ме носат,качувам температура,повраќам,имам огроооооомни грчеви во долниот дел на стомакот и многу крв губам!бев на гинеколог ама сите терапии кои ми ги препишуваа беа неуспешни.и плус нередовна ми е менструацијата,може да се деси во 3 месеци само 1 да ми дојде.отсекогаш ми било така :( и уште еден проблем,болка во долниот дел на стомакот осеќам и при односи ;( не можам веќе!!!! ако имате некаков совет кажете ми!!!
     
    На ХиксТочка му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.263
    Допаѓања:
    8.690
    Јас исто имав многу болни менструации, проследени со повраќање дури и температура. Сто пати сум била на лекар и стално ми викаа дека ми е наследно и дека нема што да се направи околу тоа (мајка ми имала исти болки). За среќа во последно време тоа некако само од себе се среди. Можеби затоа што сум физички поактивна, а и целосно го сменив начинот на исхрана(од други причини ама најверојатно многу помогна и околу тоа). Народски лек е со затоплување на стомакот пр. со шише топла вода , ама ти имаш обилно крварење и поради тоа не е препорачливо.
     
    На ХиксТочка му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Classicscenario

    Classicscenario Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kasnenje na menstruacija

    Pred nekolku dena imav mala hirurska intervencija na zadnikot,a momentalno lecam i kandida.Menstruacijata mi kasni 5 dena i sum dosta zagrizena deka dosega sekogas redovno dobivam,bez zakasnuvanja.Za bremena da sum,ne veruvam mada veke koga mi kasni malku i me faka panika.Dali e mozno da mi kasni radi lekrastvata koi gi pijam?i`m freaking out!
     
  12. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    Бев на гинеколог во болница и ми направија детални анализи и крв ми земаа..Рекоа дека пукнал најверојатно некој фоликул и предизвикал болка и крварење :worried: Но, најмногу се плашам што ми дадоа хормони да пијам, 21 ден се пијат , едниот е естрадиол, а другиот го заборавив...Ми е страв што пијам хормонски апчиња, зашто во упутството пишува дека можат да предизвикаат главоболки, гадење, отежнато дишење итн...Ептен се плашам да не ми се слоши од тие апчиња :worried: :| Па , ме интересира вашето мислење многу..Чекам за совет, ве молам :*
     
  13. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Кога ме боли стомакот прв ден кога ке добијам пијам ибупрофен. Тоа ти е нешто ко кафетин менструал. Кафетинот содржи ибупрофен и уште нешто а ова е само ибупрофен. Мене ми ги преписа матична кога ми беше лошо кога ме болеше стомакот.
    Само види таму контраиндикации. Тие се за многу работи ама еднаш татко ми повракаше од нив.
    Пробај и со нив ако веке не си ги пробала :*
     
  14. helenamanson

    helenamanson Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    фала ама и тие ги имам пиено :( и не ми делуваат :( ама како и да е ќе одам повторно на гинеколог овие денови па ќе видиме што ќе ми каже овојпат :worried:
     
  15. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    оф леле :| . викаат се што се случува во телото е од недостаток на кислород. има едни германиум 32 како витамински таблети во кина мн ги користели и за голем процент го намалиле ракот. значи носат повеќе кислород. ако ништо не ти помогне пробај и со нив. немаш што да изгубиш освен болката :)
     
  16. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Веќе го пишав ова во една друга тема ама ај и тука ке пишам можеби и се надевам дека ке помогнам некому....
    Ја читав темава зашто ме интересираше оти и јас до некаде имам сличен проблем....Не се е случило да не ми дојде на пример 3 или 4 месеци ама никогаш не ми се знае точен датум.Значи може 3, 5 дена порано или покасно па дури и до една недела некогаш дури ке се погоди и по два пати во еден месец....Прочитав на оваа тема дека природен регулатор на месечниот циклус е чајот од ајдучка трева и дека помагал. Тотално природно без никакви лекарства едноставно си направиш чајче и секој ден по една шолја и така еден месец и после се било окс.Од денес почнав да го пијам чајов па ке ве известам дали има резултати...А и онака нема што да изгубам зашто чајов го прочистува организмот ги штити јајниците добра заштита е за од хемороиди така да :P Поздрав па нека пише некој дали има пробано.
    Инаку за болки коа ке ми дојде пиев Кафетин Менструал па после сестра ми одеше на гинеколог ради цисти и и кажал дека Кетонатол се подобри па се пијам Кетонал, па кој знае...Ама ко што кажа некој и да се штетни по една до две таблети во месецот не би требало да штети....
     
  17. klinceza

    klinceza Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    zdravo...vi pisam zosto mi treba sovet.... jas imam problem so menstruacija veke 3 meseci mi docni...toa mi se ima sluceno i porano..ne mi e prv pat mi se slucuvalo 3-4 meseci da mi docni potoa mi ide 2-3 meseca i se mi trae po 7 dena...pa se mislam dali da odam na ginekolog ili ne...zosto ne mi e prv pat taka da mi se slucuva :worried: :worried:
     
    На Bloomtt му/ѝ се допаѓа ова.
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Никако!!! Најголем непријател на желудникот, и јас имам неподносливи болки но кетоналот ми се последна алтернатива , дури и имав крварење во желудникот од нив . Консултирај се со гинеколог верувам нема топло да ти ги препорача
    Мене против болки едниствено сексот ми помага ..навистина посебно пред да добијам ..како да ме одзатнува и полесно поминувам :D
     
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Овде нема ни простор за размислување... под итно на гинеколог. Разбирам ако е на почеток од менстурација, ама ти злато имаш 20 години... оди провери си се, да не стане позериозно.
    Може си анемична па затоа да ти доцни??? Или да не имаш премала телесна тежина??? Друго не можам да претпоставам, на гинеколог ќе ти направат ехо и ќе откријат што е.
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не е толку страшно, но не знаеме што е точно работата.Може да ти касне и по толку ако си земала некои лекарства.На една моја другарка и каснеше една година , а причината била што матката и била малку искривена со земање на некои лекарста после некој период и помина и мислам дека редовно си добива сега.Друга причина што касне не знам, да не не е уште стабилизирано, ама за секој случај ти да си појдеш на гинеколог, тој најдобро ќе те посоветува. ;)