1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. klinceza

    klinceza Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    inaku jas imam 17ipol godini...a se napraviv postara zosto taka nabrzina gi pisuvav podatocite...kako i da e...
    jac nemam pieno nikakvi apcinja....pred nakolko godini koga mi se imase istoto sluceno bev na doktor bidejki cel den ne mi bese dobro i koga otidov tamu doktorkata me prasa da ne treba da dobijam ciklus i jas i rekov deka mi docni 3 meseci...vednas me odvede na ginekolog i tamu me pregledaa na eho i mi prepisaa edni apcinja koi posle 2 nedeli mi dojde menstruacija....pa sega zatoa barav sovet za dali povtorno da odam na ginekolog... :worried: :worried: nekoi velat deka mozebi e genetsko no na majka mi i bilo po razlicno.. :worried:
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    ^Можно е да ти е во период на стабилизирање, ама пак ти препорачувам најсигурно е на лекар да не биде касно после, за што и да е .
    Поздрав
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    Свити ова што ми го кажа ме фати страв пошто мајка ми постојано пие вентор за главоболка и менструални болки.Сега ја фака менопауза и има нердовна и многу болна менструација проследена со многу јаки главоболки и на лекар и кажале да ги пие овие.И сега јас се загрижив немој да и се случи нешто. :worried:
     
  4. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Lуѓе ве молам за совет , почнав да читам овде разни судбини и се исплашив до бескрај, имам нередовна менструација од пред неколку месеци имам 23 години и до сега се ми беше супер ама одеднаш од пред некој месец почна да ми касни и тоа ми каснеше 30 дена , прво викам ај да не сум трудна ама немаше шанси и отидов кај најблискиот гинеколог и го погодив ептен ;( ;( , ме гледаше на ехо и констатираше дека не сум трудна и немам цисти никави и као ајде земи примолут нор и земав и добив после 4 дена од кога ги испив последните две ( 5 дена по 2) и после неколку месеци пак се повтори истата ситуација и човеков без крвна слика без ништо ми даде циклопрогинова ги пиев два месеци и се здебелив 9 кила и престанав овој месец и пак ми касни 15 дена а не сум трудна 100 % се јавив за да земам и списница од кај него ама на одмор бил цел месеци ми рекоа да идам до фонд за здравство од таму да земам испис , дали ви е знаете дека ке можам од таму да земам??? и утре закажав кај една докотрка во центар ке идам да ме види а неноормално сум исплашена да не е нешто сериозно! Dали го има некој мојов проблем или барем сличен на него да ми каже што како , а во меѓувреме почнав да пијам ајдучка трева чај секој ден па и да пробам со тоа ;( ;(
     
  5. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Колку кг имаш и колку си висока? Ако имаш премалку или премногу килограми може менструацијата да изостане и тоа да биде причината.
     
  6. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    висока сум 168 цм а имам 65 килограми , иако вака изгледа многу, имам тешки коски и кога имав 55 килограми изгледав неухрането , сеа изгледам нормално со малку спојлерчиња :)
     
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Не знам вака изгледа сосема во ред. Најверојатно не е тоа причината. Оди деновиве на лекар така ќе бидеш поспокојна. :)
     
  8. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Kажи ми да не знаеш ти и другите за цистите на јајници дали одма се приметуваат ако имаш јас бев кај двајца гинеколози и ми рекоа дека сум чиста немам ништо , а овде што читам повекето девојки имаат проблем со менструација заради цисти , е тоа не ми е јасно што би било причината . Uтре идам во 12 имам закажано па ке видам што како , ама денес цел ден се нервирам и плачам и на дечко ми му викам дека ке се убијам ако немаме деца. паничар невиден! ;( ;( ;(
     
  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ако имаш цицсти на јајници не значи дека не можеш да имаш деца. Тетка ми кога била помлада имала цисти, докторите и викале дека јајниците и се како швајцарско сирење од нив. А, еве денес има 2 деца. Не мора да значи. Инаку мислам цисти на ехо се гледаат.
     
  10. ME-MYSELFandI

    ME-MYSELFandI Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Добро е што има ваква тема, полесно е кога знаеш дека не си единствена и некои работи не ти се случуваат само на тебе :$
    Јас сега се приклучив на форумов, ова ми е прво мислење, па затоа најпрво здраво на сите :)
    Иначе што се однесува до нередовната менструација, прочитав претходно некои мислења околу контрацапцијата и средувањето на циклусот, и само сакав да ви кажам дека јас не знам колку многу апчиња имам испиено и пак ништо....
    Значи откако прв пат добив менструација(можеби имав 13 години) па еве десет години до сега, јас добивам да не речам на 7- 8 месеци, а може и повеќе. Идев и на гинеколог (немам никаков проблем со развој на матка и јајаници), идев и на ендокринолог- за хормонскиот статус. Имам пиено и примулут нор, и цикло прогинова и диане. И освен што се здебелив едно 5-6 кила, ама баш ништо од нив не видов. Си имав редовен циклус дур ги пиев, и после пак по старо. Веќе има 8 месеци како завршив со терапија и сеуште немам добиено по природен пат. Поентата ми е, сите доктори кај што бев ми рекоа дека е тоа честа појава и дека не е толку многу страшно, да не се оптоварувам со тоа, зошто само си создавам дополнителен стрес и психички се кочам да добијам(нешто слично како како кога пробуваат да имаат дете и од целиот тој притисок и стрес не им успева), дури последниот пат кога бев кај матичната да ми даде рецепт за диането ми рече ич да не се секираш кога ќе се породиш се ќе се среди. Целта ми е да кажам дека ако гинекологот ви кажал дека сте здрави во однос на развој на репродуктивни органи, да не се труете со хормонски апчиња. На страна сите несакани ефекти, воопшто не се здрави за организмот зошто предизвикуваат вештачка менструација и го лажат организмот да не произведува јајце клетки- така овозможуваат контрацепција.
    Сепак, ќе пробам со чај од ајдучка трева- тоа е многу подобро решение ако стварно делува ;)
    Позз
     
  11. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Јас имам проблем со нередовен циклус. Еве некогаш на две недели ми доаѓа, некогаш на месец дена. Еве баш сега ми касни месец и една недела. Ко балон сум подуена, во секој момент мислам дека ке пукнам ! :@ И цело време јадам !
    Бев на лекар пред некое време и ми кажаа хормонско пореметување било, со тек на време ќе се стабилизирало ...
     
  12. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Jас утре идам да ми земат крв за хормонски статус , завчера бев немам цисти супер сум ,ама ми рече да не јадам веќе стек ( мариниран) никако и да сменам начин на исхрана т.е помалце место , леле незнам како ќе издржам поради тоа што дома исхраната главно на месо се сведува и потешко ќе биде :( , знам дека имам хормонско пореметување , ама тие циклопрогинова се тапа таблети се здебелив 9 килограми катастрофа а овој мојов доктор многу стручен ми ги даваше на слепо бес крвна слика и заради тоа отидов кај друг па ќе видам утре! :( Dржете ми среќа
     
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    ME-MYSELFandI колку што прочитав,во твојот пост кажа дека добиваш на 7 - 8 месеци,а можеби и повеќе,јас колку што знам не е нормално да немаш добиено 7-8 месеци, мислам дека тоа е веќе проблем,дека нешто се случува,незнам како може докторите кај тие што си била да ти кажат дека тоа е сосем нормално.Нормално е да се нема два или три месеци,ама во период кога организмот кај девојчињата сеуште се развива,но не и подоцна,подоцна веќе треба да се среди,значи секој месец да има добиено девојката.Би ти препорачала да отидеш и кај други доктори,за да видиш што е проблемот,затоа што од доктор до доктор има разлика,има нестручни и стручни,се зачудив кога пиша дека немаш 7 - 8 месеци.Додека за диането,тие се за цисти,но ја регулираат менструацијата во однос на тоа да доаѓа точно на време,но со самото тоа во зависност од тоа какви се цистите,да се исчистат,доколку веќе ги има.Најдобро види и кај други доктори, консултирај се,не оставај туку така,не е во ред тоа што ти кажале дека тоа што ти се случува е нормално,доколку јас сум во грешка во однос на тоа што го знам,некој нека ме поправи слободно.
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Од што освен бременост и стрес може да касне менструацијата? Ми касни веќе 12 дена и не можам да сфатам зошто...
    И некој лек за нејзино побрзо доаѓање ако може...?Благодарам.
     
  15. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Па може да касни и од настинка, од циста на јаник, хормонско пореметување, промена на клима..... ама најдобро појди си на гинеколок и види што е работата. поздравче се надевам не е ништо сериозно
     
  16. ME-MYSELFandI

    ME-MYSELFandI Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Па кај и да е, ке си одам пак по лекари..сега ќе пробам уште со чај од ајдучка трева, како последна надеж |( Ама ептен ми е смачено веќе, а вака па цело време го мислам. Инаку ехото на јајници не ми покажа никакви цисти, ти викам бев кај 3 различни гинеколози, ехото не покажува ништо абнормално. На терапија реагирам без проблем, и не знам што да кажам веќе. Убичу се!! :@
     
  17. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Според одговорите што ги читам гледам дека секоја 2ра пие кетонал.Дали сте свесни колку се јаки тие апчиња? Така да ако можете полека полека одвикнувајте се од нив.
     
  18. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.744
    Добив пред 2 дена ..... денес ми е 3 ден :) и еве веќе нема ни крв многу. Мислам дека имам ептен лесна менструација. Редовна ми е, ако ми дошло да кажеме на 15 ми доаѓа другиот месец на 14, никогаш не касни, навреме си е :D . Исто не ми е обилна ич, само првите 2 дена имам малку повеќе еве сега 3 ден има, ама помалце е а од утре веќе ќе биде ептен малку. И немам некои проблеми, како лошење, повраќање, нервоза ...... напротив мирна сум во овој период :D . Повеќе ме фаќа нервоза во ПМС, како и сите нормално. Ни глава ме било ни ништо, е само стомакот и половината ме кинат едно 5-6 саата откога ќе ми дојде ама после си е супер........ немам болки. Порано пиев апчиња, ама не секој месец, а сега не знам откога не сум се напила ...... немам потреба. Дај боже така и да си продолжи :)
     
  19. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Си имам редовна и стабилна менструација-како дошла така пошла -не ја ни осекам кога ми доаѓа, немам никакви болки, се знае на секој 15 чука на врата :D , но јас имам друг проблем-веќе околу 4-5 месеци после менструација ми течи едно кафеаво :puke: , и мириса многу лошо -не знам што е?
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.515
    Точна е,освен ако не сум пиела антибиотик,а месецов пиев,па еве ја касни еден ден!А кога ми касни,пмс-то ме убива.Потекувам,нервозна сум,ми се јаде рандом храна,а кога ќе добијам,болки до умирачка,нозе ми се тресат,припаѓам,пребледувам,а имам висок праг на толеранција на болка,па сега видете колку тоа многу боли.Ако пијам кафетин менструал,ми трае и по десет дена,не ми се добри,па пијам спазмекси,колку да ја донесам болката до толерирање.И така,весело е...

    Сега сум во пмс и колку повеќе касни,толку понервозна сум.Хормони блесави!