1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Ve molam za pomos!!!
    Mojata kerka ima 15 godini i redovni ciklusi megutoa poslednive 4-5 meseci vednas posle menstruacijata i se javuva macnina povrakanje vrtoglavica,tresenje, ladna pot, nemir nekoj koj trae dva do tri dena i izgleda strasno i uzasnoNa nekolku pati cak i kolabirase ..snimavme i eeg za epilepsii i takvi stvari ma nema nisto se e normalno
    Znaci nema nesto sto ne ispitavme i ne napravivme i magnet na glava i hormoni i internisticki pregled tiroida ...se znaci ispituvavme cak i tumor markeri i se dojde normalno a detevo mi ima problem posle ciklus ko saat e naviena i ima znaci problem nikogas ne simulirala nisto skoro nikogas ne otsustvuvala od skolo znaci sakam da kazam deka e primerna i odgovorna i nema problemi na psihicka baza ednostavno posle ciklusot i se javuva toa ..
    Ve molam dokolku nekoj ima slicni problemi ili znae nekoj sovet pa cak i najmal sovet bi mi bil od pomos za sto odnapred vi blagodaram !!!
    Ve molam za POMOS pisete mi l.p. ili ovde seedno samo ve molam za bilo kakvi informacii ili sovet ili kako veke da narecam raspameteni sme :( :( :(
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    За колку време делува Кетонал?
     
  3. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Погоре за членката за нејзината керка
    Исти случај сум со годни и искрено не ми е лесно
    Значи кога ке добијам ми се случува да ми избие таква ладна пот или од кога ке ми заврши и ме тресе
    сум се онесвестила инекци сум примала апчиња све сум испитала и на гинеколог едноставно ете некои такви сме
    Видете крвта може да е анемична видете и железото
    Јас кога бев анемична нон стоп ми се случуваше тоа ,може да и се споил притисокот со шеќерот
    Нека внесува многу витамини и зеленчук обавезно
    Помалце нездрава храна а повеќе здрава ,многу течности
    Некој посебен лек нема искрено само внимавање многу и проверка на крв

    За членката за кетоналот
    Мислиш на апче кетонал или инекција
    Јас примам инекци против менс.болки и делува за 10-15 мин а апчето малце споро делува немој да ме разбереш дека за еден сат али сигурно пола сат
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Да, мислев за апче.
    Вчера пиев, ама сум заспала и незнаев за колку време од прилика делува.
    Фала ти.
     
  5. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Дали може од витамин Ц да прекине менструацијата? Обично се препопрачува нели да се пие, ама ете вчера се напив и денес некако не ми тече, а трет ден ми е (втор и трет ден ми е најобилна). Друго нема од што да ми е, освен од умор.
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Може да се намали крварењето од вит.Ц
     
    На Пале 345 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Јас би те посоветувала да побарате 2-3 лекарско мислење.Еден доктор може нема да види нешто,но друг можеби ќе види.
    И најмал стрес може да ги предизвика тие симптоми.Зборувај со ќерка ти дали нешто ја вознемирува дома или на училиште.
    Може да е и до хормонален дисбаланс.Не е секогаш приметлив,па потребни се повеќе проверки.
    Или пак,анемија.
    И мене ми се случуваше тоа на нејзини години,само што не повраќав.До ден денес ми се случуваат вртоглавици и повремени несвестици и повремен немир.Мене ми рекоа дека е поради анемија и стрес.Повремено пијам Дијазепам и апчиња со железо,па сега ми е полесно.
    Моја познаничка имаше слични симптоми и кај неа беше до хормонален дисбаланс.
    На ќерка ти може `и е нешто од ова,а може `и е нешто трето.Затоа не се потпирајте само на едни лекари,одете кај повеќе.Здравјето е најважно.
    Нека пие нане чај и чај од овчарска торбичка.
    Ако има питомо милениче маче,мало куче или зајче,нека го става да `и лежи на стомакот и пред да добие,за време на менструацијата и 2-3 дена откако ќе `и заврши.Нивната топлина многу помага за болки,а и галењето на миленичето дефинитивно го намалува стресот.
    Неколку посети кај психолог и/или психијатар.Нека поразговара со некој неколку пати.Тоа ќе `и помогне да `и се намали вознемиреноста и стресот поради тоа што `и се случува,па и ако треба да пие некој лек.
    Нека внимава на исхраната,повеќе овошје и зеленчук(јагоди,малини,капини,аронија,домати и спанаќ).Да пие сокови од шумско овошје,по можност природно исцедени.
    Ако испадне дека мора да пие апчиња со железо,да не пие наши,туку странски.Странските се подобри.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.565
    Пол:
    Женски
    Иста бев и јас како тинеџерка. После помина само од себе кога помина пубертетот.

    Да ве прашам, ви се случило да ви касни 3 дена со болки и сите можни симптоми? ( не сум бремена). Секој момент да мислите дека ќе добиете а да нема?
     
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.478
    Пол:
    Женски
    Ако не си бремена,може од стрес да ти доцни.Но,и понекогаш нормално е да доцни три дена.Ако за 2 дена не ти дојде,оди на лекар.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    да.Ми се случувало и по цела недела да ми доцни,да имам симптоми а да не добијам на датум.
     
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ми се случувало.
    И тоа доцнење од 7 дена.
    Ама кога вака ми доцни, многу лошо се осеќам.
    Нервоза.Подуеност.Болки во препони/стомак.Дури и на лицето знае да ми излезе едно големо црвено како рид !Боли во градите и напнатост.
    Штом ќе добијам, големо олсенување.
     
    На nena2010 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ми се случи ова пред 10 месеци. Односно, лани во Септември. Ми каснеше 2 дена, а ги имав сите симптоми за добивање. Најверојатно причината беше промената на клима. Претходниот месец бев на одмор.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.565
    Пол:
    Женски
    Е баш таква сум. Среќа што сум на одмор од денес инаку не знам како ќе издржев на работа. Болки, нервоза.. страшно. Фала :)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki dali ke moze da mi kazete nesto vo vrska so menstruacija minatiot mesec mi dojde na prvi eve denes kafen iscedok dali e mozno porano da mi dojde ve molam odgovoretemi:|
     
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mozno e I normalno e nekojden da podrane
     
  16. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, дали сте имале вакво искуство- последниве 2/3 години како да ми е намален интензитетот на крвавење (имам 31 год-немам родено). Во јануари правев пап и ехо, во ред беше, само малку кандида а докторот рече дека не било страшно тоа со намалениот интензитет. Значи имам редовна менструација, само што крварењето како да ми е намалено во споредба со пред 2 години. Сигурно повеќе фактори играат тука (последниве години на работа ми се доста стресни). Некои искуства ваши?
     
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Нивото на крв се намалува како што поминуваат годините, се додека не престане целосно.
    На почеток имав цели 7 дена (од кои првите 3 обилно), после неколку години се намали на 5 дена (првите два обилно, останатите многу малку).
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.950
    Допаѓања:
    18.059
    Ми доцни веќе 6ти ден. Правев тест за бременост обичен и преку крв,двата негативни. Откако ми доцни, секој ден по неколку пати во денот имам болки во долниот дел на стомакот и таман ќе помислам дека ќе добијам ,ништо. Лицето ми се исфрли со 3-4 акни,што вообичаено пред добивање се појавува 1 најмногу 2. Активно работиме за бебе веќе 5 месеци.Пијам еутирокс од 50 и 75мг за тироидната веќе 5 години. Додека да посетам гинеколог,дали има некоја со слично искуство?
     
  19. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Последниве неколку циклуси се ми доаѓа порано на 21-22 дена, а последниот на 17? Има ли врска што пиев пробиотици и а+д3? Се нервирам, како што тргнало ќе ме фати на одмор :doh: да почнам со витамин ц? Зошто ве прочитав на некои со вит. Ц им завршувало порано или се намалува обилноста на крварењето... Некако да си одолговлечам..
     
  20. JoeJane

    JoeJane Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    До сега ми се нема случено да имам циклус како овој. Прво каснеше окулу пола месец. Почна окулу 3ти месецов и од време на време испаѓаа само мали делчиња (не течна крв) и беа кафени. Си реков океј, нормално за почеток на менструација, кај и да е ќе почне пообилно, но не се случи. 10-11 дена имав така малку по малку кафено. Значи можев воопшто да не носам улошки или тампони и само приметував кога ќе отидам во вц. Пед 3 дена пак почна да ме боли стомакот како за добивање и почна поцрвена крв, но не е како порано да имам крв, делчиња што испаѓаат и обична течност што ја прави поводлеста менструацијата, туку ми се чини дека е само коагулирана крв, многу густа и темна. Буквално пребавно испаѓа од мене, можеби поради тоа што нема никаква друга течност. Глупаво е објаснувањево но не знам како поинаку да го опишам. Ме загижува затоа што еве веке повеке од 15 дена трае сето ова. Немам регуларни циклуси, но барем додека трае менструацијата сѐ ми било нормално. Освен едно подолго патување и малку стрес друго ништо не би требало да влијае месецов. Што мислите дека може да е?