1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Mecence3636

    Mecence3636 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Devojkii, imaav menstruacijaa pred 14 dena denes zabelezhav rozova tecnost ne obilno krvarenje tukuu kako pri kraj ko ke stee plss pomosh
     
  2. Сherry.girl

    Сherry.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Пред 1 месец правев операција и бев под спинална анестезија и тоа ми беа последните денови од менструацијата
    Обој месец ми доцни, дали е можно заради анестезијата?
     
  3. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво. Пред некој ден имав кафеава течност малку, ставив влошка мислев дека менструацијата ми дошла порано една недела, но тоа траеше само 2 дена и тоа по малку, не знам дали е некаков проблем, инаку овај месец требаше околу 15ти да добијам е сега не знам дали ова што ми дојде беше менструација или друго нешто. Да напоменам првиот ден откако ја забележав таа течност имавме секс заштитен со дечко ми потоа по еден ден прекина дали има некоја врска со тоа? Или пак можеби е некоја циста, затоа што лани ова време имав циста.
    П.С: прочитав по форуми дека тоа може да се случи доколку сте под стрес наместо менструација да добијате таква кафеавка течност, а јас овај и минатиов месец сум ептен под стрес.
     
  4. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    да
    да ти кажам право и јас барам причина зошо ми каснит(посрана од страв) ама во пребарувањето најдов дека земање на некои лекарства можит да предизвикат каснење на менструацијата а пред операцијата сигурно и антибиотик земаше па така да мислам од то ќе ти е...
     
  5. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    женскааа што направии и мене ми е такаа овој месец зато те прашуваммм
     
  6. ivcu

    ivcu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    107
    Здраво женски незнам дали е за тука прашањето со мажот ми се обидуваме да имаме бебе, овојмесец доста интензивно пробувавме, менструацијата ми е нередовна овие денови мислм дека сум во овулација, за време на сексуален однос имав крв дали на некој му се им случено такво нешто.?
     
  7. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da prasam dali e normalno ciklusot da mi trae 24 dena i dali znachi toa neshto? I krvarenjeto isto taka mi trae od 3-6 dena. No ovoj ciklus imav ogromni krvarenja, duri techese od mene kako voda... I parchinja okolu 1-2 cm. Mnogu se isplashiv a vo stranstvo sum nemozam na lekar da odam...
     
  8. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    7.730
    Како што знам од доктор, за нормален се смета циклусот од 21-35 дена. Крварењето е различно кај секој. Јас имам 3 дена, другарки имаат и по 7 дена. Мене лично ми доаѓа на 30-34 дена, а знам девојки кои добиваат и на 24 дена. Е сега за многу обилно течење и парчиња како што викаш немам искусено. Најдобро да си провереш на гинеколог. Да не те плашам, ама на колешка исто и беше обилно со парчиња како викаш, испадна дека е од миом. Сепак доктор најубаво би ти кажал.
     
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Дали може да се јават болки во желудникот пред циклус? Треба да добијам за 5 дена,а веќе неколку дена чувствувам мачнина во желудникот
     
  10. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    да може мене ми е така
     
  11. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Дали имаш шанси да си била бремена? Инаку нормално е да имаш парчиња во исцедокот а да не е само чиста течност, бидејќи за време на циклус матката се лупи облогата и се чисти на тој начин. Всушност тие парчиња и слузинката обично га составуваат најголемиот дел од твоето краварење. Но доколку твојот циклус бил подолг, и со многу по обилно крварење или неподносливи болки тогаш можеби имаш шанси за грижа. Но пообилната менструација може да значи промена на температура, стрес, место на живењње и слично.
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sarasaricka23

    Sarasaricka23 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Devojki mi kasni vejke 18 dena no ne sum bremena :( znaete li zosto moze da kasni menstruacijata
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    циста, хормонален дисбаланс, стрес, промена на клима
     
  14. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Има ли нешто врска витаминот Ц со крварењето? Почнав да пијам од оние шумливите од 1000мг, добив на време се' тоа океј само немам крварење обилно како претходно. Да не е нешто од витаминот, дали да го прекинам?
     
  15. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Не витамин Ц е еден од најнепотребните суплементи што ги примаме. Доколку немаш реална потреба тогаш не прими вештачки витамин ц, или пак јади повеќе пиперки, лимони и портокали. Витамин Ц е растворлив во вода, така да после јадење секогаш кога одиш во тоалет го вадиш и нема нема улога во твојот циклус. Циклусот може да ти е полесен поради разни други причини, ама не е сериозен проблем.
     
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Витаминот Ц го намалува крварењето и затоа се препорачува на луѓе чии непца често крварат,но не би требало да има големо влијание врз циклусот.
     
  17. tteea55

    tteea55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Pred se se izvinuvam shto ne pishuvam so kirilichno pismo, ne sum vo mozhnost momentalno.
    Pred dve nedeli "mi dojde" ama nemav obilna menstruacija kako kafeavi tochki 7 dena obichno tolku mi e menstruacijata, pred 3 dena isto taka i eve ovie dena pak kafevo mi techi ne obilno.. Ke odam na ginekolog ko ke mi zavrshi normalno, ama me interesira dali na nekoja druga i se desilo ova i dali ima prostor za panika ili ne. Seksualen odnos ne sum imala 7 meseci.
     
  18. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Прошлата менструација ја добив на 26 дена а последните неколку дена пред да ми дојди градите мн ме болеа. И обично болка во градите ми е симптом кој стандард го имам пред добивање.
    Денес 26ти ден, никаков абер нема дека ќе ми дојди , ни симптоми ни ништо ( освен повремено тапа болка кај јајниците ) .
    Иначе не ми е баш баш редовна, ми доаѓа од 25-32 дена.
    Има простор за секирација? :envy:
    Сум немала односи иначе:yawn:
     
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Не се јавуваат сите симптоми секогаш.Доволен е и сосем мал стрес да ја поремети менструацијата.
    За сега,нема простор за секирација.Не се стресувај,не си прави филмови во глава.Диши,релаксирај се со некој добар филм или пушти си музика.
    Почекај уште неколку дена.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Не се секирај воопшто, ќе ти дојде. И мене така некогаш, немам симптоми а сепак ми иди. Обично ми е точна секогаш, но и да ти варира од 25-32 дена е сосема нормално. :)
     
    На IM.TMKQ, christinnn и nextredstyle им се допаѓа ова.