1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Ми касни 10 дена (не сум имала односи до сега ) и скоро цел месец на моменти ме стега како со нож кај десниот јајник. Исто така скоро пола месец имам вагинален секрет и бело прање кое сега последниве денови не р бело туку жолтеникаво. А целиов месец имав многу стресови. Дали е можно да ми доцни поради стресниот период или можеби инфекција некоја.
     
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Може да е поради стресот, може е и инфекција. Може и двете заедно.
    Штом менува боја, тркни до гинеколог, ќе те испита и ќе знаеш што понатаму.
     
  3. Saraahh

    Saraahh Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    2.349
    За време на плодни денови имам кафеав исцедок кој веќе 3месеци по ред ми се појавува. Скоро никогаш менструацијата не ми е редовна. Овој месец требаше да добијам на 8ми и секогаш пред добивање ме болат градите, а сега немам никаква болка, освен во јајници. Со дечко ми сме имале само еднаш однос, така да не верувам дека има шанси за бременост. Ваше мислење?
     
  4. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Девојки и мене ми касни 10 дена, која имала ваква ситуација? Сексуално сум активна, но секогаш со заштита. Правев тест во Систина пред некој ден, негативен беше, и дома правев исто негативен. Ама уште ништо. Да напоменам, претходниот месец имав 2 пати добиено(facepalm) Некоја со слично искуство? Гинеколог, во промедика сум и термини има дури по месец-два чекање....
     
  5. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Срци тркни си на приватно не се чека за ваква ситуација месец-два... може да не е ништо страшно ама сепак гинеколог е гинеколог..
     
    На Rightnow му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Два пати добиено со колкав временски интервал измеѓу?

    Можно е да се добие два пати во месецот, пример на 1ви па на 24ти, 25ти повторно (нагаѓам само), па следен пат да доцни. Ми се случило и мене.
    Не верувам дека е нешто страшно доколку претходно си немала проблем и ти бил редовен циклусот.
    Сепак и да ти дојде закажи си термин или оди кај друг гинеколог, ќе се консултираш.

    И најважно, стрес, физичка оптеретеност се можни причини за доцнење и порано добивање.
     
    На Rightnow му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    На 19 ден ми дојде тогаш кога имав два пати. На приватно и сум во Промедика, грешка бев ми кажа докторката можам кога сакам да дојдам на консултации и одма дента кога закажав ми дојде.
    Еве веќе денес ми е 5ти ден од добиено, утре треба да заврши :) Фала многу на сите за одговорите и мислењата!
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И мене ми каснеше 10 дена, поради промената на времето е најверојатно, мене кога се менува така од есен во зима или од зима во пролет тој период помеѓу секогаш вака ми е. А пред да добијам имам исто такви болки во јајници, имам посилни пмс симптоми уште од прво добивање. За тоа со жолтото-кафено прање мене кратко пред да ми дојде ми е така и знам дека за брзо ќе ми дојде. Ми се случи така и овојпат. Сум немала односи ни ја, па затоа и не се загрижувам кога ми е вака, вчера ми дојде мене ама истово скроз шо го опиша и мене ми беше. Ти ако сакаш можеш да си отидеш и на проверка на гинеколог ако сакаш да си помирна, сепак јас не сум гинеколог само ти споделив моето искуство. :)
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Saraahh

    Saraahh Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    2.349
    Ми касни 11дена, а имам симптоми за добивање. Градите веќе ме болат недела ипол.Правев 2 теста кои беа негативни. Исто така имам и бело прање. Дали е можно да е некоја инфекција, па поради тоа да ми доцни?
     
  10. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше така исто градите ме болеа, правев тестови негативни, ама ми дојде на 11ти ден. Па види уште некој ден почекај, ако не оди на гинеколог. Може стварно да е до времево... :!:
     
    На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ane 99

    Ane 99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво , имам еден проблем кој ме мачи , имам 26 години и секогаш одкако имав прв пат добиено до декември 2018 год секогаш ми доаѓаше редовно на 28 ми ден , но ми се случи несреќа ми почина татко на 20 дек и од 22 дек ми дојде и отогаш до ден денес двапати ми доаѓа месечно во месец и ми трае по две недели , дали некоја го имала истиот проблем, многу се плашам ...
    Фала однапред
     
  12. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски


    Здраво , прими сочуство за твојот татко .. најверојатно е од голем стрес и шок и малце ти е пореметено, но сепак моа да отидеш на гениколог да бидеш помирна ,, поздрав
     
  13. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам редовни менструални циклуси, скоро секој месец ми доаѓа на 28 дена. Во петокот ова време ми дојде, почна кафеав исцедок кој ноќта премина во свежа крв. Саботата беше со појак интензитет, вчера на моменти кафеаво темни локви, денеска еве скоро ич само на мокрење. Обично ми трае 3 4 дена пообилно а овој пат многу малку. Инаку се обидуваме за бебе 9 месеци, пијам фемибион, селен и вигантол капки
    Дали е можно да влијаат на циклусот ?
    Се извинувам за долгиот пост но дали има потреба од загриженост или случајно е така?
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    И мене последниот пат исто ми се случи. Пообилно првиот ден, после со намален интензитет па по третиот ден повторно по малку течеше. Мислам дека не е опасно.

    За терапијата не би знаела да кажам, ако има некој поупатен нека сподели мислење. :)
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. klinkata

    klinkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    Здраво девојки. Имам еден проблем... последната менструација ми беше во декември,во јануари имав кафеав исцедок после тоа не добив и еве денес пак истиот кафеав исцедок што го забележувам на тоалетната. Иначе имам нередовна менструација ама сум добивала на месец-месец ипол(тест за бременост правев пред месец дена не испадна ништо). Сакам да слушнам ваше мислење како и да е утре закажувам на гинеколог
     
  16. Sarasaricka23

    Sarasaricka23 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А до сега си имала ли циста ? пошто и мене ми касни 4 месеци и ми рекоа дека имам циста дека треба да пукне за да може да добијам можно е или поради стрес или циста да касни менструацијата
     
  17. klinkata

    klinkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    не сум имала,вчера добив да ми заврши идам одма на лекар
     
  18. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    FB_IMG_1554712363887.jpg Ги користел некој овие гаќи за менструација, да сподели искуство?
     
  19. фина96

    фина96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Ми касни 12 дена, сексуално сум активна, но до сега никогаш не ми се случило да ми доцни, особено не толку време па ме фаќа и малку паника.... од време навреме чувствувам силни болки кај десниот јајник, и градите ми се доста чувствителни, на гаќите забележувам жолтеникав исцедок.... Еве никако да соберам храброст да направам тест или да отидам на гинеколог.... што мислите? можно е да сум бремена? инаку, започнав и со постите пред еден месец, да се мислам да не ми е и од тоа бидејќи нагло ја променив исхраната и ослабев...
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rightnow

    Rightnow Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Можно е да ти е до храната искрено, нагла промена. Ама нешто чудно се случува периодов на сите накако им доцни, мене 11 дена ми доцнеше таман закажав на гинеколог и ми дојде.
    Мислам да си земеш тест, или во Систина испитај од крв 400 ден. е, чисто за да се смириш.
    Инаку исто зависи каков однос имате заштитен/незаштитен и ско е незаштитен дали долго го практикувате итн