1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.836
    Пол:
    Женски
    Дали пиете некои витамини за време на ПМС и кога добиете циклус, и какви ? Јас моментално магнезиум и б комплекс ама од скоро ги почнав. Сум приметила дека кога пијам магнезиум кога добијам болките се скоро неприметливи. Претходниот месец ги изоставив и болката беше ужасна исто како кога имав циклус пред да се породам. Ама останатото е скоро исто во однос на ПМС симптоми пропратено со напнатост, раздразливост, главоболка, гадење :envy::sweat:
     
  2. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Девојки некоја испробана техника за побрзо добивање,мислам јас требаше денес да добијам, ама абер немам, пијам по едно аспирин на ден, по едно витамин Ц, 2 шољи чај од магдонос, ставам топло на стомакот ова веќе го практикувам 4,5 дена и резултаѕи нема :@:(
     
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    За жал нема техника за донивање. Можеш да стимулираш со апчиња ама немаш потреба. Ќе добиеш деновиве.
     
  4. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Сакам утре,најдоцна другиден да ми дојде, сабота ке одам на одмор, ич несакам уште од прв ден со тампони, какви се тие апчиња? Знам дека има за одложување, а за стимулирање незнам
     
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Истите тие кои се користат за одложување се и за да ти дојде. Тие ја одложуваат менструацијата додека ги пиеш, но кога ќе ги испиеш, за два дена ќе добиеш :)
    Ништо страшно не се тампоните, само редовно ќе треба да го менуваш после секое излегување од вода и ќе избегнуваш дирекно изложување на сонце. Убаво да си поминеш на одмор :)
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Читав за дабростон ама нели треба барем 10 дена предходно да се почнат, јас имам дома утрогестан од 200мг,нели се исти? се мислев да се напијам денес и утре, ама така се зголемуе нивото на прогестерон и не се добива, нели треба да падне и да се добие? Веке незнам што да направам за да ми дое,само скакам низ соба за џабеее:(
     
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Појди до кај матичниот и замоли да ти препише примолут нор. Ќе ги пиеш додека си таму и нема да имаш менструација.
     
  8. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Пробај со чај од магдонос, литар-литар и пол. Не туку пиј апчиња. Ако не ти успее ќе си носиш тампони и тоа е тоа
     
  9. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    @Leviosa2503
    Баш сега и пијам :D испив едно пакетче сув, денес земав свеж, ова ми е трета шоља, тампони со апликатор имате ли користено? или да земам и за првите 3дена поголеми и за при крај некој по мали, по 5 дена ми трае
    Значи кој малер сум ем не прашаа од 27ми или од 3ти :@ јас од третии таман да ми помине :|ама кој да знае дека ке касни, воа е се од времиштево пеколно, секое лето ми е вака, да не имам некој контра ефект од толку чај:D не би требало ама шознам, и нз дали да престанам со аспиринов и вит. Ц од 1000мг пијам
     
    Последна измена: 29 јули 2019
  10. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Мене требаше да ми дојде на 27ми ама сеуште ништо.. Плус секретот ми е како бел, лепе, како во плодни денови што е, не знам зошто ми е вака, сега да ми се плодните денови не верувам.. некое искуство? Ме фаќа паника во сабота треба на одмор да одам белким нема тогаш да ми дојде :@:@
     
  11. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај мене, и јас требаше да добијам ама ништо немам ни симптоми за добивање, а исто имам бел исцедок,ама кај мене не е оној како кај плодните денови, и си се помирив дека со тампони ке си се бањам :doh:
     
    На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Од времево е...
    Магдоносот не ти помогна? :(
     
  13. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Нее :( сега пијам ајдучка трева, се надевам до задутре да ми дое барем првиот ден дома да го поминам, до душа и вториот е катастрофа, за од трет не ми е веке толку проблем, ама несака :(
     
  14. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Тешко нас..
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.
    Иам едно прашање, малку се уплашив.. Менструација ми доаѓа точно на 30дена, евентуално ден два плус минус. Овој пат ми дојде на 23дена, една недела порано. Без никакви симптоми, баш ништо буквално. Е сеа, дали е нормално? Сменав место на живеење, стрес, клима и нонстоп сум на сува исхрана. Можно е да е до тоа?
     
  16. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Мене од промена на клима, место на живеење и стрес ми доцни секогаш.
    Можно е кај тебе да има обратно влијание.
     
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Секако дека е можно. Не се секирај, се е во ред :)
     
  18. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.227
    Пол:
    Женски
    Мене ми има подрането недела и пол кога сменив клима, т.е. патував кај мајка ми и останав месец таму. Секогаш кога одам таму поради патот и климата и општо промената, ми подранува или ми касни. Ништо страшно :)
     
  19. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Феминки, откако добив 2 години не ми беше стабилизирана менструацијата. Сега веќе 1ипол год ми е регулирана на околу 23-4дена. Сега ме интересира дали може да ми касни, еве веќе 37 ден немам добиено од антибиотик ама не апчиња, туку крема. Можеби малку глупаво прашање ама да знам:$ А и во меѓувреме сменив клима (бев на одмор), не знам тоа колку би можело да влијае.
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Вчера добив, и имам многу обилна менструација. Никогаш волку многу не сум крварела, и малку паничам. Вообичаено циклусот ми трае 2-3 дена, и не ми тече многу. Инаку да напоменам дека сум анемична, и имам благи вртоглавици, и ради тоа ми е страв. Последен пат бев на гинеколог во мај, и освен цистата која ми пука секој месец со добиено, се беше нормално. Дали да се обратам на лекар ако продолжам волку да крварам? Или за џабе паничам :?: