1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.510
    Пол:
    Женски
    Чај од овчарска торбичка,ако имаш мирно,мало куче или маче да ти лежи на стомак,увиткување во ќебе и ставање шише со стоплена вода.Треба и да се движиш,а пред да ти дојде,пиј витамин б6.
     
    На SHEKEREZAD му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SHEKEREZAD

    SHEKEREZAD Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram mnogu, veke topla voda vo sise koristam, ke probam so cajot i vitaminot
     
  3. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Би ти препорачала да пробаш јога вежби за циклус. Јас немам големи проблеми лично, но сум слушнала дека доста олеснуваат. Вреди да се проба, не е ништо страшно. Можеш на интернет да си видиш, има доста вежби.
     
  4. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Девојки пред 8 месеци се породив но не доев и за 2 месеци добив менструација и секој месец ја добивав точно ден порано покасно ама точна ми беше и редовна но овој месец ми касни 12 дена си помислив да не сум бремена пак иако пазиме зш уште ни е мало синчето за др бебе хаха направив два теста едниот на 7 дена од каснење др на 11 ама и двата беа негативни. Се плашам од што ми касни волку време?
     
  5. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Мене ми каснеше 6дена. Си помислив за бременост ама си велам ајде ќе почекам уште малку бидејќи имам нередовен циклус и секој месец различно ми доаѓа. Денес добив ама некако ми е чудно. Бојата е како бледо црвена, по малку тече и воопшто стомак не ме болеше а секој месец умирам од болки. Искуство?
     
  6. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Zdravo.
    do poroduvanje imav normalna menstruacija. Posle poroduvanje eve 2godini preobilna,menuvam vloski nonstop,navecer utop se pravam, bev na ginekolog se vo red proveriv hormoni site se dobri. Ednostavno rece promena ne bilo strasno.
    Ama sega ovoj ciklus mi se smeni ciklusot.Eve 3ti den skoro i da zavrsuva ne e deka nema krvarenje ama normalno e. Bev pod stres ovaa nedela, zaradi nova zdravstvena situacija pocnav so kortikosteroidi vit.C od 1000mg i b kompleks. Plus dedo mi bese isceznat sreka go najdovme ama ogromen sok vo ponedelnikot :( Kako i da e i se javiv na maticnata sega,vika da ne si bremena slucajno demek ne ti e od terapijata. Jas se zamisliv ama so maz mi ednas imavme odnos ,ne svrsi vo mene , na 5ti okt imav menzis a odnosot ni bese na 11okt. , ne osekam simptomi nisto osven sto ne spiev cela nedela od stres:( Maticnata rece deka moze inod stresot e. Sama sum so maloto i nemozam na lekar da otidam. Krvarenjeto bese ptviot den kafeav pa sledniot crveno jako kako za menstruacija i eve sega se namaluva tretiot den. Moze li nekoj sovet? Ne bi trebalo fa ima bremenost ama veke mi go stavi crvot vo glava. Mislam deka mi e poremeteno od terapijata ete doktotkata vika ne . Fala
     
  7. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Што би можело да значи болка во гради една недела сум имала добиено?
    Инаку сум на контрацептиви
     
  8. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Вчера добив, дали е можни да имам низок притисок и да ме боли главата, де жешко, де ладно, ми се гади, ми се врти , а и гледам времето му длеувс, де сонце, де под облаци
     
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Во потполност нормално. Не ти е од анскиозноста.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Исто ко тебе се осеќам иако сеуште немам добиено.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Мсилам дека и анкс има дел, ама се напив апче за смирување морав, ако треба и аналгин ќе пијам.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Има жени кои секој циклус го дочекуваат и испраќаат тешко. Со потечено лице, стомак, главоболки, мачнини, стомачен вирус, варијабилен притисок, минимално поткачен шеќер и вода во организмот ради високиот внес на јагленохидрати и шеќери во периодот на овулација. Ништо страшно. Таква е природата, нѐ ,,благословила" со маки. :D
     
    На buba4e89 и GirlLove им се допаѓа ова.
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Сега пример мислам дека ќе полудам, нз од каде ми дојде ова, ама хормониве ми се в таван. Сега гледам еден водител и ми дојде желба за секс со него.
    Еј бре жена шо значи... Хахах
     
    На buba4e89, TeonaZ и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Не верувам да е бременост, не течи црвено јако, но сепак не можеш да тркнеш до аптека да купиш тест? Ако докторката вели дека не е од терапија, сигурно не е. Најверојатно од стрес, мене многу ми се менува циклусот во однос на тоа колку ми бил стресен периодот
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.624
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Јас секој месец сум ваква, ако имам главоболка, гадење, знам дека наредниот ден ќе добијам, а плус и времето што е вакво е дополнителен стрес за организмот а хормоните до плафон полудени. Инаку анксиозност се јавува во ПМС, овулација и постмен.с. Секој месец не ме погаѓа ама некој месец ме тресне добро од земја. Кога ќе бидеш бремена ќе видеш до каде одат хормоните, не си ставај секогаш на срце дека имаш голема анксиозност. Јас во бременост и додека не добив циклус, година и повеќе немав ниту еден симптом на анксиозност ама затоа сега скоро секој месец сум малце :drunk:. За повраќање можеш б6 или некој бомбон од ментол да те освежи.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Pred dve nedeli mi zavrsi menstruacijata i pak dobiv :shake:
    Ne e obilno kako st mo znae da mi bide no sepak ne e ni malo krvarenje i mi trae vekje dva tri dena..
    Nekoj so slicna situacija? :tmi:
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.624
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Некогаш за време на овулација се јавува мало крварење за ден, два, доколку не си во овулација, консултирај се со гинеколог.
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Другарка моја кога премина во вегетаријанец тоа и се случи. Добиваше секој две недели менструација. Баш менструација, не по неколки капки.
    Да не си сменила клима или исхрана?
     
  19. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Nemam nisto smeneto ..:/
    Oh ne znam,za nekoi pet dena mi e ovulacija vaka prv pat mi se slucuva..
     
  20. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Како да одложам менструација за една недела само?