1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Втор ден, нервите ми се в таван, ништо не можам да поднесам, па ни себе. Менувам расположенија,плачам, па се смеам, па нз што.
    Не знам дали е сето ова нормално.
    Иначе минатито месец не ми дојде и чекав дали ќе ми дојде овој и ете.
    Не знам дали да одам на гинеколог.
    Инаку примам терапија за анксиозност.
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е од анксиозноста.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.180
    Можеби е глупаво прашањево, ама колку најмногу е "нормално" да доцни циклусот поради стрес? Ми доцни веќе 2 недели, а бев под преголем стрес, ама се замислив дали е можно од стресот волку долго или сепак треба да одам на лекар да се проверам да не имам некој проблем?
     
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар, наместо да чекаш и да се мислиш од стресот ми касни или од друга причина.
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Веќе 3 дена ми доцни, пиев 1 година Микрогинон, да не ми доцни од што ги прекинав? Ви се има случено да ви доцни откако ќе прекинете со контрацептивни таблети?
    Ќе направам и еден тест за бременост за секој случај.
     
  6. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.167
    Пол:
    Женски
    Здраво..:) ми касни менструација полни 4 дена неодамна имав сообраќајка дали може да е од стрес фала однапред..
     
  7. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Девојки, можно е да ви доцни циклус од стрес, меѓуоа секогаш најдобро е да се посети гинеколог, бидејќи причини може да има многу. Климатските промени, стресот, контрацептивните таблети, се тоа влијае, но причините можат да бидат и хормонски, полицистични јајници, итн, затоа секогаш е подобро да се провери која е причината, отколку да се препише на случајност.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Повеќето пишуваат за задоцнување на циклусот, јас имам мака со пребрзо добивање. Значи добивам на 21 ден отприлика,често по два пати во месецот ако ми е околу 1ви, околу 21 повторно добивам, ми трае по 5-6 дена и фактички цело време имам добиено :@
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Normalno e da doaga od 21 den natamu i mojot doaga na 23,24 dena
     
  10. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Да знам дека е нормално, се имам консултирано со гинекологот, сакав само да кажам дека ми е мачно веќе ама тоа е :wasntme:
     
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Znam kako ti e i mojata menstruacija e takva
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    Ист случај со моја другарка. Таа добива на 22-23 дена и некогаш два пати во месецот како тебе ако добие на почеток, а и трае по 6-7 дена.
    За разлика од мене, јас пак се мачам додека дојде, на 35 дена некогаш. Ама во ред е, циклусот меѓу 21-35 дена, се смета за нормален.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Мене ми е мака се чувствувам како цел живот да имам добиено, цело време сум со улошка (facepalm)
     
  14. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Девојки дали е нормално пред да ми дојди да имам зголемен исцедок? 29ти ден ми е, прошлиот месец на 32 дена ми дојде. Исто, осеќам тапи болки во долниот дел од стомакот али со овај исцедокот нерви искинав. Цело време мислам ми дошла пошто нонстоп сум " водена " :envy:
     
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.073
    Допаѓања:
    15.490
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, обично имам редовна менструација од 29-32 дена обавезно ми доаѓа. Но сега на 30 декември ми заврши вчера ми дојде пак и тоа баш добиено нема ни една недела поминато, не знам што да мислам, ѕвонев кај матичниот гинеколог никој не се јавува, сигурно не работи сега за празнициве, дали ви се има случено, многу се исплашив не знам што да мислам а на дежурен не ми се иде во државна...
     
  16. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Последниов пат кога имав добиено крвта ми беше некако посветла црвена,за разлика од порано кога ми е баш онака темна.Нормално е ова? Од што би можело да биде? Почнав да паничам да не е симптом на рана бременост.А не ми доцнеше ниту еден ден,точно ми дојде кога што требаше ама ете некако чудно ми е...
     
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Дали е во ред да имам ноќно Потење и несоница првите неколку дена?
     
  18. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Неколку месеци пијам цикло-прогинова за циклусот( поради нагло растење при крај на пубертет ми доцнеше циклус и ми рекоа да пијам некој месец од нив.) До сега претходните месеци ми доагаше после пиење на целата лента апчиња а сега еве 8мото го испив денес а имам неколку капки добиено. Некој што има искуство со овие таблети?
     
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Мене циклусот секогаш ми бил редовен. На 18 години ми задоцни добри 9 дена. Откако ми заврши менструацијата отидов на гинеколог. Ми кажа дека имам полицистични јајници. Година време пиев микрогинон. Ги прекинав кога сакав да останам бремена и целиот циклус ми се поремети, добив и крварењето беше многу обилно проследено со страшни болки во јајниците. Откако ми заврши секој ден практикувавме односи и останав бремена тој месец. Но имав многу задоцнета овулација скоро 10 дена (двајца доктори потврдија) и сега само се надевам дека после породувањето ќе ми биде повторно нормална менструацијата..
     
  20. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Мене ми доцни 6 дена иако ми беше редовен циклус а ретко да се деси да ми доцни но овој пат мн е 6 дена, немав сексуално односи но пиев антибиотици поради настинка и се сетив на тоа и ги прекинав апчињата. До вчера ме болеше градите и деновиве некогаш ми се повраќа а не ми се јаде, што мислите најверојатно не е што сериозно, некој ваше мислење и секако неколку дена ќе почекам и ќе отидам на гинеколог?