1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. Stojanka1858

    Stojanka1858 Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки&жени , ја отворив темата затоа што имам проблем со менструацијата и многу често ми се качуваат машките хормони ,а исто така гледам дека многу чести стана проблемите со м.х (надвор од форумот)... па дали знаете што треба да направам за да ги симнам и да имам редовна менструација (докторите ми велаат дека периодично е ).имав проблем пред неколку месеци после тоа 4 месеци добивав редовно но сега еве 2 месеци немам добиено, А премногу станав нервозна и не можам да се поднесам самата себе... :(:shake:
     
  2. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.413
    Пол:
    Женски
    Ај да си покукам и тука значи од 14 февруари почна како да крварам темно кафено и така две недели и сега од недела почна чиста крв црвена да си тече еве до петок утре ќе излезе дека ми тече менст 3 недели. Бев вчера на гин вчера рече дека нормално било бидејќи малиот го одбив пред скоро 5м . И сега ми се привикнувал организмот но за секој случај ми рече да земам капки метилергометрин доколку крварам обилно не е нешто бог зна колку обилно колку што се нервирам зошто крварам толку мн. Време и ме страв да ги пијам бидејќи мо кажа може притисокот да ми скокне а јас имав проблеми со бромергонот апчиња за прекин на млеко. Совет што да правам и сама нр знам.
     
  3. Bad bad

    Bad bad Нов член

    Се зачлени на:
    6 март 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ova sto gi kazuvas ti go imav i jas i koga bev na ginelolog mi dade da gi proveram hormonite i izleze deka imam problem so prolalaktin togas bas doktorot mi dade da koristam bromergon po edno cetvrtince na sabajle i na vecer
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Последно имав добиено на 18ти февруари и денес сабајлево пак имам крв. Не обилно ама по малку.
    Требаше да ми дојде кон 15/16 март, а не сега.
    Некако ми е жешко, нервозно, немирно во мене.

    Никогаш вака ми се нема случено.
    Два пати толку брзо.

    Инаку периодов сум во друга држава под голем стрес, нервоза и плус бев настината па пијам антибиотици.

    За мој организам не е нормално на 19ти ден да добијам, секогаш на 28 ден ми иде... Треба паники да се креваат или?
     
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    14.392
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално и првиот ден да се чувствувате омалаксано, да ви варираат расположенија и да плачете?
     
  6. мацка64

    мацка64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас имав редовна менструација, 5-6 дена ми трае, претходниот месец добив околу 8, но имав само 3-4 дена, сега ми доцни еве уште немам добиено, бев на гинеколог чисто онака пап да направам на крајот од фебруари, чекам резултати, моментално не сум полово активна, но дали има место за паника, да чекам резултати од пап да видам што ке биде или веднаш да одам на гинеколог?
     
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Јас мислам дека е нормално. Губиш многу крв, најнапорни се првите 2 дена, за мене конкретно првиот ден бидејќи имам и грчеви. Со оглед на тоа дека денот пред да ми дојде сум екстремно нервозна, не ми е чудно и следниот ден да се чувствувам малку тензично. Хормони варираат, не гледам зошто не би било нормално да се чувствуваш така :).

    Искрено, не знам. Да не си под стрес? Имам другарка која има крајно нерегуларна менструација, некогаш нема по 40 дена до 2 месеци, некогаш добива 2 пати месечно по малку. Со оглед на ситуацијата, можеби можеш да му се јавиш на матичниот гинеколог и да го прашаш дали има потреба да го посетиш? :)
     
  8. мацка64

    мацка64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Па незнам, не осетив некој голем стрес, може да е и од промена на време, незнам, паничам секогаш затоа и пишав тука, иначе добив денес ке видам како ке ми биде, колку ке трае, па ке видам што ке правам, заради ситуацијава во земјава сега незнам ни со прегледи какое, сепак фала ти многу. :):)
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MackaaK

    MackaaK Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki ke moze mala pomos.. mi kasni vejkem dve nedeli napraviv test pred nekolku dena I beshe negativen, a Seuste mi nema dojdeno sto moze da bide? Planiram utre da napravam uste eden...
     
  10. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Дали кошмар би бил поврзан со менструација?некогаш сонувам многу лошо но вчера се извадив од памет од тој сон и по неколку часа добив
     
  11. bibiK23

    bibiK23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    До сега не сум имала проблем со редовноста, можеби некогаш ми каснела 1-2 дена или порано била исто толку време, сега овие два месеци ми каснеше прво 4-5 дена, после добив на 22 дена (а обично добивам на 28 и сега еве 3 ден ми касни!
    Малку сум загрижена дека не ми се случувало до сега, што мислите вие?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски

    Нема периодов на кој не му каснеше, значи многу ми се пожалија дека им доцни.. најверојатно поради промените во времето...


    Мене ми доцни 20 дена и 3 теста негативни, денеска ми е 51ви ден од претходен мензис... Бев на гинеколог минатата недела во петокот и рече дека големо задебелување имам и чудно е како не сум добила веќе, дури и многу задебелена матката. Ако не добијам до вторник (Тоа е денес), да почнам апчиња за да добијам... Уште немам промени во градите и осеќам дека нема да добијам сама. Сепак денес почнувам со апчиња...
     
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали количината на менструација има врска со несакана бременост? Кога добивам секогаш имам многу но овој пат кога добив имам ама скрос малце. Дали има место за загриженост?
     
  14. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Мислам дека чим си добила нема простор за грижа од несакана бременост. Мене истово ми се случи поради стрес да ми е помалку обилна од вообичаено, од наредниот месец си течеше нормално.
    Али за да елиминираш сомнежи можеш да си направиш еден тест, чисто да си мирна.
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Ми касни веќе 10тина дена, чудно е што секогаш ми е точна до ден. Нема шанси да е бременост од дома не сум искочила. Емотивна бев многу баш она типично пмс, главоболки, менструални бубуљици, пред неколку дена и градиве почнааа да ме болат, наизменична болка во јајници, очекував да дојде овие денови но уште ништо.
    Има ли простор за паника? Секакви мисли ми поминаа низ глава.:doh:
     
  16. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски


    ако си сигурна дека не е бременост , валјда е ради стрес, или нешто хормонски , доколку продолжи провери со матичен гениколог , јави се , ради ситуацијата со коронава па ке ти даде насоки ..
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека е можно од стрес. Лично мене од стресни ситуации и секирации ми има доцнето месец и нешто, така да уживај. :)
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски

    Истото ми беше и мене овој меде, цели 15 дена ми каснеше и добив вчера, исто имав сите симптоми што си ги пишала, дури и тест правев иако знаев дека нема шанси да сум бремена. Бев целата избезумена што може да е, да не е нешто лошо, но наверојатно е од стрес, промена на време, сега како што сме нон стоп дома малку изменет редот и на јадење и на спиење, не се секирај и опушти се ќе добиеш.
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  19. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Е можно е за спиењето. Минатата недела спиев по 2-3 часа само..
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.477
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Од секогаш сум имала редовна менструација, на 28, 29 дена. Последно имав на 4ти април и следна беше на 2ри мај но добив вчера што е пребрзо. Најверојатно е поради ситуацијава но сепак сум загрижена бидејќи прв пат ми се случува. Дали има некоја со сличен проблем?