1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Метотраксат- ревматоиден артрит

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 16 февруари 2014.

 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  205
  Здраво на сите,,,сакам да прашам доколку некој има ревматоиде артрит,дали примал метотраксат,како го поднел организмот,колку време примал,несакани ефекти,било каква информација ке ми е добредојдена,,,,,Благодарам
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  81
  МЕТОТРАКСАТ- ревматоиден артрит

  Еднаш мислам дека одговарав на еден пост околу метотраксатот незнам зошто беше, но не е битно. Метотраксат е многу тежок лек, значи служи за третман на некои видови канцери, односно како хемотерапија(во поголеми дози), во помали служи за третман на автоимуни заболувања како што се ревматоидниот артритис, псоријаза и т.н.
  Незнам колку ти е сериозен(незнам за кого прашуваш за себе или некој друг, не е битно) артритот но ако се работи за некоја поблага форма на ова автоимуно заболување можеби метотраксатот не е вистинскиот одговор, но како и да е доктор знае најдобро, но ако имате било каков сомнеж, побарајте 2ро,3то мислење...

  Овој лек има многу несакани ефекти и скоро сите се крајно сериозни, од намалување на бројот на крвни клетки во коскената срж, до сериозно оштетување/намалување на функција на органски системи како што се респираторниот систем, екскреторен, гастроинтестинален и т.н. Односно белите дробови, бубрези, желудник, црева, црн дроб и т.н.

  Овој лек не треба никако да се зема во комбинација со НСАИЛи(аспирин, бруфен и т.н.) и уште многу други лекови(листата може слободно да ја побараш на гугл).

  Друго може да предизвика замор, вртоглавица и т.н.

  Овој лек сериозно го намалува имунитетот. Значи за третман на ревматоиден артритис овој лек најчесто се дава во помали дози па и неговите несакани ефекти би требало да бидат поретки/помали. Како и да е ако забележиш било какви нус појави, веднаш да се пријави кај стручно медицинско лице.
   
  На ROSII му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  205
  Blagodaram za odgovorot, se raboti za mene, dijagnozata mi e revmatoiden artrit, mi e dadena terapija od15 mg.ednas nedelno,denes mi e vtorpat da se napijam, pa ke vidime krvna slika vo petok,,,,,, blagodaram uste ednas