1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање на политиката во образовниот систем

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Rakometar, 16 март 2017.

 1. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Машки
  Директорот на прилепската гимназија Мирче Ацев беше снимен од страна на ученици како држи политички говор во училиштето и агитира кај учениците против наводно воведување на двојазичност , менување на знамето и химната на државата воведување на албански обележја на парите. Инаку директорот Кире Николоски е и истакнат член на на општинскиот комитет на вмро дпмне во Прилеп.
  Што мислите за ваквата постапка и за мешањето на политиката во образованието?
   
 2. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.211
  Допаѓања:
  5.715
  Истово се случи и со директорицата на СУГС "Јосип Броз Тито" во Скопје. Пишуваше на една страна и изјави од учениците, страшно. Уште додека учев во гимназијава ми беше одвратна, ама сега ми е уште поодвратна. Нема потреба да кажам како е вработена директорката, и кој ни беше претходен директор, нели? А имаше случки кога ние сакавме да протестираме за одредени образовни реформи што своевремено ги воведе ВМРО, ни ги затвораа сите врати и прозорци и буквално не држеа ко затвореници внатре. Не сум за ниедна партија, најмалку за СДСМ ама ова што го прават на 15 годишни деца воопшто не е во ред.
   
  На cresa-jagoda, blackwave, ku4ence и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.934
  Допаѓања:
  163.040
  Пол:
  Женски
  Доказ?
  Или рекла казала?
  :?:

  Не велам дека НЕ е вистина, можеби и е..

  Но сега можам јас да отворам тема со наслов ---- Директорот на ХХХХХХ ги тера вработените да одат без долна облека на работа:D а доказ да немам:D
   
  На Prijatelot, Victorian и elimkd им се допаѓа ова.
 4. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Машки
  Се додека имаме ваква власт без разлика кој и каде и да е директор ќе биде вака. Ама директорот на нашава гимназија е посебен психопат кој училиштето го смета за приватна сопственост.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.393
  Пол:
  Женски
  http://www.publikum.mk/direktorot-n...vor-da-ne-daj-gospo-voveduvane-dvojazichnost/
  еве ти доказ дека не е рекла казала, и едноставно незнам каде живееш ти тука си присутен или знаеш ама не ти се слуша дека ова е вистина. Вчера цел ден се вртеше и по вести ама зависи кои ги гледаш...
   
  На sj *O*, cresa-jagoda и blackwave им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.934
  Допаѓања:
  163.040
  Пол:
  Женски
  Прво и основно - женско сум
  Второ - не сум должнА да гледам вести, нели? Доволно е да прочитам тука ..
  Трето - кога некој отвара тема, редно е да даде убав вовед за истата, да стави линк на каква вест се повикува, особено во вакво кризно време кога секој на секого му мисли лошо особено во политичките води
  Четврто - Народниот правобранител отворил постапка против директорот, секоја вистина има 2 страни и секој е невин додека не се докаже спротивното...

  И петто, пак ќе нагласам ...
  Тема со ваков вовед, не знам на каква дискусија треба да поттикне..
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  841
  Пол:
  Женски
  Temava e stvarno kako najava na vesti. Moze barem da se preimenuva "Mesanje na politikata vo obrazovanieto" ili nesto slicno, ne znam sto ima da se komentira na vakov naslov.
   
  На crimson, Someonespecial и blueeparadise им се допаѓа ова.
 8. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.445
  Jas go vidov videoto i govorot koj sto go drzi direktorot na ucenicite,
  a procitav i nekoi statusi od ucenicite i komentari od roditeli na facebook deka koga sakale da protestiraat protiv eksterno bile spreceni da izlezat od gimnazijata mu gi zaklucile vratite, a sega ovaj samiov tera maloletni deca na protest i gi osloboduva od casovi. :|
  Videoto bese postaveno od ucenik sto porano ucel vo gimnazijata i plus imase komentar na videovo od direktorot kade sto bese ostro kritikuvan za postapkata.
   
  На blackwave и blueeparadise им се допаѓа ова.
 9. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.372
  Пол:
  Женски
  Мора со време да се тренираат малите.
  Да знаат како треба во иднина да молат со книшка од вемеро за на работа.

  Море Че протестираат и оро Че играат.

  Психички да се подготват.
   
  На anel, Ketchup, Mishela и 11 други им се допаѓа ова.
 10. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.211
  Допаѓања:
  5.715
  Мислам дека темава е сосем ок, ова е само сегмент од ужасната (политичка) ситуација што ни се случува во Македонија, и во секој случај е подобра од темите отворени за тролање или со наслов: "pls mi treba pomos." Само би можела да се преименува како што предложи @Zlatna12345 и да се даде малку подобар вовед кој ќе отвори поширока дискусија, вака нема за што да се зборува.

  Ама, еве едно прашање од мене. Дали симпатизерите на ВМРО и воопшто поддржувачите на овие протести против платформата (за кои сум тотално ЗА, да не бидам сфатена погрешно, ама едноставно воопшто не ја поддржувам партијата) мислат дека ова што го прават директорите на средните школи е во ред? А од друга страна, кога учениците сакаат да протестираат и да се изборат против нешто што на нив им пречи (на пример екстерното и кога беше воведувањето на задолжителна математика за матура) тогаш вратите им се затворени. Каде е тука демократијата?
   
  На cresa-jagoda, blackwave, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.217
  Пол:
  Женски
  Таман си е темата, само се согласувам дека треба поопшт наслов.

  Ова ми е врв на мизеријата во сето ова што се случува.
  Ме ужаснуваат многу аспекти на протестиве неповрзани со партии (нивниот говор на омраза, гротексното глупирање со трактори и комбајни, присвојувањето на патриотизмот итн.), ама двата случаи со ЈБТ и прилепскава гимназија ми се најголема причина што сум против истите. Образованието е гранка на општеството што најмногу ме засега, а и секогаш ќе ме засега слободата на мислење на младите уште додека се во клупите, и секогаш најстрого ќе осудувам манипулации со нив. Затоа сум револтирана до срж од овие два случаи.
  И да, толку ми е ужасна таа споредба меѓу заклучувањето врати на училишта пред 2 години кога беа средношколските протести за подобро образование во кои бевме вклучени мојата и уште три генерации - со ова вмешување на ученици на иста возраст во политизирани протести... не знам, немам доволно негативен израз во речникот.
  Срамота!!!

  Баш би сакала оние неколку членови со кои тогаш низ реферати дебатирав во темата за средношколски пленум (оние апла партиски определените, за кои уште тогаш ги приметив каков ветер ги дува) - оние кои нè опишуваа како мрзливци што бегаат од часови, што цврсто стоеја на тоа дека малолетници не смеат да излезат од настава за да го кажат гласно, од срце и интелигентно она во што веруваат со сопствен мозок... е нив би сакала да ги прочитам што би имале да кажат на ова.
  Спавате ли мирно, што би се рекло онака мејнстрим... м? :) :) :)
   
  Последна измена: 16 март 2017
  На anel, Ketchup, Tan4ence и 18 други им се допаѓа ова.
 12. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.211
  Допаѓања:
  5.715
  @Someonespecial Браво за мислењево, симнувам капа! Особено за последниот дел, што и јас го спомнав, баш би сакала да се изјаснат, ама нема, зошто не им одговара. А за првиот дел, доколку еден протест е мирен и граѓаните одат на него своеволно, без никакви притисоци од страна - тогаш го оправдувам, конкретно за овој сум ЗА, но да се внимава на начините на кои се искажува истиот. Независно тука дали е некој припадник на некоја партија, или пак е неопределен, да се има основна култура на однесување.

  Инаку, оф топик, на Педагошки факултет студираш? Ако да, тогаш мило ми е што еден ден ќе имаме кадар како што си ти, зошто познавам доста луѓе кои одат на тој факултет ради реда, само колку да завршат нешто а воопшто немаат допирна точка и талент за истото. Можеби еден ден ќе бидеме колешки. (иако јас би била во специјална едукација) (fingers)
   
  На JollyGirl и Someonespecial им се допаѓа ова.
 13. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  841
  Пол:
  Женски
  Jas izrasnav bukvalno vo obrazovniot sistem kade politikata bese na sekoj kjos. Taka da ovaa vest mi e mene kako vremenska prognoza da slusam. Nisto posebno. Se cudam duri kako moze tolku narodov da e raztrevozen koga ova bese sekojdnevie poveke od 10 g. nanazat. Uste vo osnovno na prvite protesti togasni za najava na eksterno se stavi kluc na vrata, kade sto del od ucenicite bea zatvoreni i nadvor( onie sto bile na pauza), ucenici od togas 12-13 gosini, a mestoto im bese vo ucilisnite klupi no po sekoja cena vratata ne smeese da se otvori, da ne slucajno se protne eden-dva ucenika. Direktorktorkata se razbira bese simpatizer ili clen na Vmro, svezo stavena na pozicija od togas svezata vlast.
   
 14. coldbaby

  coldbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Mislam deka e sosema pogresno.I jas sum srednoskolka i se cudam kako decata se podelija,se karaat ,ima tenzii mejgu pogolem broj.Pa ajde lujge vo najubavite godini dali e vo red da se raspravame i da mesame politika vo naseto drugarstvo samo loso napravija so protestite ine e vored da mesaat politika,namesto toa da vovedat nesto sto ke gi zblizi ucenicite nesto zabavno a ne da dovedat do vakvi raspravii.I samite deca ne se krivi koga nekoj im gi polni glavite..uzas koj ke ne progolta site
   
 15. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.760
  Пол:
  Машки
  Мешање на политиката во образовниот систем – за жал, темава е многу подлабока и поопширна од фактот што некој рандом директор на гимназија се решил да го погази своето достоинство и струката на просветен работник, за цел на каузата (и задржувањето на директорското место, несомнено), и да ги повика учениците да се придружат кон протестите за „одбрана“ на Македонија.

  Од каде да почнам?

  Можеби од фактот дека со години наназад позицијата „министер за образование“ се доделува на човек кој не е ниту професор, ниту просветен работник, ниту е запознаен со проблематиките во образованието. Наместо тоа, ова место се смета за небитно и се користи за пазарење со колиционите партнери, а речиси без исклучок се дава на некој со никакво искуство во областа на образованието.

  Или од постојаните реформи, особено во основното образование, кои се прават без никаков долгорочен план и континуитет – промена на наставни програми и постојаното издавање нови учебници – работи кои предизвикаа непоправлива штета во образованието на децата, и тоа во најчувствителната возраст.

  Или од екстерното, кое прво требаше да биде за евалуација на наставниците, а не на учениците, па потоа се рече дека оцените од проверката нема да влегуваат во просекот на учениците, за на крај да испадне дека ниту првото, ниту второто всушност нема да важат.

  Или од преведувањето на 2000 стручни книги од најеминентните светски универзитети – чии преводи беа направени од целосно нестручни лица и чија содржина е целосно некомпатибилна со програмите кои се учат на нашите факултети – истите оние книги кои сега фаќаат прашина по полиците на книжарите и библиотеките.

  Или од отварањето на еден куп приватни универзитети, со речиси никаква контрола на квалитетот на образованието кое се нуди и без никаква супервизија од државата, факултети кои беа нелојална конкуренција и кои предизвикаа дополнително опаѓање на квалитетот на државните образовни институции, кои ги снижија (и сѐ уште ги снижуваат) критериумите, само за да задржат дел од студентите.

  Или од фактот што се отворија диспергирани студии низ државава, дури и за факултетите кои веќе беа дефицитарни со студенти и за кои немаше потреба од дополнително проширување. Наместо можност за полесно студирање на деца кои се од внатрешноста на Македонија, диспергираните студии, со недостатокот на основна лабораториска опрема и, пред сѐ, стручен кадар, станаа расадник на неквалитет и извор на лесни дипломи за партиските кадри.

  Или можеби од целосната деградација на звањето „магистар“ и практично, принудувањето на студентите да запишат постдипломски студии – процес кој (непотребно) им го продолжува образованието за 1-2 години, ги чини дополнителни 2000 и повеќе евра, а реално, од него не добиваат никакви придобивки при вработувањето.

  Или сите мерки кои предизвикаа хиперпродукција на високообразовен кадар, за кој реално, нема доволно работни позиции во државава.

  И да не го заборавам бесрамниот обид на власта од пред некоја година да ги принуди учителите, наставниците и професорите да потпишат изјави кои ги карактеризираат како јавни службеници, наместо како просветни работници – сѐ со цел да го наметнат своето влијание врз образованието уште повеќе.

  Од која страна и да погледнеме, мешањето на политиката во образовниот систем се покажало како погубно и секој пат предизвикувало непоправливи штети врз образованието.

  И после сѐ што напишав, се чини дека прилепското директорче е можеби и најмалиот проблем во партизацијата на образованието, нели?
   
  На anel, Ketchup, Tan4ence и 14 други им се допаѓа ова.
 16. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.372
  Пол:
  Женски
  Сега видео излезе кај што ученици ја исвиркаа професорка што НЕ ги пуштала на протест да одат... Исто од Прилеп.
  (facepalm)

  Таа си поминува, а овие собрани и свират, и се дерат ко сељаци на утакмица ;) ;);) ;)
  Култура... Што е тоа?
  Мозок? Што е тоа?

  Што ги мешаат средношколциве, може некој да објасни?
  Ни може да гласаат, ни некој ги смета за сериозни, а не се ни зрели доволно... Колку гужви да прават по улици (facepalm)
  Ама мора со време да ги фатат и да им го исперат мозокот... Жално е ова.... Им се гледа и културата и воспоставување од дома сељачко.
   
  На blackwave, simonka93 и crimson им се допаѓа ова.
 17. hardcore

  hardcore Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2016
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Машки
  Го памтам периодот 2008, 2011, 2012 кога беа избори. Мојот град го водеше градоначалник од СДСМ. Од секој клас во гимназијата и повисоките класови во основно собираа по 5 души за митинг во Скопје и со список беа ослободени од настава. Сега се уверив дека ВМРО го прават истото, нема да се опамети овој прост народ неандерталски никогаш едино метеор да не удри.
   
  На Zlatna12345 и Jacques им се допаѓа ова.
 18. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.888
  Пол:
  Машки
  Ti ocigledno zaboravas deka vo Makedonija 70 godini se izucuvase marksizam i se nametnuvase ateizam vrz ucenicite. Plus, taa praktika prodolzi i po 90-te godini koga Komunistickata partija na Makedonija so reformiranoto ime (SDSM) ne go ukina predmetot marksizam. Toa se sluci nekade kon krajot na 1998 godina koga dojde VMRO-DPMNE na vlast so Ljubco. I pred da dojde Vmro na Gruevski obrazovanieto bese maksimalno partizirano samo so toa sto Gruevski gi napika vo dupka tie prethodnite i instalirase svoi lugje nasekade. Toa e normalna praksa sekade. Ako sakas da vladees.
   
 19. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.760
  Пол:
  Машки
  Не ти ја разбирам поентата - пошто политиката се мешала и порано, тогаш е океј да се меша и сега? Или пошто порано се учел марксизам, сега треба да учиме веронаука? :D

  Не е во ред, во ниту еден случај. Да, за време на СФРЈ се учеа глупости од типот на марксизам и општонародна одбрана; да, во училниците имаше слика од Тито, но мешањето на партијата во образовниот систем, повеќе или помалку беше ограничено на ова - односно, политиката не задираше во темелите на школството. А и квалитетот на образованието беше неоспорно повисок отколку денешниов.

  Но, претхнодното мислење не ми беше паралела за „некогаш и сега“, ниту пак тврдам дека порано образовниот систем бил идеален. Поентата ми е дека во сите примери кои ги набројав - кога политиката се вмешала во образованието и политичарите си земале поголеми права одошто ги следуваат - последиците биле, повеќе или помалку, од ретрограден и неконструктивен карактер.

  Поентата ми беше дека оразованието треба да им се остави на просветните работници - од нив да потекнуваат идеите и тие да го имаат последниот збор во носењето на одлуките - а не политичарите.
   
  На anel, Ketchup, Yipman2 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. InWonderland

  InWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  418
  Пол:
  Женски
  Во политиката ни народот не треба да се меша, камоли образовен систем. Глупости живи, и колку луѓе страдаат од една по*рана политика, и така се дели и народот, така се делиме од нашите најблиски само заради тоа што неколку мина си поигруваат со нашите умови, си не дупчат како сакаат и кога сакаат. Се упропастивме и како држава и како све..