1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање на родителите во врската!

Дискусија во 'Врски' започната од blondie11, 13 јануари 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Јас сакам да ти дадам совет, затоа сакав да знам повеќе за ситуацијата и гледам имаш малку мислења, си велам да ги разгледам. Кога... што да видам, на секоја тема различен исказ, незнам што е точно, а што не.
    Кога прашуваш нешто убаво формулирај си го прашањето, незнам што конкретно сакаш да ти одговориме?

    Родителите во никој случај не смеат да им се мешаат на возрасни, независни деца во врската, можат само да сугерираат, а не да ти кажат со кого да одиш, а со кого не.
    Но тоа е генерално мислење, секако постојат многу нијанси, различни врски, различни проблеми- па ова правило за немешање често “паѓа во вода“, т.е. родителите се мешаат кога се загрижени за среќата на нивното дете, кога гледаат дека некој го повредува нивното сакано, а детето не е свесно за тоа или незнае како да излезе од врската. Затоа реков дека постојат многу нијанси.

    Совет до тебе, напиши еден подолг пост, објасни ја искрено ситуацијата, кажи што сакаш да прашаш за совет, па потоа ќе ти одговориме ;)
    :hai:
     
  2. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Извини ама морам да ти кажам дека имаш мн ПРОСТИ РОДИТЕЛИ (јас сум самохрана мајка со 4 год ќерка )
     
  3. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    Јас девојки имам врска од година ипол ама во врскава моја се меша многу татко ми :( кога му кажав дека имам дечко (значи тоа беше околу 5от месец од врската) и ме прашуваше колкав е, кај учи и слично, но кога дојде до муабетот што работат родителите на мојот дечко е тогаш настанаа проблемите. Татко ми тогаш почна да ми збори и до ден денешен ми пререкува дека он не е за мене само поради работата на родителите на мојот дечко, дека не се негово(на татко ми) ниво, бидејќи јас потекнувам од богата фамилија а мојот дечко не :( со татко ми постојано се карам и глупо ми е да му кажам на дечко ми за ова, го викам дома само кога моите не се дома и сл. Се сакаме многу стварно ама мешањето на татко ми ме иритира ненормално :@ :@
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    леллеел идиотка глупава...па што дека си од село ...а ти зошто некогаш уз некој муабет не спомнеш и не јаспуштиш на земја со тоа што ќе и кажеш дека и таа доаѓа од таму.Глупача необразована!И немој да се замараш за простачки како неа.Можеби си од село но од фамилија на ниво е не како неа!
     
  5. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16


    Hmm i mojata e takva..tie se najlosi..zatoa spomnav:)
     
  6. helenamanson

    helenamanson Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2

    Стварно нејќам да полемизирам со неа оти и дечко ми се лути.и он не разбира дека таа лошо се однесува кон мене.ама секогаш кога ќе ми рече нешто со кое би ме навредила таа ми го вика на само а пред дечко ми ќе се расплаче и излегува дека јас лажам.ме прашува некои глупави работи како-како е можно вие од село да имате чиста вода а ние не,па порано од села луѓето не се запишуваа на факултет,како твоите завршиле а еднаш ме сретна со сестра ми во град и ми рече-аааа ја шеташ сестра ти во град да види како се живее тука??ааа различно е :@ ама работата е што дечко ми не ми верува сепак мајка си е мајка,ќе се расплаче,ќе се вмеша и сестра му негова и толку!пак јас сум лоша.и затоа избегнувам било какви контакти веќе со неа дури и ретко се поздравувам :D
     
  7. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    femina и јас имам постирано ваков проблем ама со мојот татко :worried: еве прочитај погоре и ќе го најдеш. За да си ги смирам односите со него морав да му кажам дека сме раскинале и постојано лажам дека сум со другарки, а всушност јас сум со дечко ми. Тешко ми е што го лажам татко ми ама што да правам кога од едно запознавање он почна да збори се најлошо, а на сите им се допаѓа бидејќи е навистина културен и воспитан
     
  8. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Знам како е и јас сум имала сличен проблем.На почетокот и моите родители имаа слична слика за дечко ми,едноставно не се ни трудеа да ги согледаат позитивните работи.Ми велеа не е за тебе,но јас ниту на момент не попуштив да ги слушам и попаднам под нивно влијание.Еве веќе 9години сум во врска,го имаат прифатено,доаѓа кај мене и јас одам кај него.Дури и живеев три години со него под стан. На почетокот незнае,потоа следеше шок,викање,карање ама јас искрено не се замарав многу затоа што знам дека ми беше убаво со него.Потоа следеше прифаќање и сега е се нормално.Не ми беше јасно зошто само воопшто креваа врева за ништо.Еве гледам и ти го имаш истиот проблем,донесуваат предвремени заклучоци.Но не се нервирај ако ти е убаво со него ич не му ја мисли што ќе речат другите,продолжи како што ти е на тебе арно .Ќе го прифатат само ќе и треба време, нема да и оставаш друг избор освен да го прифатат.А кога тогаш ќе се случи тоа,но само немој премногу да се разочаруваш,ќе се среди се.
     
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Кај мене веќе моите престанаа да се мешаат , нема фајде тоа што зборат и се откажаа , паметно од нивна страна . Мајка ми знае од време на време да прокоментира нешто ама во едно влезе , од друго излезе и чао пријатно . Од на дечко ми страната татко му не ни знае многу многу за нас , ама затоа мајка му за сите се меша . И за татко му и за моите , за сите заедно . Алал да и е како има сила . Еве ја поздравувам од се срце тука јавно и :clap: за неа :D Мајка му е ама гледам да не зборам многу со дечко ми за неа , и да не ја среќавам . Не ни идам кај него она кога е дома , не ми треба . Не одам со неа него со син и . Немаме зашто ние да збориме . Ама дека пред некое време изведуваше нешто да . Му викаше кажи и да дојде да пиеме кафе , да бидеме другарки и да збориме , ајде на ручек нека дојде , на доручек . Ајде она што тоа го кажувала , јас будала што ќе прифатев за малце . Можда сум будала ама не сум и глупа . Дечко ми ми кажува како е она фина , како не кажала ништо лошо за никој .. тие прикаски исто во едно влезат од друго излезат . Искрено , се понадевав дека ств сака да е фина со мене жената , па мајка му е , зашто да не седнеме некогаш на кафе и муабет некој .. толку ли сум и лоша ? :^) Ме става во мисла реченицата Држи ги пријателите блиску , а непријателите уште поблиску :?: Сега како што го пишувам ова , мислев само да кажам што ми лежи на душа ама реченицава како буквално да ја сфаќам .. Женава е на одмор , да му речам на дечко ми да и рече на кафе дека ја викам?! :^) :D :D Со озбилни работи нема играчка :!:
     
  10. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Ау значи нема ништо полошо од мешање на родителите во врска. Морам да се пофалам дека на ова поле ги имам најлошите родители. Не ми рекле добар збор за ниту еден дечко. Едноставно никој не е доволно добар за нив. Или не бил убав, или бил сиромав. Стварно ми е преку глава од нив. Незнам кјако не может да сфатат веќе еднаш дека мојот вкус за машки не мора да биде ист со вкусот на мајка ми. Ужасссссссссс :devil: :devil: :devil:
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Таа зошто е проста вака зборува, буквално неписмена. А што и да имате ниви и стока? Јас колку што знам и тоа е чесна работа! Зарем сите треба да сме во канцеларија пред компјутер? Бог да чува мизерна една. Ич да не ти е гајле и кажи и дека тоа што таа има потекло од село те прави тебе да се срамиш што ти си од село, затоа што таа покажува крајно недолично и несоодветно однесување за жена во години. Проста! Ух! :@
     
  12. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    @marinastr, подобро е да гледаш да си што помалку контрадикторна ако сакаш да добиеш совет. Во спротивно, не можеш да го добиеш зошто повеќето не сфаќаат во каква ситуација си и каков совет ти треба.
     
  13. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    :rock: Срце само напред, капа ти симнувам за тоа колку добро се справуваш, и ја избегнуваш, и што си културна и имаш почит. Мајка е мајка. А неговата мајка може слободно тебе да ти носи вода, јаде тииит, и слични работи зошто е проста, некултурна, безобразна и иако е најверојатно постара штета што сеуште не ги научила вистинските вредности на животот. :* :* :*
     
  14. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека малку претеруваш. И не е убаво тоа што напиша дека едругата е сиромашна, мора да работи да го издржува семејството. Па тоа е добра особина нели? Помага девојчето дома зашто има само еден родител. Мислам дека претеруваш, гледај си ја врската со дечкото, тие другите се тазе сакаат да и бидат сами и нема ништо страшно. Вие бидете си заедно и ако нема ситни провокации, ке биде се добро. Утре ке треба заедно сите да живеете и затоа не се фаќај за ситници, туку глејдај позитивно да ти поминуваат деновите. Поздрав!
     
  15. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Погрешно се разбираме намерата не ми беше да кажам оти мене тоа ми смета или сум љубоморна не сакам да бидам потценувана зошто целото внимание да биде тука свртено која била поубава и што уште незнам тоа нема да те вреѓа тебе? па и ние сакаме да сме сами логично нели само кој прв појде тој добива во случајов демек кој е побрз а таа живее тука на две чекори а јас 4 километри и која е праведноста тука јас секогаш неможам да трчам да стасам за да седиме сами а тоа што работи и го издржува семејството мене не ми пречи туку заради таа причина многу ја сожалуваат тоа е судбина на секој може да му се случи јас не и посакав ништо лошо ама луѓето не се ценат според нивните тажни судбини тоа немора да се акцентира на секое мене мие познато јас немора да бидам туркана заради тоа имам свое име зошто да бидам нарекувана според нејзиното тоа во навика преминува и точно ако бидеме семејство вака ќе се живее јас немам против девојката ништо родителите се криви како што прават за едниот така и за другиот оти нејзиниот живот бил тежок цело време да се попушта можеби мојот па е лесен еве ова како ќе го процениш маминиот син не сака да си ја мачи девојката уморна била кога требаше да и се помогни на мајка му нешто а јас што бев на факултет и директно заминав кај нив да помогнам тоа нема врска јас не сум уморна што станувам рано и што патувам секој ден и така тој цел живот ќе си ја трга ништо да не работи поради тоа што е така без еден родител и тежок живот и до каде така зошто па секогаш да се пречутува на вакви работи само заради тоа да се има хармонија во семејството како што ќе те фатат од почеток така потоа и да сакаш да се смениш нема ти ќе бидеш лошата а таа другата добрата јас не сум и љубоморна но во животот идат такви ситуации во кои неможеш да дозволиш да бидеш туркан и цело време да молчиш неможеш да разбереш што сакам да кажам јас сум почувствувала нешто за да реагирам така и сум искусила многу ситуаации во кои сум била потценува и туркана и тоа мие поука во животот без разлика за што се работи да не попуштам животот ме научил да донесувам такви сурови одлуки и многу близок човек од моето семејство го гледам како се уништува со една врска каде девојката е без еден родител сакајќи тој да и помогне во животот и да ја заштити како дечко и иден сопруг таа тоа го злоупотребува дека е без еден родител мора секогаш да и се попушта ја научиле така од малечка и нема враќање и колку да се трудиш таквата врска нема да успее нема разбирање неможе тука само еден да ја води врската да донесува сам одлуки заради тоа што имала таква судбина и истото кај мене неможи тука цело време да се попушта заради тоа што девојката останала без родител тоа е лошо навистина мене мие жал премногу за таквите деца ама тоа да се злоупотреби не смее можеби тие не го прават тоа намерно ама не се трудат и да го спречат тоа да не изгледа така затоа мислам дека погрешно ме сфативте дека јас сум во подобра ситуација и изгледам како себична и љубоморна а вопшто не сум таква немам лоша душа и поради тоа мислам дека сите се како мене и на крај се разочарувам кога ќе видам дека не е се така розово сепак фала ја примам и таа критика но мислам дека е залудно работите не се сменети иако јас еве си мочам


    [mod-tekst:37u4kk5z][/mod-tekst:37u4kk5z]
     
  16. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Фала Боже засега не сум имала ваков проблем. но, ве сфаќам сите кои се соочувате со вакви проблеми. Можам да кажам дека сум доста отворена, блиска и искрена со моите, имаат по на некој начин модерни сфаќања.
    Нормално и кај нив е имало "испади", меѓутоа секогаш за мое добро. Е сега знам дека е можно да дојдеме до конфликт , знам дека некогаш можеби нема да им се допадне мојот избор(се има случено) ,во тие моменти сакаат на смирен начин, со разговор да допрат до мене, со тоа што ќе ми укажуваат само на недостатоците, на негативните страни од таа врска и сл., но многу е лошо тоа што во овој случај јас одам контра, никогаш не слушам, па продолжувам по мое. Дали ќе бидам во право или не ,не ми е важно во тој момент, сакам само сама да донесам одлука, па макар и да не сум во право, сепак јас ќе бидам таа која ќе биде повредена(точно дека е полесно да се учи од туѓите грешки, но ние луѓето сме такви што додека не се изгориме од сопствената каша никогаш нема да ја научиме лекцијата). Сега веќе ме знаат каква сум и затоа ме оставаат сама да одлучам што понатаму. Им благодарам што направија да бидам тоа што сум денес, што се прекрасни родители и што ми го почитуваат зборот и изборот.
     
  17. loca23

    loca23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Јас идам со дечко 2 ипол години скоро и мајка цели 2 ипол години ми се качува на глава како он не е за мене...во ништо не ми одговарал...да сум му раскинела итн.А мене врската ми е топ.Нормално некогаш се караме ама во главно ни е супер..се сакаме ме почитува..и незнам некогаш си викам да не е она во право и ми паѓа тешко зашто го сакам и несакам со него да раскинам зашто на моите не им се свиѓа!!!И мислам дека и он осеќа дека мајка ми не го сака баш и несака многу да доаѓа кај мене искрено ни јас несакам зашто после тоа на глава ќе ми се качи мајка ми..и затоа цело време идам јас кај него зашто па неговите ме обозаваат!! :) Ме интересира како би постапиле вие да го имате овој проблем!!! :)
     
  18. loca23

    loca23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Ме нервира мајка ми зашто не го сака дечко ми

    Идам со дечко ми 2 години и 2 месеци и ми е преубаво..ама има еден мал проблем на моите дома ич не им се свиѓа..Цело време ми кажува мајка ми како он не е за мене, не сме си одговарале во ништо, да сум му раскинела што побрзо итн. И на татко ми не му се свиѓа ама он не ми збори...Неможам веќе да ја слусам мајка ми секој ден на ручек како ми го праи истиов муабет!!!Најтрагичното тоа е што јас не ни мислам на раскинување, а и кажав на мајка ми демек ке расќинам само да не ми збори!!!Ме интересира што мислите за моево проблемче!
     
  19. Squirrels

    Squirrels Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    23
    Ме нервира мајка ми зашто не го сака дечко ми

    не се замарај многу многу ако ви е убаво во врската....само пази мајкати да не почни да прави поголеми проблеми да не почни да му се јавува и него да го замара....
     
  20. Squirrels

    Squirrels Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    23
    Ме нервира мајка ми зашто не го сака дечко ми

    не се замарај многу многу ако ви е убаво во врската....само пази мајкати да не почни да прави поголеми проблеми да не почни да му се јавува и него да го замара....за неа никој никогас нема да е доволно добар.....ВЕРУВАЈ МИ ЗНАМ !!!