1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање сонови со реалноста

Дискусија во 'Психологија' започната од Kristina.R, 11 јуни 2013.

 1. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  Пред некое време шетав со мајка ми.Пред нас помина една кола и викам мамо колава е како што имавме порано.И она ме глеаше некако чудно и ми викаше дека сме немале таква кола.После некое време се сетив дека беше сон.

  Друга случка беше кога и реков дека во бутикот кај нас пред зграда имало убави сандали.После се мислам и ми текна дека само сонував

  ако има некој ваква ситуација нека каже како се решава
   
 2. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  мене ми се има случено така ..ама пак незнам да не е нешто како дежа ву.. :?:
   
 3. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Многумина го споредуваат тоа со дежа ву..
  И мене ми се има случено да се пронајдам во некој момент,што мислам дека веќе ми се има случено,дури знам и што ќе биде мојот нареден збор,потег...
  Викаат дека сум го сонувала претходно,но никако неможам да се сетам на тој сон :/
  Чудна работа хахах
   
  На Летстал' и Адрија им се допаѓа ова.
 4. naughtygirl

  naughtygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  100
  Ми се има случено да се досетам на нешто и да незнам дали тоа сум го направила во реалниот живот или на сон :worried:
   
  На Girl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  12.526
  Пол:
  Женски
  Ист пробелм го имам,веке не знам дали сум го сонувала тоа или тоа ми се случило.-.-
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш толку реален сон сонував дека сум бремена,дури и со дечко ми на телефон нешто муабетот одеше, како си денес ова она-ама и он дали дека по сабајле поспан така како збунет звучеше..., потоа кога станав, се измив,се облеков, и кога седнав да појадувам татко ми неможев во очи да го погледнам.Додека татко ми упорно не иницираше и ме прашуваше што ми е па што ми е, жива среќа што не треснав глупост од сонот, да не се насмееше човеков-да не удреше на шала, немаше да сватам дека тоа всушност било сон.
  Никогаш нема да го заборавам тоа,толку реално аааухх :drunk:
   
 7. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  Да и мене ми се има случено тоа. Сонот да е току реален па се мешам да не ми е сеќавање. А некогаш тоа што сум го сонувала го преживеам :o
   
  На theghost му/ѝ се допаѓа ова.
 8. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.723
  Допаѓања:
  31.962
  Пол:
  Женски
  И мене ми се има случено ова еднаш. Сум сонувала како станувам од спиење, одам се мијам, седнувам јадам итн. И после сфакам дека сето тоа сум го сонувала всушност. Толку беше реалноо :?:
   
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Хмм, мене пак ми се нема случено ова, но периодов се` почесто ми се случува токму обратното.
  Дури и кога сонувам, некогаш, во самиот сон сум свесна дека не е реално и не ретко во сонот се штипкам или удирам за да се разбудам. Забегав од топлово јбг. :lol:
   
 10. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  927
  Пол:
  Женски
  И мене ми се случило истово неколку пати.. :)
   
 11. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  513
  Пол:
  Женски
  Мене пак нема ми се случено вакво нешто, но една работа од пред ,многу години, незнам дали беше сон или реалност.. :|
   
 12. Vikiliks

  Vikiliks Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  32
  Ноќеска се разбудив во 20 за 5..Не го паметам сонот не знам дали воопшто сонував нешто..Паметам само дека видов до креветот мој човек со прљаво бело ќебе покриен и сум викала на цел глас..Станав преплашена со пискотници..Многу се преплашив...Досега ми се има случено да викам во сон да мислам дека викам по мајка ми ама само во сон..Ова прв пат ми се случи..Ако знаете што значи ве молам пишете ми ...Фала
   
 13. Aryana

  Aryana Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  70
  Постојано ми се случува да мешам сонови со реалност. Колку пати не знам нештото дали се случило на сон или на јаве и се чувствувам како побркана. И плус како дете кога ќе се разбудев од сон (лесно спијам) веднаш бев целосно будна и не како други деца, да бладам, да сонувам сеуште, да не знам кај сум, туку веднаш се будев и бев трезвена. Интересното е што кога пораснав и да не речам најмногу последниве 2-3 години јас кога ќе се разбудам буквално не знам кај се наоѓам. И пола разбудена сум пола спијам и сликите од сонот ми се проектираат на јаве и се имам многу пати исплашено. Или ќе ми се види некој до мене дека седи или нешто во далечина сомнително се случува или предметите се движат и на крај кога ќе се разбудам гледам всушност дека само сум сонувала. За мене лично ова некогаш знае да биде проблем.
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 14. odbojkarka

  odbojkarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Мене ми се има слуцувано да сонувам работи што ќе се случат ама не онака како што ќе ги сонувам туку пр.
  сонував - поплава до 4 кат - се случи - поплави, цунами ама нзз каде беше(тоа лани или полани)
  сонував - кола згазила дете накај школо - се случи - имаше снег на патот и одевме накај школо и оп ете ама среќа ништо не му беше на детето си стана и си отиде

  и сето тоа се случуваше 5-10 дена после мојот сон

  имаше и други така ама не ми текнуваат сега
   
 15. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.442
  Допаѓања:
  39.572
  Пол:
  Женски
  Мене ми се случувало да сонувам дека зборам на телефон и одма се будам. Многу реално ми изгледа
   
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.058
  Пол:
  Женски
  Ми се случуваше во последно време да спијам и да се будам нагло да викам по мајками, тоа ми се случува кога гледам пред мене плакарот и како на плакарот ми се создава некој лик делува премногу реално. Сега пред два - три вечера ми се случи да спијам и да викнам сум викала "ама мамо јас на ништо не се сеќавам, незнам која сум каде сум јас" и одма се враќам на спиење. Делува многу реално пошто се сеќавам да е сон или дежа ву не би му придавала значење, и вака не му придавам. Многу чудно и порано ми се има како мала случувано и сега како постара секако... Незнам како да го објаснам ни да го толкувам.
   
 17. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Ми се случува понекогаш. Не знам дали оваа е за овде но, понекогаш додека сум будна имам некое чудно чувство дека можеби сонувам...
   
 18. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.456
  Допаѓања:
  154.979
  Пол:
  Женски
  Многупати кога бев помала ми се случуваше да ми се меша сонот со реалноста, сега не.
   
 19. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Ми се случува понекогаш, како на пример, незнам дали сум се смирила со другарката навистина или било само сон хахах :rofl:
   
 20. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  Еее феминки ми се случи и обратно. Си седев јас на ФЗО заради женски проблеми и како никој да не ме забележуваше. АМА НИКОЈ! И така седејќи си помислив дека сум невидлива прво :D После си реков чекај бе јас сонувам нема шанси да сум невидлива, си помислив дека е луциден сон. Земав си ги бројам прстите :D Па погледнав во часовникот :D На крај се сетив и да се штипнам. Еднаш, двапати и чувствувам ме боли :D После си се изнасмеав сама на себе :D :D