1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ме остави бидејќи немав крв

Дискусија во 'Разделби' започната од aylen, 2 август 2014.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Пробај со разговор да ги убедиш да одите на гинеколог прашајги од што се плашат што несакат да дојдат?речиму мене ми е чиста совеста сакам да докажам,ако не оди тогаш патот под тебе и ск кај другаркати каква таква некаква работа ќе си најдиш ск има работа за тој што сака да работи таму, ќе вадиш некој денар ќе се осамостоиш и ќе почниш од нула,тоа е многу подобро отколку да те продат или секој ден да те кршат од ќотек мислам дека после ова ништо убаво не те очекува таму,посебно и што разгласиле на цело село,цел живот ќе те малтретират и ќе шеташ со наведната глава,секое друго место е подобро од местото кај шо си сега и само едно да ти кажам тоа што го живејш не е живот туку е тортура, и имај едо на памет ако заминиш кај другаркати немој да кажваш на никој ни кај си ни што си и исклучиго тел.чисто за да не му напрајш проблеми на другаркати а и да не те вратат дома и да трпиш уште ќотеци и понижувања,според мене повеќе ти таму иднина немаш и колку побрзо се тргниш настрана толку подобро....
     
    На teressa и aylen им се допаѓа ова.
  2. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Уф дете...
    Ситуацијата ти е тешка и незавидна.Не знам во какви односи си со вереникот,колку си блиска...овој пат мене ми се чини може само тој да помогне.Се разбира ако сака.Ама гледам одма се пожалил на мама и тато,па ако размислиш подобро не ти ни треба таков.А штом не ти се допаднал првиот пат,се сомневам дека може да се поправи.
    Нема да ти помогне никој од семејството како што гледам,од никаде немаш подршка.Мој совет е да собереш сила и да стапиш во контакт со вереникот,иако ова решение не ми се допаѓа,или да се тргнеш од дома.Ако имаш можност да заминеш во странство,според мене ќе биде најдобро.Да останеш дома да се докажуваш,можеш ли на неписмен народ нешто да докажеш.Ќе си ги изгубиш нервите и здравјето.

    А можеби е подобро сега што се прекинала работата,замисли да сте чекале свадба,па одма да се разведе.
    И штом се припотресува за толку небитна работа,во ова време,замисли каков ќе биде понатаму во животот кога двете капки крв нема ни да се паметат.
     
    На Dentina и aylen им се допаѓа ова.
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Оф леле, јас кога зборам дека уште има вакви работи, сите ми викаат не, не, и кај нив тоа веќе го нема, измодернизирани се. И 100 години да поминат нема да се променат. Зашто тоа е племе. Без навреда.

    Девојче, тешко тебе, јас само тоа ќе ти кажам. Ти претстои еден тежок период. Единствено нешто сега што можеш да направиш е со сите сили да ги натераш да те однесат на гинеколог. Ама мораш што побрзо. Мислам дека тој може да докаже. Инаку, како и да е, ти немаш живот таму. И што ако се докаже? Еве и да докажеш дека си била невина. Зарем сакаш да одиш во таа куќа каде маж ти ќе нема доверба во тебе? Очигледно нема ни љубов штом велиш дека така без чувства и насилно сте го имале првиот однос, а притоа знае многу добро дека со невина девојка треба претпазливо. Сељачиште. А го сакаш ли ти воопшто него? Има ли љубов?

    Тешко на вас девојките со вакви мизерии. Собери храброст и бегај од таму. Бегај додека те држат нозете. Млада си, можеш многу да постигнеш во животот, да имаш нормално семејство и да бидеш вистински сакана. Ќе се снајдеш. И ако можеш бегај во странство. Прво во Скопје, па после надвор. Што подалеку од нив. Да не знаат ни кај си, ни што правиш, ни со кој си. Страшно, страшно, страшно.

    Си мислам сега низ што поминуваш во 21 век. Ццц...

    Сега и друго ми текна. Јас сум 100% сигурна дека без придружба ти од дома немаш излезено. Толку ли не размислуваат дека е невозможно да си била со некој друг? Ама што памет барам јас од такви.
     
    На Emilijaa13, aylen, sweet-star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Златна, еве еден предлог. Отвори го ова на компјутерот и покажи им го:

    https://translate.google.com/translate? ... ryID%3D118

    Скролај надоле, подоцна почиња текстот. Изворот е NHS, односно англискиот National health service, јавен сервис за информирање на граѓаните во врска со здравјето. Значи релевантен извор.

    Еве Yahoo answers, лични искуства на луѓе ширум светот:

    https://translate.google.com/translate? ... 021AAlyQKa

    И уште едно, мој фаворит, прашање од мајка на 4 деца до списание за здравствени проблеми. Одговорот е одличен.

    https://translate.google.com/translate? ... ring-first

    Се надевам ќе имаш можност да им ги покажеш, со гугл транслејт ги направив автоматски на албански, истите ги има лесно да се најдат и на англиски. Се надевам и дека твоето семејство ќе застане на твоја страна. ;)
     
    На aylen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Капетане, препрати ги пак ликновите, отвараат само празен Гугл Транслејт, без никаков текст.
    А ти aylen, мила под итно на гинеколог, што побрзо па по можност и денес!
     
    На cresa-jagoda, makedonkamak и aylen им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Да ви лажам искрено дџабе сите совети..на тие лугје и црно на бело да им покажеш пак ништо.Они се во право ти во криво и точка.па јас раб со нив со години и мн добро знам што народ се.
    Чалм на ниво култура и знаење нула.
    Што се однесува до дечково или е превише глуп или превише паметен.
    Во првиот случај има мозок рамен на пилешкиот а може и помал..абер нема шо е кекс и такви ствари.
    Во вториот случај мислам дека момакот не сака брак ;) и сеа најде решение.Си ја знае традицијата нивна,знае дека невина неможе да им влезе у семејство и ете ти со еден удар две муви.Ем се спаси од женачка на млади години ем тој и ја зеде невиноста.Она испадна крива идиотив испадна жртва.
    Го жалам девојчево ем осудено на пропаст,жигосана ем уште и дома тепана.И секако никој нема да и верува.И да појде на гинеколог ке се види дека не е девица векје.а од каде ке знае гинекологот дали еднаш или два пати имала односи?
     
    На Dentina, aylen и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Па не е скината! Да била ке имало крв. Хименот и стои, не се скинал! Гинекологот ке каже дека е невина.
     
    На aylen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Кај мене никогаш немаше крв.ни првиот но вториот ни 50 тиот пат.Еластичен химен или сеедно што и да било ама крв немаше.
     
    На aylen му/ѝ се допаѓа ова.
  9. aylen

    aylen Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Девојки му нашле на овој нова од швајцарија сега биле нејзините тука на одмор. Инаку се согласија да се оди на гинеколог ке одам на татко ми со сестрата и неговата братучетка па ке видиме .
    Инаку некој праша дали го сакам. :( па не знам ни јас бидејки ние не бевме во врска така дојдоа неговите и зборуваа и се веривме. Јас и тој сме родени на иста дата само јас сум една година помлада и така уште мали сите се зафркавале дека ќе бидеме во брак еден ден.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ќути кога се согласија еве една подобра работа за тебе биди среќа што ќе можиш да му докажиш и ќе му ја затниш муцката на сите и ќе си го обелиш образот,а тој нека крши глава можи не бил за тебе битно ско биди све во ред дома барем ќе ти се средат работите ајде со среќа и све да биди во ред....
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Залудно е да одиш на гинеколог за да собираш докази дека си невина или дека си била невина пред да те нападне сексуално вереникот.
    На гинеколог мораш да отидеш заради себе, да провериш дали си скината, дали си бремена и да ги направиш сите потребни испитувања, не дај Боже да не ти пренел некоја сексуално пренослива болест.
    Мислам дека е подобро да се напиеш апче за ден потоа, бидејќи и ако забремениш, нема да ти веруваат дека тоа било од поранешниот вереник (ама можеби е касно за такво апче па барај друга алтернатива) а и не знам што би се случило со така роденото дете, бидејќи еве под претпоставка за бременост, што не мора да значи, додека да се роди, поранешниот твој вереник ќе биде веќе во Швајцарија.
    Јас мислам дека луѓево знаеле и претходно за тие луѓе од Швајцарија, па виделе подобра прилика за синот, ќе им отиде во странство и нашле начин тебе да те отстранат но со тоа и да ти го уништат животот (ако им дозволиш). А не верувам таа швајцарката да е невина :^), гарант го чекала него, ебачот, да ја скине и да покаже чаршав на неговите. А и ако е таков насилен, ја жалам девојката.
    Лесно е да ти речеме-собирај пари и бегај, но размисли кое зло ќе ти биде помало, дали да избегаш и да си ја бараш среќата или да останеш и да бидеш осудена на несреќен живот?
    Престани да размислуваш-што би било кога би било, глупоста е веќе направена и со такви луѓе да си немаш работа, ќе ти биде најдобра опција.
    Нема што да му докажуваш нешто на таков заостанат народ, биди своја и осамостој се побргу, не ти зборувам да избегаш во Скопје, тоа ти е како да си останала дома, ти зборувам за некаде надвор од границите на земјава, па и преку океани ако можеш-најубаво.
    Денес е лесно, можеш и име и презиме да смениш, можеш и во друга вера да преминеш, можеш и неверник да бидеш, за да евентуално си ги сокриеш трагите.

    Почни одново да живееш !
    Можеби ќе ти биде жал за твоите дома, но помислата дека ти го направиле тоа што ти го направиле а и тешките зборови на мајка ти (не сакам ни да ги повторам тука), ќе те оддалечуваат од нив.
    Ако некогаш се освестат и се покајат и бараат да им простиш, твој ќе биде изборот-дали вредат за прошка.

    Се надевам дека не тролаш и дека не измислуваш приказни, зашто и мене ми падна малку чудно како тоа живееш во такво семејство, те тепал татко ти а ти дозволуваат пристап на компјутер, во таквите семејства мислам дека тоа им е строго забрането на женските, без разлика што брат ти е помал и играл игрици, на машките им е се дозволено. Многу знаат што прави тој на компјутер, може и порничи да гледа, ама тој е машко нели, може да се изнаживее, да оди од една на друга ама онаа што ќе му ја договорат мора да прска крв како на колење да е, а не водење љубов.
    Ако ти е за утеха, и кај мене немаше крв, се случи после неколку пати но крв немаше или барем не приметив, не бевме на бел чаршав изгледа :lol: а и гаќите може у боја ми биле
     
    На Lovely93, SV1911 и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ах мила ми е жал за тебе ама се случило оти бедниок од вереникот твој е ствано глупав :^) треба да му се пдржи една лекција на него ама сама си немаш никаква подршка.
    За гинеколог да одиш првин за себе да знаеш во каква состојба си а потоа доколку твоите се уште се откажуват од тебе барај помош надвор од тој град,како што кажа другарка некоја роснина која не е како овие твоиве од 10век-аман бре и од 10век да си зарем чедово ке го бркаш и продаваш :!: иако знам дека има такви.
    Мила барај си решение надвор од тами ама првин гинеколог.
     
  13. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Ах ги пробував, ама нешто во меѓувреме. Еве ги во оригинал.

    National health service на Англија:
    http://www.nhs.uk/chq/Pages/2372.aspx?CategoryID=118

    Yahoo answers:
    https://answers.yahoo.com/question/inde ... 021AAlyQKa

    Мајка на 4 деца прашува зошто не крварела првиот пат:
    http://www.nairaland.com/493328/why-did ... ring-first

    Линкот до гугл транслејт каде само ќе го ископираш овој линк и ќе стиснеш ентер, е стандардниот:
    www.translate.google.com

    Ако имаш принтер од некаде да најдеш, уште поубаво, ако немаш, кажи каде можеш да поминеш, ќе најдеме феминка да ги испринта за тебе. ;)
     
    На cresa-jagoda и Nausicaa им се допаѓа ова.
  14. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Уште ли вакви луѓе постојат, не ми се верува со колку заостанати луѓе си имаш работа. Почнувајќи од твоите дома, па до вереникот твој и неговото семејство. Ке ми извиниш на ова, но така е.
    Решение на твојава ситуација е само ГИНЕКОЛОГ. Ништо друго, само преглед на гинеколог кој преку преглед ке ја утврди целата состојба и ке им објасни првенствено на тој идиот т.н вереник твој и на сите тие околу тебе.
    Зошто татко ти морал да крене рака на тебе? Што си ти говедо, животно? Не можеле на убав и пристоен начин да те прашаат тебе за таа ситуација и заеднички да побарате решение на проблемот. Родителите требало прво да те прашаат тебе и да ти веруваат. Со ќотек и омраза и навреди ништо не бива.
    Знам дека некои работи и обичаи тешко се искоренуваат кај некои лица, но никој нема право да физички и психички те малтеретира.
    Извини, но јас мислам дека ти треба сама да одлучиш што понатаму и каков ке ти биде животот. Размисли, дали сакаш цел живот да го поминеш со некој заостанат и прост како тој твојот, кој цел живот препоставувам ке ги слуша неговите родители. Тие што ке кажат и тоа да биде. Значи животот тебе ке ти зависи од нечиви одлуки. Ти нема да имаш право на глас. Претпоставувам само, но не значи ке е така. Но, со оглед како се поставени сега работите и како функционираат сјајен живот со такво опкружување не те чека.
    Јас ти поскаувам се најубаво и одлучи правилно што понатаму. Среќно :) :) :)
    (Дури и доспеале нова жена да му најдат, небаре на пазар се :( :( Ц Ц Ц Ц)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Воопшто да не губиш нерви и трпение да објаснуваш што како на некои што имаат заостанати сфаќања од 19ти век. Доволно си возрасна и свесна за своите постапки. Се сложувам со претходните феминки, што подалеку од нив, штом имаш пријателка македонка да ти помогне со престој додека да се снајдеш со работа и да го средиш својот живот, оди. Ти самата знаеш дека ти е чист образот, никому ништо не си згрешила само си жртва на една традиција. Ќе најдеш некој што те цени и сака онаква каква што си, без химени, крв и чаршави. Само биди храбра со ситуацијата. Верувам дека ќе најдеш решение и дека никогаш нема повеќе да трпиш омаловажувања, ама чисто сомневам. Може и некоја од сестрите да ти помогне психички или материјално и мој совет, што подалеку од нив :!: Лице да не ти видат повеќе.
    Среќно и кажи што си направила :)
     
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Незнам искрено, договорете се со другарка ти што следно. Со истата со која ја смисливте приказнава.
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    I kaj mene nikogas nemase krv nitu me bolese, taka da se slucuvaat takvi raboti. E sega si mislam, nekoj spomna deka deckoto namerno bil so nea da dokaze deka ne e nevina za da ja otkaci, pa kako odnapred bi znael deka ne e nevina za da go stori toa mnogu bi rizikuval,, sto ako imalo krv mu propadnal planot. Dokolku ova e vistina sto go zbori devojcevo neka bega sto poskoro od toa zatucano selo nema sto da dokazuva. A moze i da trola, vo posledno vreme svedoci sme na razni desavki so takvi zaostanati sela i lugje koi izlegle od turska serija. Sto sve ne ucat decava od seriive. Kaj i da e ke imame i slucaj i od nekoja indiska serija pa ke se zanimavame i so indijci :D
     
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Под итно да се јави aylen и да каже до каде е со постапката или да пресечеме тука дека се работи за трол.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Deka postojat stari tradicii kaj nekoi Albanci se soglasuvam. Znaci ova e dogovoren brak,za pari. Fakticki ne ja sakaat nejzinite zosto nema da im donese pari. Mislam deka celata rabota e deka sakale da se oslobodat od ajlen i da go verat so devojkata od svajcarija.

    Samo ne mi e jasno kako toa smeat da imaat kompjuter, a ne smeat da slusaat muzika i da imaat fb?
    Nepovrzano mi e toa. Ako ne smeat da imaat fb i da slusaat muzika nema da imaat ni kompjuter.
    Mislam deka se raboti za lazna prikazna. Na nekoj mu e dosadno.

    Ima roditeli sto se surovi i nemaat cuvstva sprema svoite deca. No, nitu eden roditel normalen nema da kaze orospija na kerka niti da ja mrazi.
     
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Девојката кажа дека и е дозволено да слуша музика, а дека седнува на копјутерот на нејзиниот 10 годишен брат. Исто така кажа дека вереникот нејзин сакал да се осигура дека е девица и за тоа легнал со неа, а не дека не и верувал. Односно тој тоа го направил бидекји добил наредба од неговиот татко, за да провери.
    Ајде ја чекаме со добри вести за нејзините дома.