1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ме остави бидејќи немав крв

Дискусија во 'Разделби' започната од aylen, 2 август 2014.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Ми се крена косата кога причитав дека ако мажот е на печалба, тогаш свекотор пресудува. Но да бидеме реални, ова одамна е умрено. Лошиот дел е што ова сеуште го има кај нашиве традиционални муслимани, кои од петни жили се вадат да докажат дека се современи, арно ама ке излезе и некој ваов пост, па нешто на вести,па .....
    Јас ја разбирам нашава феминка, но не можам да ја сфатам. Знам дека и е тешко премногу, знам дека тоа е стрес и разочаруваење, но да се помириш со фактот на каков било живот, само за да се омажиш по добовор на 20 год е тоа не можам. И да се омажи за истиот сигурна сум дека тој цел живот ке и врши било каква тортура поради оваа работа, која очигледно за него е многу битна. А сигурна сум дека може да си најде подобар на кој нема да му биде важно се тоа и ке ја почитува поради нејзината личност, а не поради несреката што и се случила.

    Ете и рековме да оди на факс а таа несака. Може татко и ке се прмисли и ке и дозволи наредна година. Девојчево има 20 год и нема ништо направено за себе во својот живот и за тоа може било кој да и го диктира животот. Не и се учи, така се навигнала да добие на готово без мака, па затоа и се случуваат вакви работи. И јас сакам се да ми биде на готово ама нема да дозволам. Колку феминки има што се и мајки и студираат и работат, за да имаат убав живот со семејството и маж кој ке ги почитува. А нашава феминка цел живот ке биде газена од сите: маж, свекор, свекрва, золви, јатрви, девери, снаи и никогаш во живот нема да може збор да пререче дека секој тоа ке и го плеска во фаца ( зборувам за таква средина).
     
    На n.n.123 и Valerin им се допаѓа ова.
  2. Audrey16

    Audrey16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    50
    Многу е лошо кога од страв, притисок или било кој сличен фактор, ќе им дозволиш на сите околу тебе да ти ја кројат судбината. Денес жената не мора да биде „подолу“ од мажот (освен ако самата не го дозволува тоа)... светот е премногу голем за да си го поминеме векот како „дел од инвентарот“ дома, како послуга и фабрика за деца... ОСОБЕНО ме фрустрира кога некој млад човек се понижува самиот себе пред сите ПАТЕМ - сосема НЕВИН и е рамнодушен кон фактот дека ЦЕЛ ЖИВОТ (не само денес и утре) ќе му биде тортура...Абре не си го фрлајте животот, сме гледале луѓе како патат, ама сме виделе и такви што ако треба се живо ќе превртат ама не се предаваат - без разлика на култура, вера, нација... толку имам да кажам!
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ќутете си и бркајте си работа!
    Не да ми кажувате што модерни се или нашетани или штотине, не знаете што се се случува зад нивните високи затворени авлии!

    Ако еден од нив стварно се осовременил и сфатил дека се движи напред во две илјади и која година, стомина по него се чурат во срамни побуди и единствено нагон за изживување :|
    Мене ми е жал, дури и ако конкретнава приказна е лажна, стотици други девојки во МК(а не па пошироко) трпат семејно насилство и изживување од страна на брачни партнери, само и само заради нивната срамна и нечиста вера. Да, нечиста, зашто и покрај строгоста и убедување за чистота, 90% дивјачат вака, легнуваат млади невини и сироти девојки, па се чаламат после и изигруваат мангупи. А другата страна, јади ќотек, раѓа десет деца,го крка стапот и од свекорот(знам за таков пример и косата ми се крева од истите луѓе), понижувани се дури и до кучињата по дома :@

    Патем, пред неколку дена, разбрав една морничава приказна за една млада невеста, лепотица, без една рака, зашто кога ја зеле пред свекорот се пресигнала да си земе благо од маса. Тој за рака, надвор, секирата и и ја отсекол до лакт. Кој маж таа да го бара? Истиот оној кој одма и склепал четири деца и за жива не ја сматра, ја „нaучил“ да бери тутун со лева? И кои родители? Ма не Албанци, Турци, Христијани, кој нездрав мозок треба да го имаш за да се правиш ко ништо да не е тоа, ко да е нормално, знаејќи дека тоа парче месо што си го одгледал во човек ти страда и некој се дивјачи над неа? Нема 21 век за вакви. Затоа и се убиваат меѓусебе. Крволочни и бесчуствителни, па ем се множат ем крвопролеваат секој ден :|
     
    На SuperGirl24, Paula1.-P, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    И што има ново?
     
  5. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Се е по старо по дома. :D
     
    На kim.k и okcenzi им се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Да не го омажиле девојчево??
     
  7. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Хаха добро ти текнало се изнасмеав читам читам и оп викам сеа ја ли нешо се збунив
    Срце си
     
  8. moneni

    moneni Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Каква неправда ти направиле од простотилак кај 25 % од девојките не доага до крварење еве и кај мене немаше ништо никогаш не ја видов својата невиност
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Девојки не се палете,тексот го имав читано некаде по нетов ова е само копи пасте. Таа не бара совет и мислење,трола.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    |( Od glaata si patis devojko!
     
    На soffce му/ѝ се допаѓа ова.