Мигрена

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од RedRose97, 30 август 2010.

  1. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Како се справувате со мигрената? Дали ви се појавува во некој посебен период? Едноставно се што знаете за неа и сите прашања што ги имате.
    побарав не најдов ваква тема, но ако има слободно заклучете ја
     
  2. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Мигрена е болка на главата? И дали е тоа исто што и менгит?
     
    На Elena 28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    леле ова е многу лоша ствар знам мајками има и кога ке ја фати не излага од соба светлина и смета музика ама баш све и смета..пиеше аналгини,инекциите аналгин ги пиеше нишо никаков ефект немаше почна да пие и оние баш за мигрена шо се ама и тие нишо,и виде не виде една докторка и кажа да си наарача некои апчиња од америка ,тетками го донесе и сеа а осети дека малце ја боли ке се напие едно и за пола саат е новаа...се дешавало и по 48h да не излезе од соба лелел тоа се стварно болки... :(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.992
    Пол:
    Женски
    Мислиш на менингит? Ако мислиш на тоа, не, немаат врска едно со друго - менингитисот претставува вирусно или бактериско воспаление на мозочните обвивки кое што се лекува со соодветна терапија, а мигрената е унилатерална главоболка (еднострана) која периодично се појавува. Причините не се познати, а обично пред појава на болката болните гледаат нешто како аура (знаеш што е тоа, претпоставувам), а потоа се јавува силна еднострана главоболка, која е многу силна, придружена со нагон за повраќање, некои и повраќаат. Се јавува фотофобија (светлината им пречи), им пречат одредени звуци и мириси, и обичните аналгетици ретко помагаат. Поминува за 24-48 часа, зависи од случајот.
     
    На Dust, gjoker4e и DiaCor им се допаѓа ова.
  5. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Потполно исто вака и мајка ми, ама таа земаше едни германски апчиња едно мислам дека беше околу 270 ден и кога ќе сети дека почнува да ја боли пие едно апче легнува и по пола саат некаде ни трага од болката и така не ја боли после апчето може 2-3 месеци.
     
  6. mucmuc

    mucmuc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    11
    devojkiiii ve molaaaaaam da mi gi napisete iminjata na apcinata inaku jas umiram od migrenava nemozam nikako da najdam soodvetni apcinja ve molamm devojkiii
     
  7. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Како се викаат тие германски апчиња и каде може да се најдат?
     
  8. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.267
    Здраво на сите. И јас имам наследна мигрена на левиот дел од главата, која скоро секогаш ми предизвикува повраќање. Ја чувствувам таа болка уште од 5 годишна возраст. Доколку некому би му помогнала мојот лек е кафето. Обично кога ме боли премногу главата си правам доста јако кафе ( со 2 лаж. кафе ) и претежно благо и го пијам пред половина час пред јадење, а потоа одмор. Бидејќи е доста тешко да заспијам во тие моменти, со палецот и показалецот силно се притискам во делот помеѓу очите. Можам да ви речам дека ова е мојот лек. Без таблети и слични работи. Поздрав.
     
  9. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 0%BA%D0%B0

    Еве незнам колку линкот ќе ви се отвори ако не бидува.. Одете на Здравје од Femina и имате тема како да се ослободите од мигрената :)
     
    На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Мајка ми има мигрена. Не знам точно на колку врем еи се јавува, но еднаш месечно сигурно. болките траат три дена, а притоа повраќа. Пие номигрен, но ретко кога и помага. Ако знаете некој друг лек ве молам кажете име, стварно и е тешко, а и мене, не можам да ја гледам три дена со врзана глава! :worried:
     
  11. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    уф, имам мигрена од мала а ми се појави како последица после една поприлично тешка несреќа. :worried: Пиев разни аналгетици и со тек на време го изгубија ефектот, сега пијам апчиња Ventor и ми помагаат доста, при првите моменти на болка пијам по едно од нив и за десетина минути ми поминува болката.
    Е сега кај секого различно се манифестира таа мигрена, јас ако не се напијам аналгетик при првите болки (во наредните 30 минути) после тоа, џабе ми е и цела кутија да ја испијам, болката нема да прекине два дена.... :@
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mене ме боли главата од неделата без престан,секој ден се "дуам" со таблети,дури и најјаките не ми помагаат,пијам вода ненормално многу-порано ми поминуваше веднаш,сега незнам,и мене се ми смета :worried: :worried: да одам на лекар што можат да ми речат,само препишуваат таблети или те тестираат поинаку? :?: :worried:
     
  13. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Зависи ако не ти поминува ке ти направат испитувања, во најмала рака ЕЕГ, ништо страшно не е тоа како ЕКГ на срце така ова на мозокот... зависи мозе и МРи да направиш ,,,ама ако ти е мигрена нема потреба. Важное како те боли главата, каде? Јас кога имам на мигрена ме боли едната страна кај слепоочницата, цело око( ми доаѓа да го извадам), и надолу продолжува болката накај вратот зад увото и малку кон назад. Ми сметаат миризби, ми се гади, повраќам... Многу ми е лошо чегнувам и станувам со болка, понекогаш и три дена знае да ме држи.Не ми помагаат ниедни лекови... сега имам едни од Германија ми ги донесе другарка ми па нареден пат кога ќе ме боли од нив ќе пробам... Вака боли мигрена, секое друго долго болење на главата треба да се испита... Но понекогаш боли и ако си напната, под стрес...или ако треба да добиеш.... ти најдобро можеш да ја препознаеш болката и така да реагираш.... :hug:
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Aбе штознам не сум толку под стрес,а да треба да добијам :) :D Kај слепоочниците ме боли,ужасно,не можам да се сконцентрирам :worried: сношти најмногу ме болеше,не можев да спијам :x :worried: Bторник закажав на лекар,ке видиме што е,не престанува никако |( ти благодарам Hova :*
     
    На RedRose97 и Hova им се допаѓа ова.
  15. TheSilence

    TheSilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    8
    Ауф, јас имам мигрена и многу е лошо :( , мислам кој има знае. Мене ме тера на повраќање, дури од напнување ми се исфрла лицето, црвено... Ми смета се', звуци, светлина и мислам дека имам се' пробано, од апчиња, бабини деветини, чаеви, медитација и триста чуда, ништо не ми помага... А бидејќи не се трпи, единствено што правам е, после повраќањето и истоштеноста, се обидувам да заспијам - и тоа е тешко, со таква јака главоболка, да заспиеш. Ми треба повеќе време, но морам да заспијам, т.е. да ја преспијам болката, бидејќи будна не можам да издржам. После долгочасовно спиење, се чувствувам подобро, но сепак главата не ми е „најбистра’’, но многу подобро отколку пред спиењето. Сум правела анализи, кога ми се јавува, прво мислев од неспиење, од стрес, обично пред полагање, редовно ме напаѓа мигрена, но се случува и кога сум отспана, иако поретко, но и тогаш да ме боли главата. Ја читав и книгата на д-р Чепреганов за мигрената, таму има добри совети, можеби на некои ќе им помогнат, нека ја прелистаат, може зависи од организмот, мене ништо не ми помага, за жал... :(
     
  16. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Каде може да се најде таа книга? Дали ја има во слободна продажба низ книжарите? И дали има некое име?
    Те молам кажи ми, ако можам да ја најдам за мајка ми!
     
  17. TheSilence

    TheSilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    8
    Па јас ја добив, преку пријателка на мајка ми, која пак, е пријателка со д-р Чепреганов и нејзе лично и' ја дал... Евентуално да прашаш во некоја поголема книжарница, или да прашаш некој доктор, бидејќи нема кој не го знае Чепреганов, сигурно ко медицински лица или ја имаат книгата, или знаат од каде може да ја земеш. Друго моментално не знам, ако дознаам нешто повеќе ќе ти пишам порака. ;) Поздрав.
     
    На WhiteAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    Мајка ми порано ги пиеше Sumetrin таблетите ,ама се многу скапи три таблети отприлика 400 ден .МИслам дека и помагаа...Исто така при мигрена помагаат Ketonal-от i Apaurin-от.И двете се пијат заедно.Од нив има подобри резултати,за разлика од Суметринот :)
     
  19. bojanche

    bojanche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас би ви ги препорачала NOMIGREN , босански апчиња се и треба да се земе една таблета уште во првиот момент кога ке се појави болката, мене ми ја спречува
     
  20. mouse

    mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    јас на почеоткот пиев Nomigren, ама посепено ми се навикна изглеа организмот и прекинаа да ми делуваат. Сега пијам helex во комбинација со analgin кога почнува да ме боли.