1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мигрена

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од RedRose97, 30 август 2010.

  1. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.293
    Пол:
    Женски
    Не се гледа на магнет ништо.
    Одмор само сон и без стрес периоди. Мене тоа ме спасува.
    А од таблети метафен пиев порано тоа е бруфен со парацетамол комбо
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  2. msh

    msh Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Vo EU uste na maticen za migreni prepisuvaat nekoj lek od grupata na triptani. Na primer sumatriptan. Jas go zemam veke 7 godini i pomaga vo zavisnost od jacinata na napadot. Tuka vo Makedonija gledam gi nema, kupuvam Imigran od GR. Zalno e sto aptekite ne gi nosat triptanite, iako gledam deka se drugo ima kako i vo stranstvo, od suplementi do kremi. Sigurno ne e vnosen biznis.
    B2 400mg moze da pomogne isto. Jas imam pieno od SOLGAR. Vazna e i formulacijata na suplementot https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26780280/
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33779525/

    Conclusions: A pooled analysis of available randomized controlled clinical trials demonstrated that Vitamin B2 400 mg/day for three months supplementation had significant effect on days, duration, frequency, and pain score of migraine attacks.
     
    Последна измена: 20 јули 2024
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
  4. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.128
    Допаѓања:
    53.643
    Пол:
    Женски
    Јас неколку години веќе не сум имала мигрена. "Обични" главоболки имам често. Само кафетин ми помага, а кога имам ептен агресивна главоболка пијам 2 номигрена одеднаш и гледам да полежам барем пола саат, тоа ми помага.
    Инаку кога имав мигрени, не помагаше ништо живо. Мене исклучиво десна страна ме болеше, пределот околу и позади окото. Пропратните симптоми често знаеја да бидат и погадни од самата главоболка. Повраќање, гадење, не можев да мрдам, да гледам, да се сконцентрирам, да мислам. Единствено што можеше да ми помогне беше сон. Ама немаше шанси да заспијам "по нарачка". На невролог имам одено во неколку наврати, сите испитувања, очно, уво нос и грло направени повеќе пати, врат снимен, синуси снимани неколку пати рентген плус КТ, последен пат кога бев на невролог се чудеше како толку години имам главоболки (мигренозни и немигренозни) и никогаш никој не ми рекол да снимам глава. Па направив и магнет (без контраст), се беше ок фала богу и барем го тргнав тоа од листа. Магнет се прави за да се исклучат други причинители, како и еден куп испитувања преку крв што ги правев, но причинител не се најде. Последниот невролог кајшто бев ми даде да пијам Неолексан, овие се пијат како редовна терапија за превенција од мигрена. Не можам да кажам дали и колку помагаат, зашто кратко ги пиев и некако нередовно. И за кога ќе имам мигрена ми даде номигрен или зопринеа (триптан), рече да пијам тоа што ми помага (не двете одеднаш).
    Тоа што си ги знаеш тригерите е многу значајно, знаеш што треба да избегнуваш, е сега циклусот не можеш да го избегнеш, ама барем знаеш кога можеш да очекуваш и да се напиеш нешто "превентивно".
     
    Последна измена: 20 јули 2024
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    Да се приклучам и јас во темава. Веќе година како имам мака со мигрена. Знае да трае и по 2-3 дена. Со гадење и ме тера на повраќање. Некогаш и ми се врти. Секој месец имам мака. Две недели сум ок. Спасот го најдов во едни апчиња кои се специјално за мигрена, ама многу се јаки. Тешко се заспива од нив. Затоа ги пијам кога болката е неиздрчлива. Последните 2 пати пиев по пола апче. :(
     
  6. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    339
    Само триптани се спас при силна мигрена… вие што земате суматриптан од Грција или Србија, дали ги даваст без рецепт?
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Кои се тие? Знам дека си во Германија па да знам што да барам. Да не се оние што во пакување се 2 и заборавив името.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    upload_2024-7-23_11-44-24.png
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
    Kofein imaat dosta, zatoa ne mozes da spies. Ke gi probam i jas, fala na preporaka.
    @Anika55 Fala mnogu sto mi spodeli iskustvo. Ke probam so triptani samo da prestanam da dojam. Do togas paracetamoli mavam po 2, zasega se zivee :D Epten cesto me fakja, petokot me bolese, denes vtornik eve pak |(
     
    На Anika55 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    Претпоставував за кофеинот. Само во нив го најдов спасот. Има уште 2 вида од апчињата со ова име, ама тие се за други типови главоболка.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    А ти кажаа ли дека често не смееш да ги пиеш? На мајка ми и ги давале еднаш, ама така и рекол доктор не често да ги пие . А таа скоро секој ден е со главоболка само што не е секој ден од јаките болки.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    Не ги пијам често. Само кога болката е јака.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Јас забележав дека ми е поврзано со циклусот. Случајно со ендокринолог разговарав, пропратно за нешто друго бев, и ми рече дека хормонски не може да е, едноставно телото така ми реагира на "стресот" од менструацијата.
    И јас имав пред 2 недели, си отидов од работа, ми се слоши и така стандардното. Но осетив и дека ми требало одмор и мир, многу, но не можеш да го имаш секогаш кога ќе посакаш, барем јас. :)
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам, држи вода. Бремена немав циклус, наспана одморна бев по цели денови дека дома на патолошка, па може затоа и немав мигрени. Ми иде па да затруднам :rofl:
     
    На Matea94 и Luminary им се допаѓа ова.
  15. msh

    msh Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Vo Grcija gi davaat bez recepta. Ima nedostatok na Imigran, davaat nekoja zamena ako gi nema. Ne znam kolku se efektivni, ama vo osnova treba da se triptani.
    Pozdrav :)
     
    На xxx-ba и tanjita им се допаѓа ова.
  16. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Јас зимам од Грција. Го однесов пакетчето со лек што го пиев од тука ама ги нема веќе. По состојките ми донесе и ок се. Пиев суметрин сега Имигран од Грција ист состав.
    Да не се збуниш аптека од Мк ми ги носи од Грција. Јас летоска ко одам на одмор со пакетчето одам во аптека и ми ги даваат.
     
  17. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Ефикасни се , мене вој пат ми донесе замена за Имигран Forcet пишува на нив 6 апчиња се. Пишува Суматриптан му е состојката.
    Во Жива Фарм ми ги носат по нарачка.
    Да се надополнам да не пишувам ново мислење- Од германија кои ги зимате?
    Морам да имам план Б оти полека и Грција снемува.
     
  18. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    339
    :)
    Супер, јас терам сега со Зопринеата ама сакам да знам чисто кои ми се опциите. Пред две лета кога ја снема тука Зопринеата на неколку месеци беше хаос, па да си бидам спремна:)
     
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.828
    Допаѓања:
    4.401
    Пол:
    Женски
    A kolku cesto smee da se pie Zoprineata? Dali ima ogranicuvanje kako Nomigrenot?
     
  20. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    339
    Наводно не повеќе од 4 месечно. Од друга страна суматриптанот може до 10. Не разбирам зошто ама така вика интернетот
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.