1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мигрена

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од RedRose97, 30 август 2010.

  1. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Ми доаѓа главата во ѕид да си ја удрам од болка.
    Наследна ми е и мене за жал, мене ми се појавува при промена на време. Не се трпи болката и не се опишува. :headbang:
     
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Јас почнав секое сабајле да пијам турско кафе со лимон неколку капки во него.
    Неврологот ми рече: во исто време заспивање во исто време будење, во исто време јадење, многу вода, бистри течности, пола час во денот за релаксација (макар набјутјуб да изгледаш нешто релаксирачко, книга да прочиташ, да гледаш во небо...), активност заборавив дали дневно или како ама 30мин пешачење барем или трчање, јога...
    Ако ме заболи пијам прво турско со лимон па кока кола со лимон и на крај пола парацетамол
    Ми рече парацетамол да пијам, а не аналгин, а јас цело време аналгин пиев
    Ми рече притисокот паѓал од аналгинот така нешто не ја разбрав точно зошто не
    И ова важи ако се првите години од мигрена, ми рече ако не почнам од одма вака после не ми бега апче и со тек на време ќе мора по едно апче на ден и ќе се чудам што ме снашло
     
    Последна измена: 24 март 2021
    На Dust и cavalli им се допаѓа ова.
  3. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.244
    Допаѓања:
    10.343
    Пол:
    Женски
    Вака да ти кажам ,и јас долго време мислев дека имам мигрена и пиев апчиња секакви аналгин,номигрен и ред други.После неколку анализи ми излезе дека главоболката ми е од алергија.И така со лекови дадени од специјалист од уво нос и грло многу подобро сум.
     
    На Erika.greeneyes и blueeparadise им се допаѓа ова.
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Оној ко пати од мигрена не треба да гладува т.е треба да има редовна исхрана, редовен живот. Доручекот е најважен и многу течности т.е вода. Можеби е добро да водите дневник каде ќе запишувате што сте јаделе, колку сте спиеле и други активности и така ќе утврдите што ви одговара а што не.
     
  5. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.032
    Пол:
    Женски
    Чувство кога ти иде да ја откорнеш главата. Вие што имате напад во моментов, не сте сами :(
     
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.734
    Пол:
    Женски
    @Erika.greeneyes масирај слепоочници, само тоа колку-толку помага.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Имам јаки мигренозни напади веќе 13 години. Пијам суметрин апчиња и кетонал по потреба се боцкам. Страшни болки се. Хормонална ми е мене.
     
  8. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Од кој хормон зависи?
     
  9. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам искрено не знам, правев испитувања секакви. И ЕЕГ и компјутер, и хормони испитував се тотално. И ме испрашаа за во фамилија некој дали имал. И на крај кога ги сумираа резултатите рекоа дека е хормонална. Извештаите ги немам веќе во мене, а никогаш не сум се заинтересирала да прочитам. И планирам повторно да правам испитувања. Тогаш ќе пишам/
     
    На pikabu5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.032
    Пол:
    Женски
    Хормонска бидејќи е поврзана со менструацијата.
     
  11. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Естроген и прогестерон. Пред и после циклус флуктуираат овие два хормони и така настанува хормоналната мигрена.
     
    На Erika.greeneyes и pikabu5 им се допаѓа ова.
  12. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Да, кога ќе ми дојде имам мигрена.
     
  13. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Momentalno sum vo faza koga mi ide da si ja udram glavata od zid - od vcera vecerta me drzi, denes se zasili... Ispiv Benalgin, pa Aspirin +C i nisto. Ne mi bega Nomigren, cesto pomaga ama pa precesto go pijam, a mi se koci vilicata od nego i me boli - toa e izgleda nekoj nusefekt...Dali nekoj osetil takvo nesto?
     
  14. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.032
    Пол:
    Женски
    Не мора да е од номигренот. Докторот мене ми рече дека Општо од мигрената може да ти се кочи лицето, како грч. Говорот да ти се фати, допирот. Мене ми се случило образот да ми биде здрвен. Инаку номигрен ги пиев но многу ме омалаксуваа не бев функционална со денови и повеќе повраќав од нив. Не би ги препорачала.
     
    Последна измена: 11 јуни 2021
    На Lattina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lale22

    lale22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2021
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.466
    Пол:
    Женски
    Јас мигренозни болки имам или пред или од кога ќе ми заврши . Најмногу ми помага да повратам во темна соба да се затворам и да одмарам. Ама некогаш ме боли и по 2-3 дена, и од кога ќе помини јаката главоболка сум како зашеметена.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.032
    Пол:
    Женски
    Случајно на преглед кај специјалист за уво, грло, нос. Го најдов лекот за мојата мигрена. Мислам дека се преродив.
     
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Што беше лекот?
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.797
    Пол:
    Женски
    Што е лекот?
     
    На Erika.greeneyes и Hortenzija им се допаѓа ова.
  19. LuckyCharm

    LuckyCharm Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Пред 3 дена имав доста стресна ситуација. Најверојатно ми се покачил притисокот, а не почувствував, а инаку постојано сум со низок научена да функционирам. Вечерта започна силно да ме боли левата страна од главата, си легнав и утредента отидов на лекар. Притисокот ми беше 150 со 100 и ми рекоа дека е од стресот и дека во моментот на стресот сигурно бил и повисок. Ме боцнаа кетонал и еглонил. Денес веќе 3 ден и болката не престанува, ја чувствувам како силна пулсирачка болка, горе лево над челото и повремено позади исто лево. Обично поминува со номигрен, но сега ништо за болка не делува. Се слушнав пак со матичната и ми рече дека е последица од покачениот притисок, крвните садови во главата не биле научени досега на висок притисок и дека ќе помине. Болкава и денес веќе трет ден е иста, а и ноќе ја чувствувам. Пулсира цело време, а посебно страшно е на наведнување нанапред и ако клекнам. Тогаш ко со нож некој да ме мава и тоа секогаш на точно определеното место. Започнав искрено да се загрижувам. 2 пати на лекар и 2 пати ми рекоа да почекам и ќе помине, а не поминува....барем засега.
    Секој совет и искуство се добредојдени.
     
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    И јас така по три дена сум имала главоболка кога нема да се напијам апче само што ќе ме заболи глава.
    Движи се на свеж воздух и лежи во ползатемнета/ затемнета, проветрена и тивка просторија.
    Опушти се со мислите или песна на јутјуб.
    Не прави нагли движења.
    Немој ни малку да се нервираш или да си под стрес, мисли дека си се издрогирала и заборави на се.
    Мисли како болката поминува/ поминала.
    Не гледај во екран подолго од 2-3 минути.
    Истуширај се со нешто што мириса убаво ама немој косата.