1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мизофонија

Дискусија во 'Психологија' започната од crazyinlove19, 11 јануари 2016.

 1. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Станува збор за нарушување што буквално значи „мразење на звукот“, терминот е релативно нов, измислен во 2000 година за луѓето кои имале силни реакции на одредени звуци. Во 2013 година, група холандски психијатри за прв пат го класифицирале ова нарушување како психијатриско.
  Се разботи за нетрпеливост кон одредени звуци, како џвакање, голтање, кашлање, гребење, нечие дишење, и било какви други звуци кои доаѓаат од околината. Предизвикуваат чувство на силна непријатност, и потреба да се "избега" од тоа место, дури и агресивни реакции/ Нетпеливоста е посебно изразена ако звуците доаѓаат од блиска личност!

  Јас имам силна нетрпеливост кон одредени звуци, најчесто станува збор за звуци кои доаѓаат од нечија уста, и толку ме иритираат што ми е тешко да јадам заедно со некој друг. Други звуци кои не ги поднесувам се шмркање, кивање, длабоко дишење, како и звук при пиење на некоја течност. Понекогаш е доста непријатно зашто повеќето луѓе не се запознаени со ова и тешко е да им се објасни.

  Има ли некој искуство со ова?
   
  На 1209, okcenzi, Sky-butterfly и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.042
  Допаѓања:
  43.567
  Пол:
  Женски
  Крејзиинлав,не си единствена. :D
  Мислам дека на многу луѓе им сметаат овие звуци.Meне гадно ми е кога некој во моја близина кива,ме фаќа мала паника од бактерии,па се вртам и веднаш рака на устата и носот ставам.Иритира и кога во тишина слушам гласни звуци на џвакање или подголтнување на вода,а многу грозно ми е и кога слушам гласно дишење. Едвај чекам да довршам со оброк и да станам побрзо за да не слушам.
  Едноставно ми смета уште од мала возраст,ама веќе и се навикнав,пробувам да го контролирам и да не покажувам дека ме нервира,чудни реакциите се кога ќе објасни човек за што всушност станува збор.
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. corapce

  corapce Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  Звук на гласно голтање - о д в р а т н о !
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
 5. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Фала што ми помогна да си ја дијагностицирам состојбата.
  Долго време барав што е тоа али не наидов на нешто корисно.
  Како да се лечиме ? Ептен ми предизвикува агресија во одредени моменти уште од дете.... :(
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Колку што знам јас се уште нема некаква посебна терапија.
  Слушалките на уши и немаш гајле. Само на тоа ми текнува во моментов :)
   
 7. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  7.618
  Пол:
  Женски
  Леле и јас сум тука.
  Сега немам проблем да слушнам кивање ама џвакање, зевање, шмкрање.
  Од такт се вадам, до толку не можам да слушам. :tmi:
  А мислев единствена сум.
   
 8. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  869
  Ќе ви се придружам и јас
  Тропање со прибор за јадење и гребење по тенџериња или било што друго од исти материјал буквално ме вади од такт, исто така и шкрипење со заби.
  Во тие моменти и кожа ми е ежи и знам некогаш да ги затворам ушите и да почнам да викам додека не ми помине звукот...
  Прашав медицинско лице и ми кажа дека тоа било од попуштени нерви..па колку е вистина не знам
   
 9. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Чкрипење со кредата (наопаку) на табла, гребење со виљушка по тањир, џвакање и шмркање, тоа е.
  А, да, и неочекувана петарда во близина :lol:
   
 10. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  12.491
  Пол:
  Женски
  Јас мислав само мене овие работи страшно ме иритираат:lol:. Од секогаш сум мразела да слушам некој како јаде,ете кога мислам на тоа се нервирам. Или кога некој ика,страшно ме нервира. Ми доаѓа да затнам ушите и да избегам што подалеку само да не ги слушам. (facepalm)
   
 11. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  Мене гласно џвакање буквално ми предизвикува нагони на повраќање, дури имам опоменато неколку луѓе да престанат.
   
  На 1209 и Ketchup им се допаѓа ова.
 12. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.712
  Допаѓања:
  45.925
  Кoгa некoј јaде и шлапка сo устaтa. |( Ми се oдјaдувa... Истo тaкa кoгa ќе пaдне некoе тенџере врз другo, пa ќе се рaстрoпa oнaкa силнo. Ми сoздaвa нервoзa вo нaредните некoлку минути.
   
  На theowndemon, Kukla994, MiloMalo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Jaс мислaм декa не постои човек коj ja немa овaa "болест".
  Лично мене од кожa ме вaди когa некоj ми шлaпкa нa уво додекa jaде, исто и когa слушaм гребење по тaњир со вилушкa, когa ќе пaдне тенџере нa плочки.. Брр се ежaм целa и гледaм што побрзо дa се тргнaм од тaму.
   
  На theowndemon, Ketchup и Victorian им се допаѓа ова.
 14. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Тоа сум го правел цело време ама не е тоа тоа... пак слушам, пример да крчи некој .. на вибрационо ниво го осеќам и ми прави мука во свест. :(
  Читав нешто јас демек имало некои терапии али тука не знам како се третира ова.
   
 15. Dennings

  Dennings Популарен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  2.658
  Пол:
  Женски
  И јас сум за тука.
  Шлапање при јадење, шмркање на течност, гласно голтање - иритантно !!!!!
   
  На LUCERKA и Prijatelot им се допаѓа ова.
 16. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  55.363
  Пол:
  Женски
  Освен јадење со отворена уста и шлапање, мене ме нервира и шмукање т.е лижење на прстите.
  Оној звук па и глетката како некој си ги лижи безгрижно прстињата, иритантен ми е.
  По рака ги мавам тие така што прават.
   
 17. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  563
  Пол:
  Женски
  Голтање и дишење. :@
   
 18. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.058
  Допаѓања:
  13.116
  Пол:
  Женски
  Грицкање нокти, сечење нокти, затнат нос и мнооогу други.Секој звук кој што е константен инепроменлив подолго време !!!! Овие ми текнаа само а многу ги има дома со сите се карам!
   
 19. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  - Turbofolk
  - Krckanje i shkripenje so zabi. Ne znam dali ste bile svedok nekoj namerno podolgo vreme da pravi taka, ama mene mi e traumatichno, neprikosnoveno prvo mesto, ne mi teknuva na postresen zvuk :(
  - Teshko dishenje kaj postari, debeli lugje. Ok, verojatno se dolzhi na zdravstveni problemi, ama koa kje chujam taka nekoj sluchaen minuvach |( mi ide da delam boksovi.
  - 'Rchenje, ali toa ne znam na nekoj da ne mu smeta.
   
  На sugarlips и Prijatelot им се допаѓа ова.
 20. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Kako zaboraviv. I flomaster na hartija, lele :tmi::(